آمریکا تکلیف ضرب‌الاجل در مذاکرات وین را مشخص کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر روزانه، دو منبع آگاه از برنامه های کاخ سفید اعلام کردند که پس از رسیدن مذاکرات در وین به نقطه حساس، کاخ سفید در نظر دارد پیام های عمومی خود را در هفته های آینده متمرکز بر حملات به دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای خروج از توافق کند. . هسته را بگذارید.

به گفته منابع آگاه، دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا معتقد است که تنها چند هفته تا لحظه تعیین کننده تصمیم باقی مانده است: یا توافقی حاصل می شود و آمریکا به توافق هسته ای بازمی گردد یا مذاکرات به شکست می انجامد. دولت به سمت فشار بیشتر بر ایران حرکت می کند.

هر دو سناریو واکنش سیاسی به‌ویژه جمهوری‌خواهان را برمی‌انگیزد، اما کاخ سفید می‌خواهد دموکرات‌ها را کنار هم نگه دارد، به ویژه با تأکید بر اینکه این ترامپ بود که بحران را آغاز کرد و آنها را انتخاب بدی گذاشت.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت کاخ سفید حقایق را روشن کرده است و در این لحظه حیاتی برای دیپلماسی و نقطه عطفی در تاریخ، او در حال رفع سوء تفاهمات است.

به گفته دو منبع آگاه، دولت بایدن پایان ژانویه و اوایل فوریه را به عنوان آخرین مهلت تصمیم گیری تعیین کرده و قصد دارد ارتباطات عمومی خود را در مورد ایران افزایش دهد.

به گزارش اکسیوس، کاخ سفید امیدوار است که این پیام مورد حمایت مقامات فعلی و سابق آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار گیرد که معتقدند خروج ترامپ از توافق هسته ای 2015 اشتباه بوده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری به ترامپ حمله کرد و از تصمیم نسنجیده او برای خروج از برجام انتقاد کرد.

پرایس گفت که دولت ترامپ وعده توافق بهتری را داده است، “که هرگز محقق نشد.”

هشتمین دور از مذاکرات لغو تحریم ها از ساعت 14 روز دوشنبه 6 آذرماه آغاز شد و به گفته گروه های مذاکره کننده، مذاکرات پیشرفت داشته است. مذاکرات در روزهای اخیر بر دو محور راستی آزمایی و پادمان متمرکز بوده و به نظر می رسد به مرحله حساس و سرنوشت سازی نزدیک می شود.

ایران و آمریکا نظرات خود را در مورد چهار موضوع لغو تحریم ها، حصول اطمینان از لغو موثر تحریم ها، تعهدات هسته ای و راستی آزمایی از طریق متن غیررسمی مکتوب ارائه کردند و هیئت ها در حال بررسی متون هستند.

علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران، می‌گوید اختلافات بر سر پیش‌نویس توافق کاهش می‌یابد و مذاکرات رو به جلو است. مذاکره کنندگان ارشد چین و روسیه نیز از موضع مذاکره ایران حمایت کردند و تاکید کردند که مذاکرات برای دستیابی به توافق در حال انجام است.

311311

دکمه بازگشت به بالا