«بازیدار»؛ جنگ به روایت یک عراقی

«بازیدر» به قلم محبوب سادات رضویانیه، داستان فرار یک سرباز عراقی از جنگ با ایرانی ها منتشر شد.

به گزارش خبر روزانه، این کتاب که شامل خاطرات یک سرباز عراقی به نام سید عباس موسوی است در 471 صفحه با شمارگان هزار و 250 نسخه در انتشارات سوره آنلاین منتشر شده است.

در مقدمه این ناشر بر این کتاب آمده است: «بازیدر» روایتی از کودکی تا 30 سالگی این سرباز و دوران خدمت وی ​​در ارتش عراق است. سرباز شیعه ای که در هشت سال دفاع مقدس بعثی مجبور شد دو بار برای تهیه غذا برای سربازان عراقی بجنگد، اما هر دو بار به دلیل عدم رویارویی با سربازان ایرانی از جبهه گریخت. اما چون آشپزی بلد است برای سومین بار برای تهیه غذا برای فرماندهان و کارکنان اداری به اردوگاه اسرای ایرانی منتقل می شود و در اینجا ماجراهای مختلفی برایش اتفاق می افتد که دوستی بین سعید عباس موسوی برقرار می شود. سید علی اکبر ابوترابی در اردوگاه پناهنده جنگ توسط یک دانشجوی ایرانی اسیر شد. این رابطه دانشجو و مارادی بر فضای اردوگاه نیز تأثیر می گذارد و کمک او به زندانیان در نهایت به افشاگری و انتقال او به اطلاعات منجر می شود.

محبوب سادات رضوی در سفر کربلای معلی با سید عباس موسوی صاحب اقامتگاه این نویسنده و تهیه غذاهای بی نظیر عربی آشنا شد. او به حاج عباس معروف است و آشپزی را از کودکی و در دیگر ایام محرم و صفر هنگام ایستادن زیر پایش آموخته است. نویسنده بعدها در سفری دیگر خاطرات سید عباس موسوی را ضبط کرده و سعی کرده در نگارش داستان دخالتی نداشته باشد و هر چه نوشته از دید راوی بوده است نه نویسنده ایرانی. زیرا راوی با توجه به ملیت و فرهنگ خود در اظهارات خود مثلاً شهدای عراقی را کشته در جبهه ها می خواند، حتی ممکن است خواننده وطن دوست را دوست نداشته باشد و اعتراض او را برانگیزد و با توجه به باورپذیری و بازنمایی زوایای واقعی، داستان ها نیز به همین شکل بیان شده اند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا