این رسمش نبود آقای فغانی!

برای داوری بازی‌های مهمی مانند فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۴، فینال جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵، فینال جام جهانی باشگاه‌های ۲۰۱۵، فینال فوتبال المپیک ۲۰۱۶ ریو، نیمه‌نهایی جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۱۷ و داوری مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸. چنین تصمیمی تعجب آور بود. آنقدر عجیب است که حالا شاید بتوان گفت رسم ایشان نبود آقای فغانی!

به گزارش روزنامه خبر روزانه شرق او نوشت: «اکنون کار برای ایرانی‌ها در جام جهانی کاملاً انجام شده است. در حالی که تیم ملی فوتبال ایران از مرحله گروهی این مسابقات کنار رفت، تیم داوری ایران همچنان به عنوان نماینده ایران در قطر حضور داشت و امید می رفت علیرضا فغانی در کنار محمدرضا منصوری و محمدرضا ابوالفضلی داور اصلی این مسابقات باشد. به عنوان داور دستیاران او حضور طولانی مدت در قطر دارند. فغانی در مرحله یک هشتم نهایی قضاوت نکرد و شایعاتی مبنی بر اینکه او شانس ماندن در جام حذفی و احتمالا سوت زدن در یک چهارم نهایی را دارد. البته این سوال به سرعت از حدس و گمان خارج شد و مشخص شد که کار علیرضا فغانی و تیم ایرانی اش در جام جهانی قطر تمام شده است. این موضوع شب گذشته پس از اعلام اسامی داوران در نظر گرفته شده برای ادامه جام جهانی رخ داد. نامی از علیرضا فگانی و تیمش در بین داوران نبود تا پرونده حضور او در جام جهانی خیلی زودتر از جام جهانی روسیه بسته شود.

فغانی معروف ترین و بین المللی ترین داور ایران بازی رده بندی جام جهانی قبلی را سوت زد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که خیلی ها او را شایسته داوری در دیدار فینال می دانستند. این داور معروف که سابقه همکاری با شهرداری تهران را دارد، پس از بازگشت از روسیه در تصمیم خبر قصد مهاجرت و ترک ایران به استرالیا را دارد. به این ترتیب جامعه داوری ایران یکی از بهترین های خود را از دست داد. فغانی راهی استرالیا شد و به قضاوت در لیگ آن کشور ادامه داد، اما به عنوان نماینده ایران به رقابت های بین المللی ادامه داد تا اینکه چندی پیش خبری منتشر شد که کمیته داوران فدراسیون فوتبال تصمیم گرفت نام فغانی را از بین گزینه های خود حذف کند. البته این تصمیم ربطی به حضور او در جام جهانی قطر به عنوان نماینده ایران نداشت. در هر صورت علیرضا فغانی داوری که در ابتدای جام حذفی مانند تیم ملی ایران یکی از کاندیداهای اصلی قضاوت در دیدار فینال یا رده بندی جام جهانی بود اما با تاخیری چند روزه. قطر را پس از همان مرحله گروهی ترک کرد.

درباره عدم حضور علیرضا فغانی در جام جهانی حرف و حدیث های زیادی شنیده می شود و خیلی ها معتقدند که نفوذ کشورهای دیگر از جمله اروگوئه در این تصمیم دخیل بوده است اما علیرضا فغانی بیش از هر چیزی مقصر خودش است. او در دیدارهای مرحله گروهی مقابل پرتغال و اروگوئه مرتکب یک خطای بحث برانگیز شد که بدون شک در تصمیم فیفا برای کنار گذاشتن او از جام جهانی تاثیر داشت.

ماجرا از این قرار بود که در دقایق پایانی و وقت های تلف شده دیدار اروگوئه و پرتغال برونو فرناندز پشت محوطه جریمه حریف صاحب موقعیت شد و توانست توپ را از خوزه ماریا خیمنز دور کند اما مدافع بازنده اتلتیکو مادرید در حال ایجاد تعادل بود. ، روی زمین افتاد و توپ نیز به بازوی حمایت کننده او برخورد کرد. علیرضا فگانی در ابتدا تصمیم درستی گرفت و دستور ادامه بازی داد اما پس از مداخله اتاق VAR و بررسی صحنه، داور ایرانی تصمیم خود را تغییر داد و یک پنالتی به سود پرتغال گرفت و بازی را 2-0 کرد و بازی به پایان رسید. لحظاتی بعد وقتی اروگوئه تنها با تفاضل گل از مسابقات خارج شد، اوضاع برای فاگانی بدتر شد. آنها رقابت سختی با کره جنوبی داشتند و به دلیل تفاضل گل مساوی با حریف آسیایی به دلیل گل های کمتر از جام حذف شدند. اگر آن خطای پنالتی در دیدار با تیم ملی پرتغال به ضرر اروگوئه اعلام نمی شد، یاران سوارز می توانستند به مرحله یک هشتم نهایی صعود کنند.

پس از حذف اروگوئه از جام جهانی، فغانی مورد انتقاد رسانه های این کشور قرار گرفت. در بسیاری از مسابقات فوتبال در کشورهای اروپایی صحنه ای شبیه به این تکرار شد که طبق قوانین و به دلیل از دست دادن تعادل مدافع، توپ با برخورد به بازوی حمایت کننده او پنالتی اعلام نشد. این اشتباه بزرگ باعث شد تا کمیته داوران فدراسیون فوتبال علیرضا فغانی و دیگر دستیارانش محمدرضا منصوری و محمدرضا ابوالفضلی را محروم کند و تیم داوری ایران قطر را ترک کند. لحظه عجیب ماجرا دقیقا با تصمیم فغانی پس از تماشای صحنه پنالتی مرتبط است. برای داوری مسابقات مهمی مانند فینال لیگ قهرمانان آسیا 2014، فینال جام ملت های آسیا 2015، فینال جام جهانی باشگاه های 2015، فینال فوتبال المپیک 2016 ریو، نیمه نهایی جام کنفدراسیون ها 2017 و مقدماتی جام جهانی 2018. تصمیم بسیار عجیب بود. آنقدر عجیب است که حالا شاید بتوان گفت رسم ایشان نبود آقای فغانی!

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا