علمی و پزشکی

استقرار صندوق‌های رأی‌گیری و بستری شدن ۷ زائر در عربستان

سفر ۲۸ هزار زائر به مدینه، هماهنگی وزارت امورخارجه با عربستان برای دریافت مجوز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در شهرهایی که زائران ایرانی حضور دارند و بستری شدن هفت زائر ایرانی در بیمارستان‌های عربستان، از جمله مهم‌ترین موضوعاتی بود که در شورای برنامه‌ریزی بعثه و حج مطرح شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبر روزانه به حج، نشست شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در شهر مدینه برگزار شد و علی اصغری ـ رئیس ستاد مدینه ـ با اشاره به سفر ۲۸ هزار زائر ایرانی به مدینه، اظهار کرد: این زائران در قالب ۲۰۳ کاروان با ۱۲۲ پرواز وارد این شهر شده‌اند، که در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار نفر آنها در مدینه حضور دارند و دیگر زائران پس از محرم شدن در مسجد شجره با قطار سریع‌السیر به مکه رفتند.

رئیس ستاد مدینه همچنین روند ورود زائران ایرانی به مدینه را سهل و روان توصیف کرد.

اصغری در ادامه از روند تغذیه زائران ایرانی در مدینه گزارشی دارد و به پخت ۳۲۵ هزار پرس غذا در دو آشپزخانه مرکزی در این شهر برای تغذیه زائران اشاره کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ نیز  در این نشست با گرامیداشت یاد شهدای خدمت، به حضور حجاج ایرانی در کشور میزبان همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران اشاره کرد و دستور داد کارگروهی متشکل از مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با همکاری نمایندگی‌های سیاسی کشورمان در عربستان، بررسی لازم را در این‌باره انجام دهند و برای دریافت مجوز دایر کردن شعبه‌های اخذ رأی اقدام لازم انجام شود.

حسن زرنگار ـ سرکنسول ایران در جده ـ نیز در ادامه این نشست، ‌ گفت: این نمایندگی برای حمایت‌های کنسولی از زائران ایرانی در عربستان آمادگی دارد و نیروهای خود را در ستادهای مکه و مدینه مستقر کرده است.

او افزود: با هماهنگی وزارت امورخارجه کشورمان برای دریافت مجوز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اقدامات لازم پیگیری خواهد شد.

در ادامه، سید عباس حسینی ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ گزارشی از روند آماده‌سازی چادرهای عرفات برای پوشش بیش از ۸۷ هزار ایرانی، فعالت آشپزخانه‌ها، هتل‌ها و ناوگان حمل و نقل در شهر مکه، ‌گزارشی دارد و آمادگی‌ در شرایط را قابل قبول دانست.

دکتر سیدعلی مرعشی ـ رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت ـ هم با بیان اینکه به ترتیب در دو شهر مکه و مدینه از شروع عملیات حج ۱۴۰۳ تاکنون هفت‌هزار و ۷۵۰ و سه‌هزار و ۹۹۵ ویزیت انجام شده است، مجموع خدمات درمانی ارائه‌شده به زائران ایرانی در کشور میزبان (عربستان) را بیش از ۲۱ هزار و ۳۰۰ مورد اعلام کرد.

او گفت: هم‌اکنون در بیمارستان‌های عربستان در دو شهر مکه و مدینه هفت بیمار بستری هستند و شرایط عمومی آنها نیز خوب است و مشکل خاصی گزارش نشده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا