آیین بزرگداشت پدر موسیقی نوین ایران برگزار می‌شود

استاد علینکا وزیری (9 آنلاین 1265 – 18 شهریور 1358)، معروف به کلنل وزیری، نوازنده بزرگ و از پیشگامان آهنگسازی برای اجرای ارکسترال موسیقی ایرانی بود. او که در سالهای خدمت سربازی و قبل از اینکه سرهنگ شود، کلنل وزیری نامیده می شد، عاشق موسیقی بود و بین سربازی و کار موسیقی سرانجام دومی را انتخاب کرد.

علینکی خان وزیری خدمات مهمی به موسیقی ایرانی کرد. از جمله، او نت نویسی را در سنت موسیقی شفاهی ایران رواج داد. او همچنین مدرسه متوسطه موسیقی را تأسیس کرد و بعدها یک آموزشگاه عمومی موسیقی (مدرسه موسیقی نظام) را مدیریت کرد، او سعی کرد موسیقیدانان ایرانی را با مبانی نظری موسیقی، اصول آهنگسازی و ارکستراسیون غربی آشنا کند. معلمان روانشاد ابوالحسن خان صبا، روح الله خالگی، موسی معروفی و ​​اسماعیل مرتاش از مهم ترین شاگردان علینکا خان وزیری بودند.

استاد وزیری نیز تار می نواخت و تصنیف ها را بسیار ماهرانه می نوشت. «دختر آشفته»، «دو عاشق» و «سمفونی نفت» از معروف ترین آثار این نوازنده است.

مراسم یادبود علینکا وزیری پدر موسیقی نوین ایران به مناسبت یکصد و سی و ششمین سالگرد تولد این استاد برجسته موسیقی روز پنجشنبه (23 مهرماه) ساعت 17 با حضور بزرگان موسیقی ایران؛ حسن ناهید، میلاد کیایی، بهرام گودرزی، محمد مجدیسی، فرهاد فاخردینی، جهانشاه صارمی، لوریس چکناوریان، هادی منتظری، مسعود حبیبی و جمعی دیگر از نوازندگان و هنرمندان در فرهنگسرای اندیشه واقع در خیابان شریعتی به روی صحنه می روند.

بهنام مهدان (پندار) تنها متولی آرامگاه علیناکا وزیری و برگزارکننده مراسم گرامیداشت یاد این استاد در تشریح نحوه برگزاری این مراسم گفت: از سال 2018 بازسازی و مرمت آرامگاه استاد وزیری انجام شده است. با هزینه شخصی و بدون مشارکت و همکاری هیچ شخص حقیقی یا حقوقی و سازمانی موسسه را تأسیس کردم.

ماهدان گفت: قبر پدر موسیقی ایران از سال 58 به مدت 40 سال در اثر بی توجهی و بی توجهی دولت و ملت به ویژه در اثر بی احتیاطی، بی احتیاطی و سوء مدیریت سازمان ها و متولیان هنر به ویرانه تبدیل شده است. به خصوص خانه موسیقی و خانه هنرمندان. در مرحله اول بازسازی، مقبره را به طور کامل رنگ آمیزی کردم و با هزینه 38 میلیون تومانی، گچ و سنگ قبر را تعویض کردم.

مراسم گرامیداشت یاد و خاطره پدر موسیقی نوین ایران در حال برگزاری است

وی افزود: «سردیس استاد» توسط امیر ماهدان نقاش و مجسمه ساز طی مراسمی در مهرماه ۱۳۹۷ با حضور اساتید صاحب نام موسیقی ساخته شد. ارفع عطارایی، حسن ناهید، بهرام گودرزی، میلاد کیایی، کامبیز روشن روان، معصومه مهرعلی و تنی، چند تن از نوازندگان از جمله شهرام صارمی و مهدی فلاح به تجلیل از استاد پرداختند و از سنگ قبر و سردا جدید رونمایی کردند.

خادم مزار استاد علینکا وزیری گفت: مرحله دوم بازسازی مزار استاد با هزینه ای بیش از 6 میلیون تومان در شهریور 1398 انجام شد. مجموعه ای عالی از عکس های استاد وزیری را جمع آوری کردم. روح خالقی و ابوالحسن صبا را بر دیوارهای بقعه و پرده نصب کردند. تصویری از استاد حکاکی شده بر پنجره مقبره نصب کردم و در مهرماه ۱۳۹۸ دومین بزرگداشت استاد وزیری با حضور اساتیدی چون ارفع عطارایی، حسن ناهید، میلاد کیایی و بهرام گودرزی برگزار شد.

ماهدان تصریح کرد: مرحله سوم بازسازی و مرمت مقبره استاد وزیری را در شهریورماه امسال ادامه دادم و پس از صرف بیش از 45 میلیون تومان، کف محوطه داخلی، نمای بیرونی و محوطه درب ورودی بقعه را انجام دادم. قسمت هایی از مقبره به طور کامل با سنگ و موزاییک پوشیده شده بود. تمام دیوارها، درها و سقف آرامگاه کاملاً گچ بری و نقاشی شده است. مرمت و محوطه سازی تقریباً انجام شده است و تنها قسمت کوچکی از محوطه سازی نهایی باقی مانده است که در آینده تکمیل خواهم کرد.

وی گفت: با توجه به پایان یافتن دوره شیوع کرونا و رفع محدودیت های اجتماعی، قصد دارم یاد و خاطره استاد وزیر را با حضور اساتید و همه دوستداران موسیقی و عموم مردم در فرهنگسرای اندیشه برگزار کنم. و رسما قبر پروفسور وزیره را به روی عموم باز کرد.

برگزارکننده مراسم گرامیداشت یاد و خاطره استاد علیناکا وزیری افزود: بنده و علیرضا میرالیناگی پژوهشگر و مورخ موسیقی در خصوص جایگاه، نبوغ هنری، تأثیر اندیشه و هنر استاد وزیری در روند توسعه و پیشرفت سخنرانی خواهند کرد. به کمال رساندن فرهنگ موسیقی کشور اجرای دونوازی هادی منتظری (نوازنده ویولن) و احمد خاق طینت (نوازنده درامز) و پخش قسمت هایی از مستندی از استاد علینکا وزیری به نام “کلنل” از دیگر بخش های این آیین است.

5757

دکمه بازگشت به بالا