ادعای ایروان درباره عقب راندن صلح‌بانان روس توسط جمهوری آذربایجان

به گزارش خبرگزاری آنلاین خبر روزانه، رسانه های ارمنستان شامگاه چهارشنبه به وقت تهران گزارش دادند که نیروهای جمهوری آذربایجان حرکت کاروان نظامی نیروهای حافظ صلح روسیه را متوقف کردند.

به گزارش خبرگزاری «نیوز ارمنستان»، ارتش آذربایجان روز سه شنبه یک ستون از نیروهای حافظ صلح روسیه را متوقف و آنها را به عقب برگرداند.

بر اساس این گزارش، کاروان نیروهای حافظ صلح روسیه متشکل از چهار خودروی نظامی عصر روز سه شنبه هنگام عبور از ایست بازرسی ارتش آذربایجان در مسیر عسکران – آقدره متوقف شد.

به گفته این منبع، چندین واحد کلاشینکف از نیروهای حافظ صلح روسیه به اسارت نیروهای جمهوری آذربایجان درآمده و این کاروان رد شده است. تاکنون مقامات جمهوری آذربایجان و روسیه به این اظهارات واکنشی نشان نداده اند.

بر اساس توافق بین ایروان و باکو، ارمنستان بخشی از خاک خود را برای چندین دهه تحت کنترل داشت، واگذار کرد و روسیه حدود 2000 نیروی حافظ صلح را برای نظارت بر آتش بس شکننده در قره باغ کوهستانی مستقر کرد. بیش از 6500 نفر در درگیری شش هفته ای بین همسایگان قفقازی در پاییز 2020 کشته شدند و آتش بس با میانجیگری روسیه انجام شد.

جنگ قره باغ کوهستانی در 9 نوامبر 2020 (19 نوامبر 2019) با توافقنامه آتش بس که توسط نخست وزیر ارمنستان، نیکول پاشینیان، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس جمهور روسیه و روسیه امضا شد، پایان یافت. نقش میانجی را در این توافق ایفا کرد. در این دور از درگیری ها، جمهوری آذربایجان از اشغال مناطق ارمنستان از جمله قره باغ خارج شد.

با وجود حضور روسیه به عنوان میانجی، دو کشور همواره در خط مرزی درگیری دارند و طرفین یکدیگر را به نقض رژیم آتش بس و گلوله باران مواضع یکدیگر متهم می کنند.

در ارتباط با حوادث ایروان و باکو، وزیر دفاع ارمنستان روز چهارشنبه در بازدید حضوری از خط مقدم این کشور با جمهوری آذربایجان از افزایش امنیت مرزها و بهبود زیرساخت های نظامی اطمینان داد.

سارن پاپیکیان وزیر دفاع روز چهارشنبه از باکو از لشکر دوم ارتش و خط مقدم این کشور بازدید کرد. وزیر دفاع ارمنستان در بازدید از این یگان نظامی با ستاد فرماندهی آن در خصوص افزایش آمادگی رزمی پرسنل، نوسازی زیرساخت ها و بهبود شرایط نگهداری یگان ها گفتگو کرد. وزیر دفاع ارمنستان با حضور در منطقه مرزی شرقی از مواضع رزمی و اقدامات بهبود خط مقدم بازدید کرد.

پاپیکیان به نیروهای ارمنستان اطمینان داد که تمام مسائل مربوط به امنیت خط مقدم به درستی بررسی و حل خواهد شد. وی خطاب به ارتش ارمنستان اطمینان داد که این تجدید زیرساخت های نظامی و وضعیت پرسنل در کانون توجه رهبری نظامی-سیاسی ارمنستان است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا