اسرار غلبه بر افکار مزاحم

فراموش نکنید که ما کامل نیستیم و مطمئناً با تلاش بیشتر می توانیم در آینده بهتر عمل کنیم. بهترین راه این است که مسئول زندگی خود باشید.

به گزارش روزنامه خبر روزانه یک همشهری او نوشت: «افراد در موقعیت‌های مختلف احساسات و افکار متفاوتی را تجربه می‌کنند و در موقعیت‌های مشابه، تصمیمات و واکنش‌های متفاوتی دارند. اما به نظر خیلی ها در طول آزمایش های سخت، مجموع خواسته ها و انتظارات از آنها بیش از توانایی ها و توانایی هایشان است. بارهای روحی و استرس های زیادی که این روزها اغلب با آن مواجه می شویم، گاهی شرایط را برای ما غیر قابل تحمل می کند، اما چرا برخی از ما نمی توانیم در برابر این فشارها مقاومت کنیم و دچار اختلالات روحی و جسمی می شویم؟ زیرا سلامت جسمی و روحی ما آسیب دیده است.

سارا ساعدی، روانشناس سلامت، درباره تفاوت واکنش‌های متفاوت ما به اتفاقات ناگوار می‌گوید: «روان‌شناسان پاسخ این سوال را در اصول روان‌شناختی و راه‌حل‌های مورد استفاده در نظریه شناختی رفتارهای مختلف جستجو می‌کنند. آنها معتقدند که ذهن ما باید طوری تربیت شود که شرایط مختلف بر ما حاکم نشود. بنابراین ما کسانی هستیم که اجازه می‌دهیم در شرایطمان نیز تغییر کند.»

قوه ذهن

سعیدی می‌گوید: ایمان افراد تنها مؤلفه‌ای است که می‌تواند قدرت آن‌ها را در مسائل مختلف از جمله عواطف، درک، حافظه، هوشیاری و قضاوت در مورد مسائل و مسائل روزمره مختل کند یا باعث پیشرفت آنها شود، اما تغییر باید از درون ما شروع شود. این بدان معنی است که ما باید بتوانیم دنیای درون خود را به بهترین شکل ممکن تغییر دهیم تا به رفاه بهتری برسیم. زیرا تفکر و باور منفی نه تنها ما را گیج می کند و با ضعف ها و ناتوانی های بسیاری مواجه می شود، بلکه باعث می شود در سایر جنبه های زندگی مانند فردی، عاطفی، اجتماعی و غیره با مشکلات زیادی مواجه شویم. این افکار منجر به احساسات و عواطف منفی می شود و سپس آن احساسات منجر به رفتار و عملکرد منفی در ما می شود.

به گفته این روانشناس، افکار خوب می توانند لحظات ما را تغییر دهند، تغییر لحظه ها نیز می تواند لحظات بهتری را برای ما به ارمغان بیاورد. چقدر کیفیت زندگی ما آرام تر است.

خواص مغناطیسی ذهن

سعیدی می گوید ذهن مانند یک آهنربا عمل می کند، یعنی افکار ما را به دنیای بیرون منعکس می کند. مانند آهنربایی که افکار ما را جذب می کند. یعنی وقتی افکار منفی داریم نمی توانیم چیز دیگری را از بیرون تجربه کنیم. در واقع تجربه ما از زندگی کاملاً تحت تأثیر افکارمان است و هر آنچه را که مدام به آن فکر می کنیم وارد زندگی خود می کنیم; درست مانند یک آهنربا با جاذبه قوی. افکار منفی اغلب در دوران کودکی ما ریشه دوانده اند و باورهای ناسالم تمایل دارند افکار و نگرش های ما را نسبت به خود، دنیا، دیگران و آینده نامشخص و بی ارزش کنند.

به گفته سعیدی، بر اساس نظریه رفتاری شناختی، اگر می خواهیم به دنبال تغییر و رشد مطلوب، مؤثر باشیم، ابتدا باید باورها و افکار خود را تغییر دهیم و به نحوی از ناامیدی و ترس به سمت شجاعت و امید برویم.

واقع بین باش

توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که قدم گذاشتن در مسیر تغییر کار ساده ای نیست و اگر بخواهیم روزگار تلخ و ناخوش خود را با روزهای بهتر جایگزین کنیم، با رهایی از ترس و استرس، همه مشکلات و غم هایمان به وجود می آید. بلافاصله ناپدید نشوند می توانیم بارها و بارها ناامید شویم و دلمان بخواهد با گلایه از شرایط سخت همه مشکلات را به بیرون منتقل کنیم اما با صبر و حوصله بیشتر ذهن به جای ناامیدی و ناامیدی به دنبال راه حل های دیگر و خلاقانه می گردد.گام به گام گام، می تواند با دنیای جدیدی روبرو شود که ممکن است گاهی اوقات با مشکلات زیادی روبرو شود. اما هر بار به جای شکایت از شرایط، به دنبال راه حل های مختلف باشید و از چند ترفند ساده برای خوشایندتر کردن زندگی استفاده کنید.

به گفته این روانشناس، اگر مدام به خود بگوییم «نمی توانم» به تدریج متقاعد می شویم که ناتوان هستیم. اگر به خود بگوییم قطعاً می توانیم آن را انجام دهیم، برای انجام آن تلاش خواهیم کرد و در نهایت این تلاش صرف نظر از نتیجه، روحیه خوبی به ما می دهد. البته هیچ تلاشی هدر نخواهد رفت.

مهربانی با خود

وقتی اشتباهاتی رخ می دهد، نباید به توانایی های خود شک کنیم و احساس گناه کنیم. احساس گناه یکی از ناتوان کننده ترین احساساتی است که امید و اعتماد به نفس ما را از بین می برد. فراموش نکنید که ما کامل نیستیم و مطمئناً با تلاش بیشتر می توانیم در آینده بهتر عمل کنیم. بهترین راه این است که مسئول زندگی خود باشید. پذیرفتن نقش قربانی و جلب همدردی دیگران نه تنها وضعیت را بهبود نمی بخشد، بلکه ما را مجبور می کند از بهانه جویی دست برداریم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا