آهک‌ هیدراته کارخانه پویا صنعت از حیث کیفیت در جایگاه دوم جهان قرار دارد

به گزارش خبرگزاری خبر روزانه از سمنان ، کارخانه آهک هیدروژنه در این استان تنها کارخانه تولید آهک صنعتی در منطقه محسوب می شود و به لطف فعالیت های این کارخانه که قدیمی ترین واحد تولیدی در منطقه است ، مواد اولیه معدنی پس از فرآوری شیمیایی به محصولات شیمیایی تبدیل می شود. طبق بازارهای صادراتی ، این در شرایطی است که امروز با استفاده از فن آوری های جدید و استفاده از کوره های صنعتی ، پیشرفت های چشمگیری حاصل می شود.
ماده اصلی تشکیل دهنده آهک ، اکسید کلسیم (اکسید کلسیم) است که یک ترکیب بسیار قلیایی است و می تواند با تمام اسیدها ترکیب شود و نگهداری آن باعث تغییر خلوص می شود و در صورت ترکیب با آب یا اسیدها گرمای زیادی ایجاد می کند. بنابراین در بسیاری از صنایع از آهک هیدراته با خاصیت پایدار خوب استفاده می شود.

آنچه در زیر می آید گزیده ای از گفتگو با رضا مددیان ، رئیس گیاه آهک هیدراته در پویا صنعت نوید البرز است.

در سالهای اخیر ، من به عنوان رئیس مجتمع هیدرو آهک استان سمنان ، دارای مدرک دیپلم مهندسی طراحی جامد و کار در طراحی و ساخت ، نصب و راه اندازی کارخانه های صنعتی مانند سیم ، آهک و مجتمع های صنعتی کار می کردم.

– این کارخانه در سال 1377 به بهره برداری رسید و در مدت زمان کوتاهی کیفیت مطلوب محصولات این کارخانه در بازارهای داخلی و صادراتی به کیفیت مطلوبی رسیده است.

– این کارخانه تنها کارخانه آهک سازی در استان سمنان است که آهک صنعتی تولید می کند و از بهترین معادن سنگ آهن سمنان تغذیه می کند و طبق برخی بررسی ها دومین آهک هیدراته با کیفیت در جهان است.

– فناوری پخت آهک در این گیاه بی نظیر است و از کوره دوار دائمی استفاده می کند. معدن “رویان” متعلق به شرکت است و خلوص سنگ آهک بیش از 98٪ است.

– به دلیل مشکلات سوخت ، نیروگاه چندین سال کار نکرد تا اینکه گازرسانی به پایان رسید و ما در مراحل نهایی بازسازی و نوسازی نیروگاه هستیم.

– طی یک ماه آینده ، کارخانه پویا صنعت نوید البرز با مدیریت جدید با حضور مقامات استانی از سر گرفته می شود.

– ویژگی های بی شمار و ارزان بودن این محصول در مقایسه با سایر مواد قلیایی ، آن را به طیف گسترده ای از کاربردها تبدیل کرده است.

– برخی موارد استفاده از آهک هیدراته ، از جمله ساخت و ساز ، زیرساخت ها ، آسفالت – تصفیه آب صنعتی و آشامیدنی ، تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری ، مصارف کشاورزی ، اصلاح خاک و خنثی سازی خاک های اسیدی ، دفن حیوانات و تولید کدو تنبل ، تولید کدو تنبل ، به عنوان سیمان ، سرامیک ، موزاییک ، پودر سنگ ، ساختمانهای پیش ساخته و صنایع فولاد و متالورژی ، حفاظت از محیط زیست و کنترل آلودگی کارخانه و گازها در ماسکها ، معادن زغال سنگ (به عنوان نرم کننده) ، سنگ معدن کاربید کلسیم و کاربید صنعت ، آموزش و پرورش و پرورش آبزیان ، ضد عفونی سالن های مرمر ، شیشه ، لاستیک و …

– با افزایش توانایی میکرونیزاسیون مواد معدنی مانند باریت ، کربنات سدیم و عرضه به بازارهای هدف و همچنین مواد اولیه حفاری و چاه های روغن ، خوراک دام و طیور و غیره.

– با شروع کارخانه و پایان توسعه ، 60 نفر به طور مستقیم و حدود صد نفر به طور غیر مستقیم استخدام می شوند.

– تأمین گاز این نیروگاه با هزینه 10 میلیارد ریال انجام شد و بیش از 28 میلیارد هزینه تعمیرات اساسی تنها کارخانه آهک هیدروژنه در استان سمنان شد.

– محصولات کارخانه پویا صنعت علاوه بر تأمین نیاز استان سمنان ، به دلیل خلوص 90 درصدی محصول ، در بسیاری از کشورها از جمله امارات ، چین ، هند و … مورد تقاضا است و البته سایر محصولات نیز طبق سفارش ارائه می شود مشتری ها

46

دکمه بازگشت به بالا