آلودگی هوای تهران «باد» می خواهد؛ نه برف و باران!

امروز در بیشتر مناطق تهران برف بارید و در حالی که مردم منتظر هوای پاک برفی بودند، شاخص کیفیت هوا همچنان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

به گزارش خبر روزانه، امروز پنجشنبه 24 دی ماه برف تهران را فرا گرفت اما نتوانست هوا را صاف کند.

امروز به جز استان های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در تمامی مناطق کشور بارش باران یا برف باریده است. در تهران هم برف بارید. با این حال کیفیت هوای پایتخت همچنان برای گروه های حساس ناسالم بود.

شاخص کیفیت هوای پایتخت عصر امروز پس از بارش برف صبح تغییر محسوسی نداشته است. تا ساعت 18، کیفیت هوای پایتخت با شاخص «ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون» به 140 رسید و کیفیت هوا برای جمعیت‌های حساس ناسالم بود.

شاید این تصور در بین اکثر مردم وجود داشته باشد که کیفیت هوا باید هنگام بارندگی یا برف خوب باشد، اما اینطور نیست.

به گفته کارشناسان، حتی باران در مواجهه با آلودگی هوا نیز به دلیل ترکیب باران با عناصر شیمیایی موجود در هوا، در کاهش آلودگی هوا موثر نخواهد بود، زیرا باران به باران اسیدی تبدیل می شود.

به گفته محسن روشنی، مدیر بخش پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، معمولاً وزش باد با سرعت حداقل چهار تا پنج متر در ثانیه می تواند «کیفیت هوا» را افزایش دهد، اما اگر باران با میزان مناسبی همراه نباشد. تهویه، نمی تواند به بهبود کیفیت هوا به آرامی کمک کند

از طرفی یکی از پدیده هایی که گاهی در شرایط بارندگی رخ می دهد، کاهش ارتفاع لایه اختلاط هوا است، پدیده ای که غلظت آلاینده ها را افزایش می دهد، زیرا کاهش ارتفاع لایه اختلاط باعث ایجاد فضا برای گردش آلاینده ها کوچکتر شده و در نتیجه غلظت آنها افزایش می یابد.

در برخی جهات برف و ترافیک نیمه فشرده

اما برف امروز باعث ایجاد ترافیک سنگین در پنج محور مواصلاتی از جمله خلوس و خرااز شد.

به گفته سرهنگ احمد شیرانی رئیس مرکز اطلاعات و مدیریت ترافیک فرج، امروز ترافیک در محور چالوس در دو مسیر شهرستانک تا تونل کندوان سنگین و نیمه سنگین بود. همچنین وضعیت مشابهی در هر دو مسیر برگشت در محور خراز در محدوده آب اسک ایجاد شد.

وی همچنین با بیان اینکه در شرایط بارش برف و باران به رانندگان توصیه می شود از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند، توصیه کرد: در شرایط زمستانی رانندگان تجهیزات زمستانی به ویژه زنجیر چرخ به همراه داشته و در جاده ها و معابر استفاده کنند. از برف گیر استفاده کنید. پرکردن باک خودرو در ابتدای سفر و داشتن غذای کافی و لباس گرم از دیگر مواردی است که برای سفرهای زمستانی توصیه می شود. پلیس در هنگام رانندگی در هنگام بارش برف و باران به رانندگان هشدار می دهد که سرعت مطمئنه، رعایت فاصله مطمئن، پرهیز از سرعت غیرمجاز و سبقت غیر مجاز را رعایت کنند.

7 توصیه برای پیشگیری از سرطان پروستات

از دیگر پربازدیدترین اخبار سرویس اجتماعی خبر روزانه، خبری با عنوان ۷ توصیه برای پیشگیری از سرطان پروستات بود.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، از هر 100 مرد بالای 60 سال، 6 نفر در سن 70 سالگی به سرطان پروستات مبتلا می شوند.

طبق اعلام دفتر آموزش و بهداشت وزارت بهداشت، مصرف سویا و چای، مصرف تخمه کدو تنبل از جمله ماهی در رژیم غذایی، مصرف هر چه بیشتر گوجه فرنگی، محدود کردن مصرف چربی های اشباع شده، کاهش مصرف مکمل های غذایی و مشاوره دکتر در مورد مصرف آسپرین هفت نکته هستند. برای پیشگیری از سرطان پروستات باید رعایت شود.

لو رفتن سوالات امتحان نهایی; بذرپاشی برای کنکور!

طی 10 روز گذشته، اخباری مبنی بر انتشار سوالات جلسه امتحان در کانال های تلگرامی، به معنای واقعی کلمه دقایقی پس از شروع جلسه، در حال پخش و انتشار بوده و نگرانی های زیادی را در مورد به خطر انداختن امنیت امتحانات ایجاد کرده است.

یکی از معلمان این آزمون در گفت وگو با خبر روزانه، درباره پول فروش سوالات گفت: فروش سوالات امتحان نهایی رایگان است، درآمد آنها ثبت نام افراد فریب خورده است که به آن ها در آزمون اطمینان می دهند. ارزش واقعی ها یک میلیارد تومان و ارزش سارقان 20 میلیون تومان است. متأسفانه این پول برای پولدارها نیست»، «کلاهبرداری در امنیت کامل انجام شد، بچه ها مشکلی نداشتند، محافظت شدند، مافوق ها گرم بودند».

به گزارش خبر روزانه، مسئولان آموزش و پرورش و دست اندرکاران برگزاری امتحانات نهایی بارها تاکید کرده اند که امنیت تدوین و ارسال سوالات امتحانات نهایی کاملا برقرار است و احتمال لو رفتن سوالات امتحانی به جلسه به صفر رسیده است، اما آزمون اخیر جلسات کلاهبرداری به دلیل استفاده از تلفن همراه و وسایل جاسوسی کوچک و امثال آن است که نیازمند مساعدت و حمایت و همکاری تشدید شده سایر دستگاه ها از سوی وزارت ارتباطات به پلیس و سازمان برنامه و بودجه به منظور ارائه ابزارهای نظارتی است. وزارت آموزش و پرورش می تواند از امنیت امتحانات نهایی اطمینان حاصل کند که در مورد سرنوشت صدها هزار داوطلب مرتبط با امتحان جدی است.

چرا که به نظر می رسد علیرغم اظهارات قبلی پلیس و وزارت آموزش و پرورش، با اقدامات فوری انجام شده از جمله تهیه آشکارسازهای سیگنال برای حوزه های امتحانی، امکان تقلب پس از دسترسی به پرسش و پاسخ آزمون در کانال های تلگرامی به طور کامل از بین نرفته است. در حالی که آموزش هنوز نیست. سوال‌های بی‌پاسخی باقی می‌ماند که آیا همه متقلبان و متخلفان چندین آزمایش قبلی شناسایی و بررسی شده‌اند؟ دامنه و حجم تخلفات چقدر است و با فرض مجهول بودن، غیرقابل شناسایی و دسترسی به کلاهبرداران، آیا در صورت کشف تقلب، در امتحانات نهایی بازنگری می شود؟

پنج خبر برتر اجتماعی خبر روزانه:

7 توصیه برای پیشگیری از سرطان پروستات

آیا باران تهران را از آلودگی هوا نجات می دهد؟

«تقلب» در «امنیت کامل»؟

بارش در بیشتر نقاط کشور / جنوب “باران” در ارتفاعات “برف”

بارش برف و باران در جاده های 21 استان / تردد نیمه فشرده در 5 محور

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا