بازیکن تیم ملی باید بداند در چه چارچوبی حرف بزند/ روند آماده‌سازی تیم ملی دردآور است

یک بازیکن پیشکسوت فوتبال ایران گفت: تیم ملی به جای اینکه دور هم جمع شود و کمک بگیرد، با مشکلاتی مواجه شده است که با شأن و شخصیت سرمربی تیم ملی و بازیکنان همخوانی ندارد.

امیر هاشمی مقدم بازیکن سابق استقلال و تیم ملی فوتبال ایران در گفت وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، درباره تاثیر غیبت اخیر تیم ملی در جام جهانی 2022 صحبت کرد. : به هر حال می خواهیم درباره تیم فوتبال کشورمان صحبت کنیم و در چنین شرایطی انتظار اتحاد همه را داریم. هر گونه اختلاف و گرفتاری در تیم ملی باید کنار گذاشته شود زیرا چیزی بالاتر از فوتبال ملی ایران نیست. در نهایت هدف ما نشان دادن قدرت ایران در جام جهانی است.

مربی و مدرس فوتبال هلندی افزود: متاسفانه رسوایی های اخیر پیرامون تیم ملی نه آخرین خبر فوتبال ایران است و نه آخرین. متأسفانه تیم ملی به جای اتحاد و کمک با حاشیه هایی از جمله در داخل اردو مواجه شد که به هیچ وجه در خور شأن و شخصیت سرمربی و بازیکنان تیم ملی نیست. این موضوع برای ایجاد تفرقه و تفرقه در تیم ملی به وجود آمده است و مسئولین باید بدانند که ایرانی هستند و این موضوع را فراموش کرده اند و هیچ ایرانی نمی خواهد این کار را انجام دهد. هیچ چیز بالاتر از تیم ملی ما نیست. یکپارچگی تیم ملی بسیار مهم است زیرا باید با تیم هایی مانند انگلیس و آمریکا روبرو شویم. در هر صورت بازی بسیار سختی خواهد بود. متأسفانه شایعات از آنجا شروع شد که برخی بازیکنان با وزارت ورزش صحبت کردند و برخی با فدراسیون. در واقع، پولداران شروع کردند به سمپاشی گندم برای به دست آوردن هر چه می خواستند. به نظر من غیرحرفه ای و غیرانسانی سرمربی تیم ملی را دور زدند. در واقع، خیلی باورنکردنی بود. این در شخصیت هیچ سرمربی نیست که اینقدر داغدار باشد. در نهایت سرمربی تیم به سمت خود بازگردانده شد. از طرفی شاهد مصاحبه هایی با چند بازیکن خوب تیم ملی بوده ایم که در آنها شوخی هایی صورت گرفته است. باعث می شوند بازیکن حرف هایی بزند که نمی شود گفت، گزیده هایی از مصاحبه ها وجود دارد که متاسفانه حواشی و اختلاف را در تیم ملی بیشتر می کند.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من همه این اتفاقات باید توسط یک نفر مدیریت می شد. این فرد می تواند مدیر یک تیم ملی با عضویت در فدراسیون فوتبال باشد. یک ملی پوش می تواند مصاحبه کند اما باید بداند در چه زمینه ای صحبت کند و در کل نمی توان با بازیکنان تیم ملی مصاحبه کرد. این حق فدراسیون فوتبال و تیم ملی است اما این مصاحبه ها ادامه پیدا کرد و حتی به گوش مسئولان تیم ملی و فدراسیون هم رسید. این در واقع آتش بحث را بیشتر گسترش داد. در نهایت ما به آرامش نیاز داریم و در این مواقع علاقه بازیکنان به یکدیگر بیشتر می شود. من شک ندارم که بازیکنان یکدست خواهند بود، اما چرا این همه سهام؟ چه کسی می خواهد از این حواشی تیم ملی سود ببرد؟ من فکر می کنم این یک موضوع شخصی است. امیدوارم همه اعم از بازیکنان و کادر فنی اختلافات را کنار بگذارند و بتوانند تیمی متحد بسازند که برای پرچم خود در جام جهانی بجنگد.

یک بازیکن پیشکسوت فوتبال ایران در پاسخ به این سوال که میزان آمادگی تیم نسبت به رقبای خود پایین است و اینکه آیا امیدی به عملکرد بهتر این تیم در جام جهانی 2022 نسبت به جام جهانی 2018 وجود دارد یا خیر، گفت: سطح آمادگی پایین ایران در مقایسه با کشورش. رقبا چیز خوبی برای ما نیست. با توجه به اینکه در فوتبال داخلی برنامه ریزی نمی شود، آماده سازی تیم ملی سخت خواهد بود. نمی توان روی بازی دوستانه با بهترین حریف در دقیقه 90 حساب کرد. حتی نمی توان امیدوار بود که تیم بخواهد با ما بازی کند یا حتی منتظر فراخوانی برای حضور در اردوی اروپا باشد یا … چنین اقداماتی باید از چند ماه پیش یا حتی سال گذشته توسط فدراسیون فوتبال انجام می شد. باید تحقیق می کردند و دنبال رقیب خوب می گشتند. حریفان باید برای بازی های دوستانه مناسب انتخاب شوند. فکر می کنم دیدار بعدی تیم ملی در شهریور برگزار شود و من فقط نام یک حریف را شنیده ام و نمی دانم تایید می شود یا نه. با توجه به اردوی طولانی در قطر و گرمایی که آنجا بود، این سوال دردناک است. در قطر تنها یک بازی دوستانه به این شکل انجام شده است و در صورت تکرار این روند بازیکنان دچار مشکلات روحی می شوند. ایمان و اعتماد به فدراسیون فوتبال از بازیکنان سلب نخواهد شد. آمادگی تیم ملی مهمترین چیز است.

هاشمی مقام ادامه داد: مقایسه درستی نیست و حریفان تیم ملی مدت هاست در حال تدارک و تعریف بازی های دوستانه هستند. به عنوان مثال، در هلند، برنامه های تیم ملی برای دو سال آینده بسته شده است. فدراسیون فوتبال ایران نیز باید بر این روند نظارت داشته باشد. فوتبال ایران و فدراسیون باید لیدرهایی داشته باشند که بدانند باید چه کار کنند. چنین مدیرانی باید ویژگی ها و دانش لازم را داشته باشند تا بتوانند به فوتبال ایران کمک کنند. در نهایت تیم ملی مهمتر از باشگاه است و ملی پوشان و کادر فنی باید از زمان کوتاهی که در کنار هم هستند نهایت استفاده را ببرند. آموزش باید در بهترین زمینه ها انجام شود و بهترین رقبا انتخاب شود. با این حال آنها حق دارند حریف خود در جام جهانی را آنالیز کنند. این موضوع نیز با داشتن بازی های دوستانه خوب حل می شود. بازی ها باید با حریفان مشابه تیم ملی در جام جهانی انجام شود. هر سه حریف ایران تقریباً سطح بازی یکسانی دارند. در طول چند ماه گذشته، حریفی برای تیم ملی پیدا نکردیم که حتی از راه دور شبیه حریفان این تیم در جام جهانی 2022 باشد. امیدوارم در نهایت همه چیز به خوبی برنامه ریزی شود تا بتوانیم به اهداف خود در جام جهانی برسیم.

انتهای پیام/4057/

دکمه بازگشت به بالا