آثار مذهبی و دفاع مقدس که میلیونی شدند

چهاردهمین حراج در تهران در 21 آگوست با آثار مذهبی و حفاظت مقدس در میان آثار ارائه شده به پایان رسید.

به گزارش خبر روزانه ، حراج تهران یک موسسه خصوصی است که بازار اصلی فروش هنرهای تجسمی شامل نقاشی ، مجسمه ، خوشنویسی و عکاسی است. رویکرد این حراج ارائه بهترین نمونه های هنر معاصر و معاصر ایران به مجموعه داران و مخاطبان جهانی است. شیوع ویروس کرونا اما دو حراج را به تعویق انداخت. سیزدهمین دوره این رویداد در 26 دسامبر 1399 رخ داد و دوره چهاردهم دوباره به دلیل شیوع ویروس تاج با تغییر در 21 آگوست 1400 رخ داد.

این گزارش به مطالعه آثار مذهبی و دفاع مقدس در سه دوره اخیر این حراج اختصاص دارد ، یعنی از دوره دوازدهم تا چهاردهم.

خبر روزانه قبلاً میلیاردها چهاردهمین حراج را گزارش کرده بود.

عادات – حسن رخالامین

عادات – روغن و رنگ

یکی از آثار چهاردهمین حراج در تهران ، نقاشی رنگ روغن حسن روح الامین بود که در سال 1996 نقاشی شد و 380 میلیون جلد به فروش رسید.

نقاشی های حسن روح الامین مملو از موضوعات مذهبی است که تحت تأثیر باروک و کلاسیک ایجاد شده است. عنوان اثر در حراج برگرفته از عنوان یکی از سوره های قرآن کریم است. سوره عادیات صدمین سوره و یکی از سوره های کوچک قرآن است که یازده آیه دارد و با قسم شروع می شود.

روخالامین آثار خود را نه بر اساس تخیل فردی ، بلکه بر اساس اشعار و سنت های تاریخی خلق می کند. بنابراین ، خواندن آثار او مستلزم آگاهی از این داستان ها است. در نتیجه پیشگام ، سواران در خال ها قابل مشاهده هستند و زیور آلات اسب و لباس سواران از فرهنگ اسلامی اسلام اولیه الهام گرفته شده است. گفته می شود که این سوره پس از جنگ ذات السالسیلی کشف شد که در آن امام علی (ع) و همرزمانش پیروز شدند و شاید به همین دلیل است که هنرمند ماهرانه صورت خود را پوشانده است.

تأثیر کار به گونه ای است که پاهای اسب ها در مرکز تصویر قرار گرفته و بر تندی که در عنوان اثر پنهان است تأکید می کند.

یکی دیگر از آثار ارائه شده در چهاردهمین دوره حراج در تهران مربوط به جمشید بایرام ، عکاس ایرانی متولد 1940 است که در سال 1990 در یک موضوع مذهبی ثبت شده است. این عکس بدون عنوان بالاخره به قیمت 50 میلیون جلد به فروش رسید.

عکس بدون عنوان جمشید بایرام

اثر دیگری که در حراج در دوره چهاردهم به فروش رسید و دفاع مقدس محسوب می شود مربوط به سعید صادقی هنرمند متولد 1332 است. در میان عکاسان ایرانی ، نام سعید صادقا هم از جهت حضور مستمر وی از آغاز تا پایان دوران حفاظت مقدس و هم از نظر کیفیت عکس های گرفته شده از اهمیت بالایی برخوردار است.

عکس از سعید صادقا والفجرا 120 میلیون تومان قبلی کشته شده است

عکسی که در بالا مشاهده می کنید مربوط به این هنرمند است که در سال 1982 ثبت شده است. در نگاه اول ، این تصویری آشنا و مکرر از حرکت و استقرار نیروها برای یک عملیات نظامی است. با توجه به مجموعه عکسهای نظامی صادگا ، می توان فرض کرد که عکاس وقتی به کیفیت منحصر به فرد این رسانه دست یافت ، که نشان دهنده دنیای واقعی اطراف خود در مناطق جنگی است ، بهترین نتایج را بدست آورد.

“حسن جانجو” – آلفرد یاقوب زاده

عکس بعدی که متعلق به دوره چهاردهم حراج تهران است و همچنین در حوزه دفاع مقدس است ، به آلفرد یعقوب زاد تقدیم شده است. یاقوب زاده یکی از عکاسان ایرانی است که به لطف عکس هایش از رویدادهای سیاسی و اجتماعی جهان به یک چهره معروف جهانی تبدیل شد. یکی از مشهورترین عکسهای او از جنگ ایران و عراق ، چهره یک رزمنده جوان است که در روزهای اولیه جنگ در مارس 1980 گرفته شده است. این فیلم که با نام “جنگجو حسن” شناخته می شود ، یک جنگجوی جوان را با تفنگ برنو در دست و سینه ای در گل و لای بالا نشان می دهد. این تصویر که سالها به عنوان کتاب درسی منتشر می شد ، 420 میلیون جلد فروش داشته است.

حسن جانجو / عکاس: آلفرد یعقوب زاده

اثر یاسم گازبانپور عکاس جنگ و دفاع مقدس که با اثر “نخل ها ایستاده می میرند” در چهاردهمین حراج تهران شرکت کرد و از گلزار شهدای حرمشهر گفت ، 75 میلیون تومان فروخت.

کف دست ها ایستاده می میرند

عاشورا 8- صادق تیرافکن

یکی از آثار مذهبی حاضر در سیزدهمین حراج تهران به صادق تیرافکن با نام “عاشورای 8” اختصاص داشت. تیرافکن یکی از اولین عکاسانی بود که چارچوب کلیشه ای عکاسی ایران پس از انقلاب را تغییر داد. مجموعه “عاشورا” یکی از مجموعه آثار مشهور وی است که تقریباً پانزده سال ذهن او را به عنوان یک سوژه هنری مشغول کرده است. اثر حاضر متعلق به آخرین تصاویری است که تیرافکن با موضوع عاشورا خلق کرده است و به نوعی دستاورد کشف پانزده ساله است.
این عکس در حدود دهه 1380 ثبت شد و در سیزدهمین حراج 190 میلیون جلد به فروش رسید.

تیرانداز “عاشورا 8”

الله اکبر – رضا بانگیز

اثر بعدی متعلق به رضا بانگیزو به نام “الله اکبر” است که در سیزدهمین حراج به قیمت 180 میلیون تومان به فروش رسید. بانگیز ، متولد 1316 ، در تمام دوران هنری خود به استفاده از هنر چاپ وفادار ماند. در این اثر می توانید تصویر او را در زیر مشاهده کنید. استفاده از خط فارسی بر پایه های بومی و ایرانی هنرمند تأکید دارد و از سوی دیگر ، استفاده از رنگ سیاه از بالا به پایین متفاوت است و کار از سیاه به سفید تغییر می کند. این حرکت رنگی را می توان یک مفهوم نمادین حرکت از زمین به آسمان دانست که با ایمان به خدا حاصل می شود.

مضامین نقاشی های جذاب ریشه در قصه های عامیانه و قصه های عامیانه دارد که با مفاهیم فرهنگی و رسوم سنتی مانند تعزیه ، عزاداری ، حرم و … ترکیب شده و اثری را تشکیل می دهد که اگرچه ساده است ، اما از تجربه و زندگی روزمره زندگی می کرده است. از زندگی مال خودت

اثر چشمگیر

اثر بعدی به رضا مافی ، خطاط معاصر اختصاص دارد. مافی در این اثر مانند دیگر آثار خود به یک اصل پنهان در فلسفه خوشنویسی اسلامی یعنی “وحدت” پایبند بود. این اثر در سال 1351 خلق شد و سرانجام 400 میلیون جلد به فروش رسید.

سعید صادقی یکی از هنرمندانی است که برنده سیزدهمین حراج دیگر در تهران شد. این هنرمند همانطور که پیشتر اشاره شد ، در دوره چهاردهم نیز با اثر “والفجر مقدماتی” در این رویداد شرکت کرد. این اثر ، که عکس آن را در زیر مشاهده می کنید ، همچنین در کتاب “سعید صادقی از مجموعه عکاسان نظامی” منتشر شد و 100 میلیون جلد به فروش رسید.

عکس از سعید صادقا

یکی از آثار دوره دوازدهم حراج باز هم متعلق به سعید صادگا است که در سال 1361 به عنوان “گمرک هرمشهر” ثبت شده است. این عکس به قیمت 70 میلیون تومان به فروش رسیده است.

گمرک حرمشهر

یکی دیگر از آثار مذهبی دوره دوازدهم متعلق به خسرو حسن زاده ، هنرمند متولد 1342 است. این اثر با استفاده از تکنیک چاپ روی مقوا چسبانده شده روی بوم در سال 2001 ایجاد شده است و 60 میلیون جلد به فروش رسیده است.

نویسنده: خسرو حسن زاده

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا