امیکرون هم می‌کشد، هم عوارضش باقی می‌ماند

علاوه بر عفونت ها و مرگ و میرها، ویروس طوقه می تواند عوارض خاصی را در افرادی که درمان شده اند ایجاد کند. شیوع آمیکرون، که مسری تر است، در حال حاضر تعداد بیماران با عوارض احتمالی را افزایش می دهد. عوارضی مانند ریزش مو در نتیجه سکته یا سکته قبلی.

به گزارش خبر روزانه، منتخبی از گفتگوها خبر روزانه از هادی یزدانی، دکتر این مطلب را می خوانید:

آمیکرون نسبت به سایر سویه‌ها مسری‌تر است، اما میزان بستری شدن و مرگ در آمیکرون نسبت به سویه‌های قبلی کمتر است، بنابراین امروزه در مورد این ویروس گفته می‌شود که افزایش بیماری آمیکرون باعث افزایش مرگ و میر نمی‌شود.

– به نظر می رسد بخشی از علت افزایش مرگ و میر در اروپا و آمریکا در مواجهه با ایمیکرون، واکسینه شدن زودهنگام آنها باشد. در نتیجه تعداد مبتلایان به دلتا کمتر از ایران بود، بنابراین به طور طبیعی از این ویروس مصون نبودند. در حال حاضر اثر خود واکسن کاهش یافته است، بنابراین آنها با افزایش موارد و مرگ و میر مواجه شده اند.

– تاخیر در واکسیناسیون در ایران و درصد بالای مبتلایان به تاج در پیک پنجم باعث شده است که عملکرد آمیکرون در ایران در حال حاضر مانند اروپا نباشد.

– خیلی خطرناک است که بگوییم بالاخره همه امیکرون می گیرند و ما بی خیال هستیم. زیرا باعث خیل عظیمی از بیماران می شود که می توانند با همان درصد و نسبت، تعداد مرگ و میر را افزایش دهند.

– از نظر مرگ و میر در قله پنجم با آنچه در دلتا مواجه شدیم مواجه نخواهیم شد.

– علاوه بر افزایش موارد، نگران عواقبی هستم که بعد از بهبودی در افراد باقی می ماند. بر اساس مقالات معتبر، اکنون افراد پس از بهبودی می توانند بخشی از عملکرد ریه خود را از دست بدهند.

– در مواجهه با ویروس کراون با پدیده ای به نام (LONG COVID) عوارض طولانی مدت مواجه شده ایم. این عوارض چند ماه پس از ابتلای افراد به بیماری عروق کرونا قلب شروع می شود. مشاهدات علمی نشان داده است که بیماران مبتلا به کووید تا چند ماه پس از بهبودی از عوارض باقی می مانند. بسیاری از بیماران مبتلا به اختلالات بویایی به ما مراجعه کردند، یعنی حس بویایی آنها برای مدت طولانی برنگشت و اگر هم بود، وضعیت خاصی داشتند. مثلاً مدام بوی بد می دادند یا بوی بدی می دادند. از این قبیل عوارض زیاد بود. مانند کاهش عملکرد تنفسی، سرفه های مداوم، ریزش موی شدید به طوری که فرد دچار ترس و نگرانی می شود. ما حتی علائمی مانند عقب ماندگی ذهنی را تجربه کردیم. مریضی داشتم که حسابدار بود و با اعداد و ارقام سر و کار داشت، اما به من گفت بعد از ابتلا به بیماری عروق کرونا، توانایی ذهنی اش در محاسبه کاهش پیدا کرد. سایر عوارض جانبی که من با آن مواجه شدم شکایت از اختلالات خلقی، افسردگی و عدم تمرکز بود.

– اکنون ما در مرکز بحران هستیم. درست مثل زلزله اکنون ما در حال نجات کسانی هستیم که گرفتار شده اند. اما بعد از مدتی متوجه می شویم که چقدر ویرانی باقی مانده است.

– به همه کسانی که معتقدند آمیکرون یک سرماخوردگی ساده است، باید بگویم که بسیاری از عوارض در افراد مبتلا به سرماخوردگی باقی نمی ماند، اما در مواجهه با ویروس کرونا که باعث این بیماری همه گیر شده است، می دانیم که در آینده با بسیاری از عوارض مواجه خواهیم شد. عوارض . ما می دانیم که برخی از بیماران ممکن است در عرض چند ماه پس از بیماری عروق کرونا قلب دچار آمبولی شوند و بر اثر حمله قلبی یا سکته مغزی جان خود را از دست بدهند، و ممکن است هرگز در آمار کووید وارد نشوند. اگرچه آنها به عوارض کووید مربوط می شوند.

لازم به ذکر است که همه افراد بر اثر بیماری عروق کرونا قلب جان خود را از دست نمی دهند، اما پس از گذشت چند ماه بخشی از سلامتی افراد در خطر است و این موضوع به دلیل سرایت بالا، آمیکرون را نگران کرده است.

– سرعت انتقال ویروس تحت قرار گرفتن در معرض احتمالی بسیار زیاد است و تقریباً 48 تا 72 ساعت قبل است.

– طبیعتاً نظر من به عنوان یک پزشک که نگران درمان هستم با مسئولی که دارد متفاوت است و موارد دیگر را در نظر می گیرد. ما نباید فراموش کنیم که دانش آموزان در آموزش آنلاین آسیب جدی می بینند. بسیاری از بیماران مبتلا به اختلالات خلقی و اضطراب به ما مراجعه می کنند. به خصوص زنانی که عمدتاً وظیفه آموزش دانش آموزان را بر عهده دارند. از سوی دیگر می دانیم که یکی از کانون های انتقال سریع بیماری، مدارس و دانش آموزانی هستند که در سنین جوانی قرار دارند و قادر به رعایت بهداشت نیستند. بنابراین، برای تصمیم گیری در مورد بازسازی کامل مدارس، باید یک بررسی داشته باشید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا