ایرانی‌ها از کی‌روش یاد بگیرند!

تصویر تیم ملی فوتبال ساحلی که این روزها در جام بین قاره ای به موفقیتی دست نیافته است، در فضای مجازی با شایعات و احادیثی همراه شده و نگرانی تیم ملی را در بازی های جام جهانی افزایش داده است.

خبر روزانه پلاس: دو روز پیش تیم فوتبال ساحلی کشورمان با غلبه بر تیم برزیل قهرمان جام بین قاره ای دوبی شد.

تصویر شادی نکردن بازیکنان تیم ملی در مراسم اهدای جام نیز در مقابل اکثر رسانه های ورزشی جهان قرار گرفت اما بیشتر از قهرمانی خبرساز شد و حتی فدراسیون فوتبال نیز در بیانیه ای به صراحت اعلام کرد که «طبق مقررات جمهوری اسلامی ایران و منشور اخلاقی و قوانین المپیک طبق اعلام فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) با رعایت اصول حاکم بر فوتبال و پرهیز از هرگونه رفتار سیاسی در زمین‌های ورزشی، افرادی که اخلاق حرفه‌ای و ورزشی را رعایت نمی‌کنند. با توجه به قوانین برخورد خواهد شد.

ابراز همدردی و دوستی صمیمانه با بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی در روزهای غم انگیز ایران عزیزمان، اقدامی بزرگوار و حتی برای برخی افراد قابل تحسین است. اما با توجه به اینکه جام جهانی 2022 قطر در پیش است، شایسته است کمی به شکل این واکنش و ابعاد و عواقب چنین واکنشی نسبت به چنین ارتباطی با مردم فکر کنیم.

شاید برخی این نگرانی را داشته باشند که در زمان حضور تیم ملی کشورمان در جام جهانی فوتبال 2022 قطر، در صورت همراهی با این اقدامات سیاسی و اجتماعی، بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان نیز اقداماتی مشابه این اقدام را در خصوص اتفاقات اخیر انجام دهند. ، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

البته به عنوان یک شخصیت ملی اولاً و در درجه دوم یک شهروند ایرانی، حق اظهار نظر، اقدام و یا حتی حق واکنش و بی طرفی در برابر چنین واکنش های سیاسی در سطح ورزش، فوتبال و کل جامعه را دارند.

هیچ کس نمی تواند آنها را به خاطر این همراهی با حوادث و اتفاقات این روزهای کشورمان سرزنش کند، اما تنها سوالی که در این بین مطرح می شود این است که بهای این همه ناراحتی برای یک پیروزی یا شادی پس از یک گل با معنای سیاسی چیست. ?

با توجه به قوانین فیفا در خصوص رعایت اصول ورزش فوتبال و پرهیز از هرگونه رفتار سیاسی در زمین های ورزشی، بدیهی است هرگونه اقدام سیاسی در زمین فوتبال به عهده فیفا در زمین فوتبال خواهد بود.

همچنین اخیرا فیفا در نامه ای به 32 فدراسیون راه یافته به جام جهانی تاکید کرده است که در جام جهانی مسائل سیاسی مطرح نشود.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در آن نامه گفت: می دانیم که فوتبال در کشورها نقش مهمی دارد و همچنین می دانیم که چالش ها و مشکلات زیادی با ماهیت سیاسی در سراسر جهان وجود دارد. اما لطفا نگذارید فوتبال درگیر جنگ ایدئولوژیک و سیاسی شود.

اگر برخی از بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان در زمین مسابقه رفتار سیاسی نشان دهند، قطعاً به محرومیت کل تیم ملی کشورمان منجر می شود نه تعداد آن.

از طرفی اگر فقط یک نفر با رفتار سیاسی در زمین مخالفت کند، شروعی برای انشعاب و تفرقه بین بازیکنان تیم ملی است. در نتیجه به خودمان، به حریف و فیفا باختیم. همچنین نتیجه حرکتی است که می تواند ناشی از هیجان یا تمایل به کلیک بیشتر در فضای مجازی و رسانه باشد. البته به جز شکست دو تیم بین خود تیم ملی و حتی عصبانیت افرادی که به مانیتور تلویزیون نگاه می کنند و منتظر احساس غرور آفرین پیروزی یا حداقل یک بازی هیجان انگیز هستند.

البته هنوز نمی توان گفت که کی روش یک بار دیگر عزم جدی خود را برای یکپارچگی ملی پوشان کشورمان ثابت کرد و با توجه به رفتار مهدی طارمی و سردار آزمون در دیدار مقابل سنگال، همچنان شایسته تحسین است. با برتری دو تیم در تیم ملی دیروز همه بازیکنان و اعضای تیم ملی را پشت میزی روی زمین چمن جمع کرد. همین اقدام به ظاهر ساده و تصویری که همه بازیکنان و کادر فنی دور هم دور میز حضور دارند تا حدودی به ما این اطمینان را می دهد که اگر مردم به دنبال ایجاد شکاف در میان تیم ملی هستند; سرمربی تیم به این تلاش ها ثمری نمی دهد.

چیزی که این روزها غیرقابل انکار است؛ افزایش اندوه و رنج ما ایرانیان. بسیاری از ما لحظه ای از خنده یا اشک شوق را از دست می دهیم. اما جدای از ترس محرومیت از فیفا، چه چیزی شادتر، تکان دهنده و تاثیرگذارتر از شادی گل مهدی ترمی از پاس سردار آزمون به انگلیس؟ حتی تصورش هم خوب است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا