ادامه کار در میانکاله ، برخلاف دستور رئیسی

بر اساس اطلاعات دریافتی عملیات تخریب مرتع و اجرای طرح با قدرت و شتاب ادامه دارد. به چنین رویداد مهمی با شرط شتاب پاسخ کافی بدهید.

مدتی است که فعالان مدنی، محیط بانان و اعضای کانون وکلای دادگستری و همچنین برخی از کمیسیون ها و انجمن های فعال در حوزه حفاظت از محیط زیست از جمله وکلای فعال در این حوزه، اعضای کانون وکلا آقای دسمه فعالیت چشمگیری دارند. در حوزه حقوق عمومی بر اساس مقررات داخلی و کنوانسیون های بین المللی دلایل مخالفت با پروژه پتروشیمی منکاله را بیان کردند.

بر اساس ماده ۲ کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر و بند ۱ ماده ۷ کنوانسیون بین کشورهای حاشیه دریای خزر و قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مذکور. . در خرداد 1384 به تصویب مجلس شورای اسلامی و به تصویب هیأت امنا رسید. صنایع گاز و پتروشیمی در امتداد سواحل شمالی خلیج فارس و دریای عمان قرار دارند. صنایع شیمیایی که دارای پساب صنعتی باشد ممنوع است الزامات مربوطه در این موارد مورخ 1392/08/02 سازمان مدیریت جنگل ها، تله ها و آبخیزداری ها، مجمع عمومی سازمان مدیریت جنگل ها تصریح کرد: (تبصره 1 ماده 1 شیوه نامه محاسبه حقوق عرفی). استفاده کنندگان از شکارگاه ها که ارائه شده است.

بنابراین با توجه به اینکه اصل بر این است که در هنگام واگذاری مراتع حق واگذاری مراتع به غیر وجود ندارد، تجویز پرداخت حقوق مشاع در روزهایی که مالک مرتع برای استفاده از مراتع قرارداد دارد. با حقوق مکتسبه وی مغایرت دارد در این خصوص واگذاری 90 هکتار زمین در محدوده تسهیلات آمایشی بدون موافقت ذی نفعان مغایر با رای دیوان عدالت اداری و ناقض حقوق مکتسبه افراد است.

علاوه بر موارد فوق، قابل ذکر است که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه و آیین نامه حفاظت از محیط زیست تأسیسات بزرگ تولیدی … ضوابط و مقررات شورای عالی محیط زیست که این تکلیف را تعریف کرده است و مطابق با رعایت اصول حقوقی بین المللی، اسناد کافی و قابل اعتماد برای توقف ساخت واحد پتروشیمی در منطقه منکاله و سه استان شمالی کشور وجود دارد. سوال اینجاست که آیا تصمیم گیری در مورد اینکه آیا دولت تصمیم به اجرای این طرح در شمال کشور گرفته است، منطقی است؟ به ویژه اینکه در سیاست کلی نظام، اجرای چنین طرح هایی در خلیج فارس و دریای عمان پیش بینی شده است. صرف نظر از تعریف و تکلیف خاص، می توان پرسید که آیا موقعیت و محیط استان های مجاور دریای عمان و خلیج فارس دیگر برای این گونه فعالیت ها مناسب نیست؟ شمال و جنوب جغرافیایی اجرای چنین طرحی در جنوب یک اولویت منطقی است. بهره برداری از پروژه و خروجی خط تولید آن در بحث صادرات و روابط بین الملل. ایجاد پروژه در خلیج فارس و دریای عمان به سمت راست نزدیکتر است.

* وکیل

دکمه بازگشت به بالا