بازگشت به برجام؟  – خبر روزانه

دهها جلسه وزرای خارجه دو کشور (ایران و آمریکا) در شورای امنیت سازمان ملل متحد و سه دور مذاکره در بغداد که من نیز در آنها شرکت داشتم. ” حسین امیرعبداللهیان گفت: “مشکل در مذاکرات نیست ، بلکه در قلدری و اشتباهات مکرر آمریکا است.” نماینده ویژه اتحادیه اروپا در معاهده منع اشاعه سلاح های هسته ای نیز از آغاز هفتمین دور مذاکرات وین در سپتامبر سال آینده خبر داد.

انریکه مورا ، نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی در تهران ، علاوه بر برنامه تشریفاتی خود ، در دیدار با مقامات ایرانی آنچه را که درباره خروج مذاکرات وین از ماه یخ زده شنیده و شنیده بود ، گفت. بعد از میلاد را اعلام کرد؟ آیا برای از سرگیری مذاکرات بورجیا بین تهران و گروه 1 + 4 توافق شده است؟ در این صورت ، شدت و میزان انعطاف پذیری هر طرف برای بازگشت به میز مذاکره چقدر است؟ آیا برنامه جدیدی برای احیای برجام مطابق سلیقه دولت فعلی ایران وجود دارد؟ این طرح چیست و چقدر امید برای بازگشت به برجام و در نتیجه رهایی از بحران تحریم ها وجود خواهد داشت؟ در نتیجه انتخابات ژوئن گذشته ، ناظران به شدت می خواستند آینده برجام را پیش بینی کنند.

پرونده شش دور مذاکرات فشرده دولت دوازدهم در وین از پارلمان ، شورای عالی امنیت ملی و رویکرد تیم حمسا به رئیس جمهور منتخب دولت سیزدهم ناراضی بود. به گفته مخالفان برجام در تهران ، نتایج مذاکرات با خواسته ها و شرایط طرف ایرانی فاصله داشت و بنابراین قابل پذیرش نبود. اگرچه مشخص نیست که شرایط تهران در آن چه بوده و خواهد بود ، اما تعهد دولت ژوبایدن برای تضمین توافق برجام به دولت های آینده آمریکا ، لغو همه تحریم ها و حفظ آخرین دستاوردهای هسته ای سه بخش اصلی شرایط تهران است. وی اجرای آن را مانعی برای احیای برزام خواند. این در حالی است که طرفهای غربی ، به ویژه واشنگتن ، تاکنون هیچ گونه انعطافی در این زمینه نشان نداده اند و برخلاف گذشته ، اکنون تمایل خود برای بازگشت به میز مذاکره با تهران را با تهدیدهای لفظی آمیخته اند.

ابراهیم رئیسی و محمد بیکر کلیباف در هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پس از بن بست در دور ششم مذاکرات وین از دولت دوازدهم خواستند تا بر مذاکره درباره بارجها اصرار کند. این گروه از مخالفان برجام و منتقدان دولت حسن روحانی موضوع تحریم ها را موضوعی جانبی در مورد ناکارآمدی قوه مجریه خواندند ، اما طولی نکشید که بر لغو تحریم ها تأکید کردند. به عبارت دیگر ، اگر حتی منتقدان اصلی بورژوایی نیاز به لغو تحریم ها را مطرح کنند ، این به معنای چیزی نیست جز تمایل به بازگشت به مذاکرات بورژوازی به عنوان زمینه ای واقعی برای رسیدن به این هدف.
با بازگشت به مذاکرات برجام در دولت سیزدهم ، چند نکته کلیدی وجود دارد: اول ؛ ادامه مذاکرات توسط دستگاه دیپلماسی دولتی یا انتقال مدیریت آن به شورای عالی امنیت ملی. ثانیاً ؛ مدل دیگری که مذاکره کنندگان آینده با توجه به خواسته های تهران در دستور کار دارند. سوم؛ ترکیب تیم مذاکره کننده که می تواند الگوی اقتدار را که ابراهیم رئیسی در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود برای ادامه مذاکرات در برجام ، برآورده کند. چهارمین؛ ارائه یک ایده قدرتمند بر اساس خواسته های تهران. از طرف دیگر ، بتوانید آن را به مهمانی های خود در وین ببرید.

مسدود شدن وضعیت برجام به معنای آسیب بیشتر به اقتصاد کشور با پیامدهای سیاسی و اجتماعی آن است. طرف های اروپایی شورای امنیت سازمان ملل متحد که اکنون برخلاف گذشته با واشنگتن در اتحاد هستند ، ادامه شورای امنیت فعلی سازمان ملل را فرصتی برای افزایش فشار بر تهران برای کاهش بیشتر خواسته های آن می دانند. تداوم وضعیت کنونی برای تهران به معنای افزایش خسارت وارده و تحمیل شده توسط تحریم ها است.
حضور انریکه موری در تهران ، علیرغم مخالفت گسترده مخالفان برجام ، می تواند به معنای گفتگو در مورد ارزیابی انعطاف پذیری هر یک از طرفین یا تکمیل استدلال های متقابل برای بازگشت به مذاکرات در وین باشد.
اظهارات اخیر سران کشورها و پارلمان ایران به همراه بیانیه نامزد پست وزیر امور خارجه دولت سیزدهم و نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای ، نشانه واضحی از توافق مشترک برای بازگشت به … شورای امنیت سازمان ملل.

البته ، از آنچه انریکه مورا در تهران گفت ، یا از برنامه های تهران برای بازگشت به مذاکرات وین و مختصات عملیاتی آن ، هیچ خبر واضحی در دست نیست. مهمتر از همه ، برجام همچنان به عنوان مهمترین موضوع در دستور کار قرار دارد. با این حال ، مخالفان داخلی و خارجی او هنوز در این مورد سکوت کرده اند.

دکمه بازگشت به بالا