اطلاعاتی درباره هتل‌های حجاج ایرانی در عربستان

رئیس اداره اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت نحوه انتخاب و اجاره هتل برای زائران حج 1402 و همچنین سهمیه اسکان هر زائر در عربستان را تشریح کرد و گفت: درصد زیادی از هزینه حج را شامل می شود. مربوط به محل اقامت است که هنوز هزینه آن مشخص نشده است.

به گزارش خبر روزانه و به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، مرتضی اسدزاده درباره اقدامات انجام شده در حوزه اسکان حج 1402 اظهار کرد: سامانه جامع اسکان از امسال (حج 1402) آغاز به کار می کند. فعالیت های این سامانه هم اکنون آغاز شده است. ابتدا با استفاده از این بستر ارائه شده موضوع دعوت از هتل های مکه و مدینه برای حج سال آینده اجرایی می شود که تاکنون حدود 100 هتل در این زمینه شرکت کرده و دعوت نامه را پذیرفته اند.

وی درباره روند انتخاب و اجاره هتل های حج توضیح داد: در سال های گذشته تیم مسکن و شهرسازی بر اساس اطلاعات قبلی اقدام به اجاره هتل می کرد و از نظر انتخاب بر اساس ظرفیت و پتانسیل های موجود کار سختی داشتیم اما امسال با توجه به آغاز به کار سامانه جام اسکان، وضعیت انتخاب هتل ها تغییر کرده و در ابتدا هتلداران با شرکت در فراخوان از وضعیت خدمات خود اطلاع می دهند.

اسدزاده افزود: در حال حاضر فقط مرحله بررسی شرایط اسکان در هتل ها در حال انجام است، هنوز قیمت گذاری انجام نمی شود. قیمت هتل ها پس از بازدید کارشناسان از محل و پس از مشخص شدن شرایط اعزام کشورها تعیین می شود.

رئیس اداره اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره نوع هتل هایی که در حج سال آینده پذیرای زائران است، گفت: به شاخص هایی در این زمینه توجه داریم که هم به منزلت زائران کمک می کند و هم فایده آنها، یعنی ملاک ما – نه تنها ارزانی یا گرانی، قطعا تنوع در سلیقه ها و انواع مختلف را در نظر می گیریم.

وی افزود: روند اجاره مسکن و اسکان زائران در هتل ها بسیار حائز اهمیت است. زیرا شایسته است هتل هایی را در نظر بگیریم که قابلیت های خاصی در برگزاری حج و زیارت از نظر ارائه خدمات دارند. مثلاً برخی از هتل های نزدیک حرم اجازه پخت و توزیع غذاهای ایرانی را نمی دهند و غذا را خودشان سرو می کنند که بسیار گران است و غذایشان با ذائقه مردم ما سازگاری ندارد. هتل های نزدیک حرم نیز قوانینی از جمله ممنوعیت حضور زائران در کاروان ها و تاکید بر ورود انفرادی و همچنین عدم امکان بازدید فصلی و جابجایی هر چند روز یک بار دارند که نه تنها برای زائران ایرانی نامناسب است، بلکه هزینه بالایی نیز دارد. هتل های شمال حرم در مدینه و هتل های اطراف حرم مکه نیز در چنین شرایطی قرار می گیرند.

رئیس اداره کل اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت ادامه داد: ما به دنبال بهترین خدمات برای زائران و خدمات مناسب از نظر ارزش پولی در مدینه از هتل های منطقه مرکزی و در مکه از هتل های منطقه مرکزی هستیم. هتل ها در حلقه دوم منطقه و اطراف حرم هستند ما از آنها استفاده می کنیم بنابراین در مکه نزدیکترین هتل به حرم حدود دو کیلومتر فاصله دارد.

    اطلاعاتی در مورد هتل های حج ایرانی در عربستان سعودی

وی همچنین در پاسخ به این سوال که از چه زمانی خدمات اقامتی به اجاره هتل روی آورد و آیا این خدمات در دهه های اخیر در قالب هتل بوده است؟ وی گفت: در دهه های اخیر اسکان زائران به جای هتل ها در ساختمان ها بوده است که عملاً هزینه های مرتبط با این بخش را کاهش داده است، اما از اواخر دهه 1980 اسکان زائران در عربستان سعودی به صورت هتل بوده است. همچنین تابع قوانین کشور میزبان است.در مورد اسکان زائران و لزوم اجاره هتل هایی با مجوز اقامت و ارائه خدمات خوب با رعایت شأن و سلیقه زائران کشورمان صحبت می کنیم.

اسدزاده تصریح کرد: قوانین وضع شده در کشور میزبان (عربستان) اجازه اسکان کاروان های زیارتی در ساختمان های غیراستاندارد را نمی دهد و تاکید می کند زائران در هتل ها یا ساختمان های دارای مجوز اسکان داده شوند. بنابراین ساختمان‌های قدیمی که قبلاً برای اسکان زائران استفاده می‌شد، اکنون مجوز و استانداردهای لازم را ندارند.

رئیس اداره کل اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه کلیه اطلاعات مربوط به خدمات اجرایی زائران باید قبل از صدور روادید در سامانه اطلاعات ثبت نام حج (مسیر الکترونیک) در عربستان سعودی ثبت شود، گفت: : اسکان استاندارد و سایر خدمات اجرایی هر حج برای ارائه ویزا و سایر خدمات مرتبط باید در این سامانه ثبت شود.

وی افزود: با وجود اینکه چند ماه دیگر به حج تمتع است اما از هم اکنون مقدمات اجاره هتل ها فراهم شده و به زودی مذاکراتی را برای ارائه خدمات اقامتی مناسب آغاز خواهیم کرد.

به گفته اسدزاده، در حج 1402 برای اولین بار اطلاعات و مشخصات هتل قبل از ثبت نام نهایی در اختیار زائران قرار می گیرد و این یکی از دلایل ایجاد سامانه جامع اسکان است.

وی درباره خدمات هتل در مکه توضیح داد: باید مراقب اقامت در مکه بود; چون در هیچ جای این شهر نمی توان هتلی اجاره کرد بلکه باید طبق شرایط خودمان هتل داشته باشیم، یعنی هتل هایی که نزدیک ایستگاه های حمل و نقل شهر هستند تا حرم رفت و برگشت باشد و کار را سخت نکند. برای سفر زائران

اسدزاده یادآور شد: درصد بالایی از هزینه های حج مربوط به اسکان است و تلاش می کنیم با بهترین برنامه ریزی بهترین خدمات را با قیمت مناسب به زائران ارائه دهیم.

    اطلاعاتی در مورد هتل های حج ایرانی در عربستان سعودی

رئیس اداره اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره اسکان کارکنان و بعثه مقام معظم رهبری در مکه و مدینه گفت: اسکان کارکنان در حد زائران مکه و یا حتی کمتر است. ، و در یک هتل در کنار زائران زندگی می کنند، هیچ تفاوتی ندارند و حتی مقر در طبقات پایین هتل نسبت به زائران است. در سال های اخیر از هتل های متوسط ​​و پایین تر برای کارکنان استفاده کرده ایم.

وی افزود: بر اساس شاخص های کشور میزبان و قوانین مورد نظر، مسکن در مدینه خارج از محدوده مرکزی است و در سال های اخیر از ساختمان های غیر هتلی با کیفیت متوسط ​​در این شهر برای اقامت استفاده کرده ایم. ستاد و اعضای هیئت.

اسدزاده درباره اقامت زائران در مدینه و مکه گفت: اقامت در مدینه منوره در حج آینده حدود شش روز خواهد بود و به صورت فصلی نیز در مکه حضور خواهند داشت.

رئیس اداره کل اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت گفت: طبق دستورالعمل کشور میزبان در ایام حج، اتاق های هتل بر اساس تخت خواب اجاره داده می شود و به هر زائر حدود چهار نفر اختصاص داده می شود. متر مربع که تقریبا تخت است و کیفیت هتل ها بسته به موقعیت مکانی هر کدام در گروه قیمتی خود با یکدیگر متفاوت است.

وی افزود: سقف ظرفیت اتاق ها عمدتا بر اساس پلان ها 3 و 4 تخت است و متراژ مشخص شده نیز بر اساس نقشه ها در نظر گرفته شده است.

رئیس اداره اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت همچنین از محل استقرار مدیر کاروان، مددکاران و موبدان خبر داد: به ازای هر کاروان، مدیر و مددکاران کاروان در یک اتاق مستقر می شوند و هر دو موبد نیز خواهند بود. در یک اتاق قرار دارد و هر سه پزشک در یک اتاق خواهند بود و در یک اتاق قرار می گیرند.

اسدزاده درباره اسکان زائران در عرفات و منا توضیح داد: تقریباً یک متر و 40 سانتی متر فضای اسکان توسط کشور میزبان در عرفات و کمتر از یک متر به هر زائر در منا اختصاص داده شده است، اسلامی وجود دارد اما به هر حال این روزها با همکاری شرکت متفین تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات مناسب انجام می دهیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا