احداث پتروشیمی در میانکاله؛ اقدام نحس سال!

در اینجا دو یا سه نکته وجود دارد که شاید کمتر گفته شود:

همه می دانیم که گروه هایی در خارج از کشور تلاش می کنند تا وضعیت ایران را بسیار بدتر از آنچه هست، کنند. یک روز می گویند وضعیت برجام «قطعاً به بن بست رسیده است»، یک بار می گویند «خشونت» با زنان، یک بار از «افت ارزش پول ملی» می گویند، یک بار از ناسا خبر دروغ می دهند که «سی ساله ایران است». نامناسب برای زندگی» و… یکی از دلایل آن انتقال سرمایه های اقتصادی و اجتماعی کشورمان به جاهای دیگر است، اما جای تأسف است که در داخل ظاهراً گروه هایی وجود دارند که پیگیرانه در حال تخریب هستند. مناظر باشکوه وطن و غارت منابع طبیعی ملت، خیر و این گروه ها می خواهند اشاره کنند که خاک ایران فقط برای کارگاه های ساختمانی مناسب است!!!

آیا می توان در نزدیکی یکی از معدود باتلاق های بازمانده در کشور و در زمینی که در اکثر روزهای سال چند سانتی متر زیر آب است و در استانی که سرسبزی و وضعیت طبیعی آن بدون سرمایه گذاری زیاد، میلیون ها دلار دریافت می کند، «ایجاد» کرد. از گردشگران هر سال؟ اشتغال» (که کذب است و این پروژه چندین شغل دیگر را از بین می برد) با صرف هزاران میلیارد تومان یکی از آلاینده ترین صنایع را راه اندازی کرده است؟! گفته می شود سرمایه گذار این پروژه بخش خصوصی است. اما جدا از اینکه ما در ایران شخصیت خصوصی سالمی نداریم که بتواند از چنین سرمایه هنگفتی استفاده کند، سوال اینجاست که این آقایان بخش خصوصی زمینی مثل منکالا را به چه قیمتی خریدند؟ خسارات وارده به منابع آب را با رواناب های پتروشیمی چگونه جبران خواهند کرد؟ برای این صنعت چقدر مواد اولیه و انرژی خواهند خرید؟ چه بخشی از منابع بانک و بودجه ملی را خواهند گرفت و تا چه اندازه باعث تورم می شود؟ با آلودگی نوری پتروشیمی که کل تالاب و زندگی پرندگان را مختل می کند چه خواهند کرد؟

یه نکته دیگه آیا انقلاب اسلامی نباید وابستگی کشور به نفت را از بین می برد؟ چطور است که در شمال و جنوب کشور، روی سطح مراتع، باغ ها و فرودگاه ها و وسط تالاب ها و دریاها، این همه پول برای استخراج نفت سرمایه گذاری می کنیم؟! آیا رهبر انقلاب چند روز قبل از این نوسازی ناگوار، برای دومین بار در سالهای اخیر، به حفظ محیط زیست توجه نکردند؟! چرا آقایان با توجه به گرمایش زمین به این نکته توجه نمی کنند که بهترین مکان برای نفت و گاز اعماق زمین است؟!

شکی ندارم که ساخت این مجموعه و منافعی که محافل خاصی از ثروت عمومی کشور می برند، به جای سود معقول از تولیدات آن، تعدادی از افراد صاحب نفوذ استان را مجبور به اجرای این پروژه کرده است. بی پروا …. تاریخ و سرزمین ما … بیشتر از این نرو!

* محیط بازیگر

4747

دکمه بازگشت به بالا