اسراییل و اشتباه تاکتیکی – خبر روزانه

این روزنامه قدیمی ترین روزنامه اسرائیلی است و به گفته دایره المعارف .dia Britannica، از همه معتبرتر است و بیشتر خوانندگان آن تحصیل کرده هستند. این نسخه از چند جهت مهم است.

درست یک روز قبل از انتشار مقاله روزنامه هاآرتص، کار تمام 4300 پمپ بنزین در ایران به طور همزمان مختل شد و سوخت رسانی به پمپ بنزین ها متوقف شد. علت این حادثه که مشکلات عدیده ای را برای مردم ایران به همراه داشت، مدتی در هاله ای از ابهام باقی ماند تا اینکه خبرگزاری آنلاین خبر روزانه که معمولا زودتر از دیگران اطلاع دارد، از احتمال حمله سایبری صحبت کرد. در نهایت دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران در گفت‌وگو با تلویزیون گفت: حمله سایبری به پمپ بنزین‌ها ممکن است توسط یک کشور خارجی انجام شده باشد، اما هنوز برای اعلام جزئیات زود است. خبرگزاری آنلاین خبر روزانه بار دیگر به اولین خبرگزاریی تبدیل شد که اخیرا مطلبی را در روزنامه هاآرتص منتشر کرد.

تاریخچه حملات سایبری اسرائیل به ایران

اسرائیل پیش از این در چندین حمله سایبری به ایران مشارکت داشته است.

نیروگاه اتمی بوشهر: شاید اولین مورد حمله سایبری اسرائیل به ایران مشکل استاکس نت و نیروگاه اتمی بوشهر باشد. استاکسنت برنامه مخربی است که توسط دولت های آمریکا و اسرائیل ایجاد شده و در سال 2010 به تاسیسات هسته ای ایران به ویژه نیروگاه بوشهر حمله کرد. یاهو نیوز بعداً اعلام کرد که هدف از به اصطلاح “بازی های المپیک” نابودی برنامه هسته ای ایران نیست، بلکه ضربه زدن به آن برای خرید زمان و به ثمر رساندن تلاش های دیپلماتیک بوده است. ادوارد اسنودن، افسر سابق سیا که تعدادی از اسناد مربوط به فعالیت های اطلاعاتی ایالات متحده را مشخص کرده است، در مصاحبه با اشپیگل گفت که این بدافزار با همکاری آژانس امنیت ملی ایالات متحده و اسرائیل ایجاد شده است.

– زیرساخت های مخابراتی: در سال 1397 حمید فتاحی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در توییتی مبنی بر “حمله های پراکنده” به برخی زیرساخت های ارتباطی، مدعی شد که منشأ این حملات اسرائیل بوده است. به گفته غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، این حملات سایبری با استفاده از ویروس «نسل جدید استاکسونت» به «چند بخش» انجام شده است.

– تأسیسات نظامی پارچینا: در 25 آگوست 1999، انفجاری در تأسیسات نظامی پارچینا رخ داد. روز بعد، زوئی یازکلی، تحلیلگر سیاسی کانال 13 تلویزیون اسرائیل گفت که انفجار دیروز در پارچین تهران به نظر می رسد نتیجه یک “حمله سایبری” باشد.

– نیروگاه اتمی ناتانتس: در 22 فروردین امسال حادثه ای در نیروگاه اتمی ناتانتس رخ داد. شبکه دولتی اسرائیلی کان روز یکشنبه (12 آوریل) گزارش داد که “حادثه” در تاسیسات هسته ای نطنز یک امر اسرائیل و نتیجه “حمله سایبری جدید به ایران” بوده است.

– تاسیسات بندر شهید رجایی: در 20 اردیبهشت ماه سال جاری حمله مقدماتی به تاسیسات آبی و جاده ای بندر شهید رجایی صورت گرفت. روز دوشنبه ۱۹ مه، واشنگتن پست به نقل از یک مقام دولت آمریکا که نامش فاش نشده و مقامات «دولت خارجی» که نامشان فاش نشده، گفته است که حمله سایبری اخیر به تأسیسات آبی شاه راجه و جاده‌های استان هرمزگان احتمالاً توسط اسرائیل انجام شده است.

البته حملات قبلی اسرائیل به کشورمان احتمالاً محدود به این موارد نبوده است.

شباهت دو اتفاق و لحظه شگفت انگیز

در 27 تیرماه امسال نقصی جهانی در سیستم های کامپیوتری شرکت راه آهن رخ داد که منجر به انتقال و یا حتی لغو صدها قطار و حتی ورودی و خروجی، مراکز فروش بلیط، خدمات الکترونیک بار و مسافر و سایت شرکت راه آهن شد. دردسر. خبرگزاری آنلاین خبر روزانه در همان روز با انتشار تصویری از حرکت قطارهای راه آهن ایران، از اختلال جهانی در سیستم ریلی شرکت راه آهن خبر داد که به هرج و مرج بی سابقه ای در ایستگاه های راه آهن سراسر کشور منجر شد. بر روی تابلوی اطلاعات قطار پیام تاخیر قطارها به دلیل حملات سایبری مشاهده شد. پیام شماره تلفن هم داشت.

اما نکته عجیب در مورد حمله سایبری هفته گذشته این بود که در حمله سایبری اخیر به پمپ بنزین ها، همین رقم در پیام های روی صفحه نمایش نیز منعکس شد.

این شباهت یک نکته ظریف داشت. تحقیقات شرکت امنیت سایبری آمریکا و اسرائیل چک پوینت در رابطه با حمله چهار ماه پیش نشان داد که دلیل اختلال گسترده در سیستم کامپیوتری شرکت راه آهن ایران، حمله سایبری گروه هکری به نام ایندیرا بوده است. حمله اسرائیل کار یک گروه ادعایی هکر نبود.

پس اندکی توجه در این تشابه نکته مهمی را روشن می کند. : اسرائیل مدعی شد که حمله اخیر کار او بوده است، در حالی که متن پیام در حمله اخیر شباهت غیرقابل انکاری به متن پیام حمله قبلی دارد و منطقا اسرائیل که ادعای حمله اخیر می کند نمی تواند این موضوع را توجیه کند. شباهت با ادعای تصادفی بودن آن این نشان می دهد که یا هر دو حمله مربوط به اسرائیل بوده و در مورد قبلی اسرائیل به دروغ مسئولیت آن را بر عهده گرفته است یا هیچ یک از این دو حمله مربوط به اسرائیل نبوده و این بار اسرائیل به دروغ ادعا کرده که این کار او بوده است. به طور خاص، رویکرد هر دو حمله آسیب رساندن به پلت فرم خدمات عمومی است و هیچ یک به یک هدف نظامی مربوط نمی شود، موضوعی که هاآرتص اخیراً به آن اذعان کرده است.

دشمنی دولت اسرائیل با مردم ایران؟

جامعه شناسان استدلال می کنند که افکار عمومی در یک موقعیت معین می تواند به انتقام گیری در برابر دشمن، در مورد موضوعی که ماهیت نظامی ندارد، رضایت دهد یا دشمن را در رفتار مسئولانه با مردم عادی و زندگی روزمره آنها توجیه کند. باورش دردناکه بزرگان به خاطر دارند که وقتی دولت بعث عراق در یک نبرد تقابلی مستاصل بود و با کمک کشورهای بزرگ کورکورانه موشک های اسکاد بی را نشانه می رفت، عده ای به تدریج شعار «پاسخ موشکی» سر دادند. آشکار شد که در برخی موارد می توان انتظار قصاص را داشت. اما شکی نیست که کشوری که در خط مقدم آسیب رساندن به مردم متخاصم باشد منفورتر از گذشته خواهد شد.

تا آنجا که می دانیم، زیرساخت های خدمات عمومی که به طور مستقیم با امنیت و آرامش همه مردم ارتباط دارد، هرگز مورد حملات سایبری ایران در اسرائیل و حتی آمریکا قرار نگرفته است. البته ایران در سطح جهانی نیز می تواند در مورد سایبرنتیک چیزهای زیادی بگوید و دو سال پیش وزارت امنیت داخلی آمریکا در بیانیه ای درباره حمله سایبری ایران هشدار داد و گفت: «ایران یک برنامه سایبری معتبر دارد که می تواند تهدیدی برای ایران باشد. ایالات متحده. در این بیانیه آمده است: «ایران حداقل ممکن است بخشی از زیرساخت های حیاتی ایالات متحده را برای مدت محدودی مختل کند. بنابراین، رفتار اسرائیل نه تنها پیشگیرانه نیست، بلکه ممکن است تلافی جویانه هم نباشد و نوعی ابتکار در صدمه زدن به امنیت و آرامش مردم ایران است.

مشکل مشکلات ناشی از تهاجم به زیرساخت های دولتی را نمی توان با مشکل مشکلات ناشی از تحریم های همجنس تلقی کرد و در هر دو مورد می توان نارضایتی مردم را ابزاری دانست که تأثیر یکسانی بر آن دارد. سیستم . . کسی می‌تواند تحریم‌ها و مشکلات آن را به تصمیم‌های سیاسی مرتبط کند و آن را به انتخاب خود یا سیاستمداران بسپارد، اما چه کسی می‌تواند استدلال کند که مردم در تلافی دشمن و ضد مردم هستند؟ آیا سیستم را در نظر نمی گیرید؟

مردم ایران پیش از این در جنگ هشت ساله نشان داده اند که در مقاومت در برابر تهاجم به میهن خود و متحد شدن بیشتر هستند. بنابراین، یک اشتباه تاکتیکی عجیب این است که انتظار داشته باشیم اگر امنیت عمومی مردم متوجه کشور دشمن است، مردم از طریق نارضایتی از نظام حرکتی این کار را انجام دهند. این بیانیه در تضاد شدید با پیام های دوستانه ای است که دولت اسرائیل گاهی سعی می کند به مردم ایران ارسال کند.

آب گل آلود و اینترنت ملی!

همیشه تاکید کرده ام که به جای نام مستعار شبکه ملی اینترنت (غیرفعال کردن اینترنت جهانی برای مردم) از عبارت شبکه ملی اطلاعات (ایجاد شبکه مستقلی که اطلاعات سازمان ها و ارگان ها و خدمات دولتی مستقل از اینترنت در آن ذخیره می شود). ) استفاده کنید، همانطور که وزیر سابق فناوری اطلاعات نیز همین تفاوت را تایید کرد و اساساً به دومی دروغ گفت. با این حال، زمان حمله سایبری اخیر با لحظه استرداد اینترنتی در کشورمان نیز لحظه مهمی است. این روزها مجلس طرحی با عنوان «حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی» را تدوین کرده است که اکنون در مرحله آزمایش برای تصمیم گیری نهایی است. افکار عمومی نسبت به این طرح حساس است و اگر برخلاف وعده های مسئولان، دسترسی مردم به اینترنت عمداً ضعیف یا محدود شود، مخالفان زیادی دارد از جمله آقای آقاهرانی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و یکی از نمایندگان این طرح. حامیان. .

تقارن زمانی این حمله سایبری با شرایطی که ممکن است برخی افراد در سایه طرح شبکه ملی اطلاعات به جستجوی شبکه اینترنت ملی بپردازند، از جمله احتمالات دیگر، این احتمال را تقویت می کند که موافقان محدودیت از این حمله سایبری به عنوان مدرک استفاده کنند. از ضرورت گذشته از حمله مستقیم به امنیت و آرامش مردم، مطمئناً در از بین بردن مخالفت آنها با محدودیت ها بی تأثیر نیستند.

1717

دکمه بازگشت به بالا