امید به تحقق وعده ۱۷ ساله

صف های گاز سیستان و بلوچستان چه زمانی برچیده می شود؟

به گزارش روزنامه خبر روزانه ایران وی نوشت: هوا هنوز خنک نشده اما تصاویری از صف های طولانی بنزین در برخی شهرهای سیستان و بلوچستان در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود. در واقع اوایل تابستان است و کسانی که از نزدیک موضوع کمبود گاز را دنبال یا دنبال کرده اند می دانند که با شروع فصل سرما به ویژه در مناطق سردسیر استان که شمال سیستان و بلوچستان را در بر می گیرد، مردم نیز با آن مواجه هستند. مشکلات سوخت عمدتاً برای مقاصد گرمایشی.

حالا نوشابه به تابستان رسیده است، یعنی عده ای با مشکل پخت و پز مواجه می شوند و به همین دلیل ساعت ها در صف های طولانی می ایستند تا یک کپسول پر شده تهیه کنند. راسک یکی از شهرهایی است که امروز مشکل گاز دارد و مشکل این است که مردم را مجبور می کند در گرمای تابستان ساعت ها در صف خرید کپسول گاز بایستند. یکی از ساکنان این شهر حدود 95000 نفری می گوید: «ما همیشه در اینجا مشکل داشتیم، اما وقتی زمستان سرد می شود، مشکل ما بزرگتر می شود زیرا راسک یکی از سردترین شهرهای استان است. الان مشکل ما اینه که قیمت کپسول زیاد شده و پیدا کردن کپسول دولتی کار راحتی نیست و برای گرفتن کپسول دولتی باید چندین ساعت در صف بایستیم که در این گرمای 50 درجه بسیار سخت و طاقت فرسا است. گاهی اوقات مجبوریم کپسول هایی را با قیمت آزاد از دلال ها بخریم که به راحتی پیدا نمی شوند. اکنون برای پخت و پز به گاز نیاز داریم، بنابراین واقعاً در مشکل هستیم.

یکی دیگر از اهالی زابل نیز می گوید: همیشه در شهرهای شمالی استان مانند زابل و زاهدان و همچنین هش، میرجاوه و سراوان مشکل کمبود گاز بسیار بیشتر است زیرا این مکان ها سرد و طویل و سرد هستند. زمستان‌ها.» در بلوچستان و منطقه چابهار عمدتاً از گاز برای پخت و پز استفاده می‌کنند، زیرا برای گرم کردن به گاز زیادی نیاز ندارند و در زمستان آنقدر سرد نمی‌شود که مصرف آن‌ها از حد مجاز پخت بیشتر می‌شود. اما در مناطق سردسیر. مانند مردم ما به سوخت و پخت و پز و گرمایش نیاز دارند و به همین دلیل معمولاً در زمستان با گاز مشکل داریم اما تابستان امسال برای چند روز به سختی بنزین پیدا می کنیم و به همین دلیل خطوط گاز وجود دارد.

شهرستان گالشنی در سیستان بلوچستان یکی از شهرهایی است که در حال حاضر با مشکل کمبود گاز مواجه است. این شهرستان با حدود 62 هزار نفر جمعیت در جنوب شرقی استان قرار دارد و یکی از شهرستان های تازه تاسیس سیستان و بلوچستان است که در دی ماه 1398 با جدایی از شهرستان سراوان افتتاح و توسط ادغام قطعات “Central” و “Kelegan”.

یکی از اهالی عامره می گوید: در گرمای مرداد ساعت ها در صف سیلندر گاز می ایستیم. این همه سال به ما قول داده شد و کاری انجام نشد. فکر می کردیم الان که از سراوان جدا شدیم بودجه بگیریم و مشکلاتمان حل شود اما الان هم مشکلات زیادی در این شهر داریم از جمله مشکل گازرسانی. از زمانی که گالشنی تبدیل به شهر شده است، افراد زیادی از حاشیه به این شهر آمده اند و جمعیت آن دو برابر شده، اما امکانات تغییر نکرده است. ما در این شهر یک پمپ بنزین داریم که نسبت به جمعیت شهر بسیار کم است. در شهرستان گالشنی و سراوان مردم مشکلات زیادی دارند و ما هم در زمینه آشپزی مشکل داریم، نگران هستیم که در زمستان وضعیت بدتر شود. حالا دلال ها نان و نان خود را دارند و می توانند هر چقدر که بخواهند سود ببرند.»

به گفته نوید برهان زهی، در بین فعالان اجتماعی سیستان بلوچستان به غیر از راسک و گالشن، طی روزهای اخیر صف های طولانی گاز در شهرهای چابهار و زرآباد تشکیل شده است. به گفته وی، این مشکل بیشتر مربوط به توزیع خارج از شبکه و معضل قاچاق سوخت است. به گفته این شهروند ایرانشهری، در حال حاضر قیمت کپسول دولتی بین 20 تا 25 هزار تومان است اما در بازار آزاد 100 هزار تومان است.

اما ماجرای ناتمام گازرسانی سیستان و بلوچستان از کجا شروع شد؟ پروژه انتقال گاز از عسلویه به ایرانشهر دقیقا 17 سال پیش و با شروع به کار دولت نهم در سال 1383 آغاز شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1387 مشعل گاز در ایرانشهر روشن شد. در آن زمان قرار بود تا سال 1392 مشعل گاز در زاهدان و زابل روشن شود که این اتفاق نیفتاد و روشن شدن مشعل در این شهرها برای چندین دوره تمدید شد و در نهایت به سال 1392 موکول شد که باز هم محقق نشد.

در سال 1392 با روی کار آمدن دولت یازدهم مجدداً وعده داده شد که مشعل گاز تا پایان سال 1393 در زاهدان روشن شود. این خبر را اوتاز هاشمی استاندار وقت سیستان و بلوچستان اعلام کرد اما وعده وی دو سال به تعویق افتاد و سرانجام در اسفند 1393 زاهدانی ها شاهد آتش زدن شهر خود با گاز بودند.

شادی مردم از روشن شدن مشعل گاز دیری نپایید. زیرا سرعت پایین گازرسانی به این معنا بود که تا سال 2017 تنها حدود پنج درصد از جمعیت از گاز شهری استفاده می کردند.

گازرسانی به زاهدان پس از آتش سوزی دبستان با دختری در آن شهر به دلیل استفاده از بخاری نفتی و گستردگی فاجعه سرعت گرفت و تا سال 1396 تعداد بیشتری تحت پوشش شبکه گاز قرار گرفتند، اما همچنان مشکلات زیادی وجود داشت. در راه مردم استان. شاهد صف‌های طولانی با کپسول‌های گاز، که بیشتر در فصل زمستان رایج بود. در واقع گازرسانی به قدری کند و کند بود که مردم چندان امیدی به آن نداشتند.

براساس اطلاعیه استانداری سیستان و بلوچستان، در شهریورماه 1398، هشت نمایندگی توزیع گاز مایع در زاهدان برای تسهیل گازرسانی در مناطق پرجمعیت تاسیس شد و سهمیه LPG سیستان و بلوچستان 30 درصد افزایش یافت.

البته در سال 1399 به منظور تسریع جریان گاز به استان، 17 دستگاه لکوموتیو جدید از سایر استان ها به ناوگان قبلی استان اضافه شد و تعداد خودروهای LPG ورودی به استان به 24 دستگاه رسید. در هفته، اما هنوز مشکلات وجود دارد.

در همین حال رضا پنجابی مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان گفت: پرونده گازرسانی به زاهدان در سال 1398 بسته می شود و گازرسانی کل استان در سال 1402 تکمیل می شود.

در سال 1400 فرمانداری نهایتاً اعلام کرد که مشکل نرسیدن سیلندرها به مناطق دور از مرکز است، بنابراین تصمیم گرفته شد کارخانه‌های گاز مایع جدید در چهار شهر هامون، زاهدان، دلگان و نیکشار احداث و در همان سال .

به گفته وی، گازرسانی یکی از معضلات اصلی گازرسانی سیستان و بلوچستان است و در این راستا اخیراً هفت دستگاه کامیون ال پی جی با تجهیزات ارزان قیمت به متقاضی واگذار شد.

اما اگر می خواهید از آخرین اخبار گازرسانی در سیستان و بلوچستان مطلع شوید، باید گفت که ۲۸ مرداد ماه سال جاری، شرکت گاز استان سیستان بلوچستان اعلام کرد که تمامی شبکه ها و انشعابات لازم در زاهدان وصل شده است. و 93 هزار مشترک گاز در این شهرستان وجود دارد و پتانسیل «زاهدان» 140 هزار مشترک است، این گاز است یعنی الان حدود 68 درصد مردم عادی گاز دارند.

بر این اساس خط برق زاهدان به زابل حدود یک ماه پیش با گاز پمپاژ شد. با تسریع پمپاژ گاز از خط برق زاهدان – زابل، کارخانه سیمان این منطقه هم اکنون می تواند از گاز طبیعی استفاده کند. در خود منطقه که شامل شهرهای زابل، زهک، نیمروز، هامون، هیرمند و زاهدان می شود، شبکه تغذیه و توزیع ایجاد شده و در مراحل پایانی قرار دارد. این یک سری اصلاحات و آزمایشات نهایی است که باید قبل از گازگرفتگی این شبکه ها انجام شود.

بر اساس اعلام شرکت گاز استان، در منطقه خاش کل شبکه مورد نیاز شهرستان خاش و همچنین شبکه تغذیه کارخانه سیمان خاش اجرا شده و ظرف دو تا سه ماه آینده گاز بلافاصله به این شبکه ها پمپ می شود و پس از آن شیرهای آب روی این شبکه نصب می شود.

در شهرستان ایرانشهر نیز شرایطی مشابه شهر زاهدان وجود دارد و تمامی شبکه های لازم اجرا شده است و شهروندان می توانند از گاز طبیعی استفاده کنند.

با این اوصاف، به نظر می رسد مشکل گاز سیستان و بلوچستان به ایستگاه پایانی خود نزدیک می شود. حداقل می توان امیدوار بود که این اتفاق بیفتد و در نهایت شاید روزی در آینده نزدیک شاهد تحقق وعده 17 ساله باشیم.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا