افزایش نرخ ارتکاب به جرائم سایبری در ایام منتهی به تعطیلات

وی گفت: بر اساس بررسی پرونده‌های سایبری تشکیل‌شده در پلیس فتا، مشخص می‌شود که میزان جرایم سایبری در روزهای آخر هفته یا روزها و روزهای ناشی از پرونده‌ها چند روز آخر هفته است. ما به شدت در حال رشد هستیم.

به گزارش خبر روزانه، سرهنگ رامین پاشایف گفت: دلیل اصلی این حادثه محدودیت دسترسی به بانک یا خدمات قضایی و انتظامی است که مجرمان سایبری از این فرصت استفاده می کنند و عمدتاً بسترهای مجرمانه خود را توسعه و اجرا می کنند. بنابراین هموطنان ضمن یادآوری تلفن‌های پاسخگویی شبانه‌روزی بانک‌های موجود، بدانند در صورت وقوع جرائم رایانه‌ای در روزهای تعطیل می‌توانند با شماره تلفن 096380 تماس گرفته و با مجرمان سایبری پلیس فتا و همچنین ادارات قضایی تماس بگیرند.

سرهنگ پاشا گفت: عمده جرایم سایبری که امروزه توسط مجرمان مورد استفاده قرار می گیرد ارسال پیامک های جعلی، سوء استفاده از نام و اختیارات دستگاه های دولتی مانند قوه قضائیه ایران، سامانه برابری وزارت صمت و سایر سامانه های دولتی برای دسترسی است. کلاهبرداری غیرمجاز از تلفن های همراه و حساب های مالی، در نتیجه ارسال پیامک های جعلی حاوی لینک ها یا لینک های آلوده، ترغیب یا تهدید کاربران برای نصب این لینک یا نرم افزار آلوده بر روی تلفن همراه شخص. این کلاهبرداری از هموطنان است.

سخنگوی نیروی انتظامی افزود: با توجه به حجم بالای آموزش و اطلاع رسانی عمومی پلیس فتا در تمامی قالب های آموزشی از جمله تولید و پخش مستندهای نمایشی، صوتی و تصویری، گزارش و هشدار در اخبار (رادیو و تلویزیون). ) ). رسانه ملی و صدا و سیما. در تمامی سایت ها و کانال های فضای مجازی، حرکت اطلاع رسانی به مردم توسط این پلیس در دستور کار قرار گرفته و با تاثیرات مثبت این آگاهی، میزان این گونه جرائم در کشور کاهش چشمگیری داشته است، اما همچنان تعدادی از هموطنان بی توجهی می کنند. اخطارها و خسارات مادی و معنوی آگاهانه و خانواده‌های آنها منجر به شکایت در دادگاه‌ها و دادگاه‌های انتظامی می‌شود، در حالی که بسیاری از پیشگیری از جرایم سایبری بر عهده کاربران و بر اساس توصیه‌های آموزشی و هشدارهای صادره از سوی پلیس است. فتا به راحتی می تواند از جرایم سایبری جلوگیری کند.

سرهنگ پاشایف گفت: با توجه به تحلیل های فنی و آسیب شناسی مالباختگان، عامل اصلی جرایم اینترنتی در میان این افراد فریب خورده عجله در پاسخگویی به درخواست مجرمان سایبری، بی توجهی به هشدارهای سایبری و طمع پیشنهادات دروغین است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، این افسر پلیس در نهایت به هموطنان خود توصیه کرد به پیام هایی که مجرمان با شماره تلفن شخصی ارسال می کنند بی توجهی کنند، لینک را باز کنند و یا نرم افزاری به صورت پیامک نصب کنند و اکیدا خودداری کنند. نصب ناخواسته هرگونه بدافزار بر روی تلفن همراه که منجر به هک تلفن همراه آنها شود، تماس فوری با تنظیمات تلفن همراه و برگرداندن تلفن همراه به تنظیمات پیش فرض کارخانه، دسترسی غیرمجاز از تلفن همراه شما را متوقف می کند. دوستت دارم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا