بازی جدید آمریکا برای تداوم حضور نظامی در عراق

مذاکرات استراتژیک بغداد روندی بود که القدیمی در پیشنهاد کاخ سفید برای اجرای قطعنامه پارلمان عراق در مورد لزوم خروج نیروهای آمریکایی از این کشور گنجانده است و اکنون پس از چندین دور گفتگوهای رسمی و تخصصی ، توافق نامه در حال انجام است نهایی شده

آمریکایی ها به دولت عراق گفتند که 2500 از 5000 نظامی از عراق خارج شده اند ، اما هیچ ارگان رسمی این برآورد را تأیید نکرده است. بسیاری از کارشناسان عراقی نیز معتقدند که این ارزیابی نادرست است و تردیدهای جدی ایجاد می کند.

سال ها کنترل آسمان عراق در اختیار آمریکایی ها بوده است و دولت عراق هیچ کنترلی بر آن ندارد ، بنابراین نمی تواند از تعداد هواپیماهای آمریکایی که از عراق وارد و از عراق می روند و همچنین تعداد نیروها ، آمار دقیقی داشته باشد. وارد عراق شوید. عراق

ارائه پیام های دروغین و هدفمند گذشته توسط آمریکایی ها همچنین اعتبار آماری و اعتبار ادعاهای کشور را تضعیف کرده است.

در همین حال؛ برخی گزارش ها از منابع عراقی حاکی از آن است که بایدن و القدیمی در بیانیه مشترکی تعیین کردند که 31 دسامبر 2021 به عنوان تاریخ نهایی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق تعیین شد.

با این حال ، برخی از اطلاعات منتشر شده توسط منابع عراقی نشان می دهد که آمریکایی ها قصد دارند 2500 سرباز باقی مانده را در عراق به عنوان نیروهای پشتیبانی و آموزش در عراق نگه دارند و ظاهراً باید این تصمیم گرفته شود. همچنین به عنوان یکی از نکات بیانیه مشترک در توافق نهایی اعلام خواهد شد.

پیش از این برخی مقامات و دیپلمات های آمریکایی در جلسات خصوصی و محافل این دیدگاه را ابراز داشتند و گفتند که این نتیجه گیری به معنای خروج رسمی و کامل نیست و ایالات متحده می خواهد حداقل نیمی از نیروهای خود را با نام جدید در عراق نگه دارد و مأموریت

رویکرد جدید ایالات متحده ، که هدف آن کاهش فشار سیاسی و اجتماعی و حفظ حضور نظامی در عراق است ، از چند جهت مهم است:

اولین،؛ این اقدام واشنگتن به وضوح با تصمیم پارلمان عراق و تقاضای قاطع مردم عراق و گروه های مختلف برای خروج تروریست های آمریکایی از کشور مغایرت دارد و به طور طبیعی مشکلات عراق را تقویت می کند.

دومین؛ یکی از اهداف مهم ایالات متحده در عراق انحصار آموزش نظامی است تا بتواند همیشه با حفظ وابستگی به ارتش عراق تأثیر مستقیمی بر امنیت و ثبات کشور داشته باشد و از این موضوع برای پیشبرد سیاسی خود بهره ببرد. و اهداف اقتصادی.

عواقب این حادثه را می توان در این واقعیت مشاهده کرد که در زمان حمله داعش به عراق ، به دلیل عدم پذیرش پشتیبانی ایالات متحده ، ارتش عراق که توسط ایالات متحده سازمان یافته و آموزش دیده بود ، عملا در برابر داعش سکوت کرد. کشور.

سوم،؛ تجربه مبارزات مشترک ارتش عراق و نیروهای بسیج مردمی ، که بر اساس استفاده از پتانسیل بومی سازمان یافته و آماده شده بودند ، نشان داد که همانطور که قبلاً در دیدار القدیمی با رئیس سازمان بسیج فالح بیان شد فیاض ، عراق باید امنیت خود را حفظ کند. او فاقد پشتیبانی و آموزش آمریکایی ها است.

مطابق با این؛ واضح است که گنجاندن این مورد در توافقنامه بغداد و واشنگتن تنها توجیه ادامه حضور نظامی آمریکا در منطقه است که نه تنها صلح و امنیت را تضمین نمی کند بلکه می تواند بحران های نظامی و امنیت منطقه را نیز تشدید کند. .

311311

دکمه بازگشت به بالا