ابراز اشتیاق پاکستان برای عضویت کامل ایران در شانگهای

بلاول بوتو زرداری در نشست امروز وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که به میزبانی دولت ازبکستان در تاشکند برگزار شد، گفت: در حال ورود به دهه سوم تاسیس این سازمان هستیم، بنابراین باید سازماندهی مجدد، اصلاح، تقویت و ساده سازی روش ها و مکانیسم های کاری محیط سازمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: پاکستان از تمایل برخی کشورها برای پیوستن به سازمان شانگهای به عنوان اعضای ناظر و شریک گفتگو استقبال می کند.

زرداری گفت: امیدواریم کشور برادرمان ایران جایگاه عضو اصلی سازمان همکاری شانگهای را بگیرد.

وی گفت: گسترش عضویت در سازمان همکاری شانگهای گواه بر اهمیت روزافزون آن در معماری چندجانبه جهانی است، بنابراین پاکستان از تمایل جمهوری عربی سوریه، جمهوری آذربایجان، عربستان سعودی، قطر، مصر و… آگاه است. مالدیو، ارمنستان و امارات متحده عربی به این خانواده می پیوندند. شانگهای به عنوان اعضای ناظر یا شرکای گفتگو پذیرفته می شود.

وزیر امور خارجه پاکستان در ادامه سخنان خود، شرایط کنونی افغانستان را حساس دانست و بر لزوم رعایت حقوق بشر، رعایت حقوق زنان و حق تحصیل دختران توسط رهبران موقت این کشور تاکید کرد.

وی با پرداختن به موضوع تروریسم و ​​چالش‌های مرتبط با جامعه جهانی از جمله اعضای شانگهای، گفت: عزم جمعی ما برای مبارزه با تروریسم و ​​افراط‌گرایی باید به طور مستمر تقویت شود و استراتژی‌های کشورهای عضو باید بر این اساس تنظیم شود.

وزیر امور خارجه پاکستان در حاشیه اجلاس وزیران امور خارجه سازمان شانگهای در تاشکند با امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه دولت طالبان دیدار کرد و دو طرف آخرین تحولات مربوط به افغانستان را بررسی کردند.

311311

دکمه بازگشت به بالا