آیا قبل از اینکه فکر کنید عمل می‌کنید؟

محققان به The Clear گفتند: «فعالیت» که به عنوان تمایل به تلاش بیشتر برای انجام هرچه سریع‌تر کارها تعریف می‌شود، ممکن است توضیح دهد که چه کاری انجام خواهید داد.

همه ما احتمالاً قبلاً یکسری کارها را انجام داده‌ایم، به این معنی که همه کارها را یکجا انجام داده‌ایم، حتی اگر نیاز به کار بیشتری داشته باشد.

اما آیا برای انجام کاری عجله داریم که می خواهیم هرچه سریعتر عمل کنیم و نگران تصمیم گیری بعد باشیم یا اینکه تصمیم گیری را به پایان برسانیم تا مجبور به انجام آن سریع نباشیم.

تیمی از روانشناسان در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید ممکن است پاسخی ارائه دهند: با توجه به انتخاب، ما دومی را انتخاب می کنیم زیرا می خواهیم ذهن خود را پاک کنیم.

محققان به سرپرستی دیوید ای. روزنبام، استاد مشهور روانشناسی، یک کار آزمایشی طراحی کردند که در آن زمان واکنش را در زمانی که شرکت کنندگان باید بین دو گزینه انتخاب می کردند، اندازه گیری کردند: اقدام زودهنگام یا تکمیل یک کار از پیش برنامه ریزی شده.

از دانش‌آموزان UCR که در آزمایش‌ها شرکت می‌کردند خواسته شد تا در مورد یک کار که شامل نشان دادن یک سری اعداد به آنها بود، تصمیم‌های بله یا خیر بگیرند.
سپس از آنها خواسته شد که در صورت تغییر نظر، دوباره تصمیمات بله و خیر بگیرند.

محققان دریافتند که زمان واکنش اولین پاسخ بیشتر از زمان واکنش پاسخ دوم است.

به عبارت دیگر، مردم تمایل دارند قبل از اینکه عمل کنند فکر کنند، نه اینکه قبل از اینکه فکر کنند عمل کنند.

روزنبام گفت: «در آزمایش‌های ما، شرکت‌کنندگان برای انتخاب اول نسبت به گزینه دوم زمان بیشتری می‌بردند و به ندرت نظر خود را تغییر می‌دادند، حتی زمانی که ما بر صحت پاسخ دوم تأکید می‌کردیم».

این رویکرد رفتاری ما را به این نتیجه رساند که شرکت‌کنندگان می‌خواهند هر چه سریع‌تر تصمیم بگیرند، نه اینکه سریع عمل کنند و بعداً فکر کنند یا تجدید نظر کنند.

در سه آزمایش جداگانه، محققان از شرکت‌کنندگان خواستند که پس از دیدن اعداد متعدد تصمیم‌گیری کنند، مانند اینکه آیا اعداد در حال افزایش یا کاهش هستند یا اینکه آیا اعدادی تکرار می‌شوند.

شرکت کنندگان پاسخی را ارسال کردند و سپس بلافاصله پاسخ مشابه یا متفاوتی را ارسال کردند.

محققان مدت زمانی را که شرکت کنندگان برای هر پاسخ صرف می کردند ثبت کردند و صحت پاسخ ها را بررسی کردند.

هانتر بی. استورگیل، دانشجوی فارغ التحصیل در آزمایشگاه روزنبام و یکی از نویسندگان این پروژه، گفت: «چیزی که در مورد کار ما منحصر به فرد است این است که ما از شرکت کنندگان خواستیم که دو بار یک تصمیم را اتخاذ کنند.

در آزمایشات قبلی، افراد تنها یک تصمیم گرفتند. اما در مورد ما، شرکت کنندگان باید دو پاسخ بدهند، یعنی اگر می خواهند نظر خود را تغییر دهند باید سریع پاسخ دهند و فکر کنند.

به گفته محققان، میل به پاکسازی ذهن یک گرایش اساسی انسان است.

پس از مطالعه آزمایش‌ها مشخص می‌شود که اکثر افراد تکان‌دهنده عمل نمی‌کنند، یعنی با تصمیم‌های زودهنگام و عدم ثبات، در تصمیم‌های خود اختلال ایجاد نمی‌کنند و زمان خود را برای به تعویق انداختن تصمیم‌گیری تلف نمی‌کنند و روش صحیح را در پیش می‌گیرند. یک عمل شناسایی، به جز زمانی که از نظر روانی سالم هستند، نیستند یا شرایط خاصی دارند.

نتایج این مطالعه در مجله Experimental Psychology: General ارائه شده است.
منبع: وب سایت مدیکال اکسپرس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا