باز جام جهانی، باز هم حاشیه‌های لباس تیم ملی!

اکنون کمتر از دو هفته به جام جهانی باقی مانده است، اما میدان فرم برای تیم ملی ایران مثل همیشه بی پایان به نظر می رسد. پیراهنی که سایت فدراسیون فوتبال به اشتباه یک روز قبل از افتتاحیه آن را منتشر کرد که البته نمی توان به آن امیدوار بود. چون مثل همیشه حرف جدی در این زمینه زده نشد.

آنطور که خبر روزانه اشاره می کند، طی سالیان متمادی، مسئولان نهادها و سازمان های مختلف به دلیل کوچک بودن در جریان حضور در رویدادهای مختلف جهانی، ریسک های مختلفی را متحمل شده اند.

در واقع هر زمان که ایران قصد شرکت در یک رویداد جهانی را داشته باشد، آنقدر دیر می آید که آنچه در نهایت ارائه می شود با موجی از انتقاد و رد همراه است.

انتظار می رفت ایران نیز نمایش یا نمایش های مختص این رویداد را آماده کند، اما پس از معرفی محمد معتمدی به عنوان گزینه منتخب این رویداد، موضوعات دیگری را در فضای مجازی خود اعلام کرد؛ این پایان ماجرا نبود که شاید اگر مسئولان مربوطه کمی زودتر حرکت می کردند و حتی با انتخاب خواننده مناسب می شد این قطعه را ماندگارتر از دوره های قبل کرد.

اما طراحی لباس برای این مراسم چالش دیگری است که در دوره های مختلف به دلیل نوع چیدمان با میدان هایی همراه بوده است. در عین حال لباس تیم ملی هر کشور در جام جهانی یکی از نمایش های جدی جنبه های هنری هر کشوری است. در واقع یکی از اشکال هنرهای زیبای هر کشوری در صحنه بین المللی، طراحی لباس تیم ملی فوتبال آن کشور است.

یکی از بحث‌هایی که پیرامون این لباس وجود داشت به حذف تصویر یوزپلنگ ایرانی برمی‌گردد، هرچند که سازندگان این ایده معتقد بودند که حضور یوزپلنگ‌های آسیایی در لباس تیم ملی در سال‌های گذشته می‌توانست توجه بسیاری را به این موضوع جلب کند. گونه ها و اهمیت حفاظت از آن

تصویر یوزپلنگ آسیایی اولین بار در جام جهانی 2014 برزیل بر روی پیراهن تیم ملی فوتبال ایران برای فرهنگ سازی درباره این گونه گرانبها و صحبت از خطرات پیش روی یوزپلنگ استفاده شد. این حرکت زیست محیطی به قدری مورد توجه قرار گرفت که در سال 2017 زمانی که گزارش شد ملی پوشان بدون یوزپلنگ به زمین سبز جام جهانی روسیه می روند، طرح لباس تیم ملی دوباره مورد انتقاد قرار گرفت و در پاسخ به واکنش‌هایی که گفتند، این کار با تصمیم فدراسیون نبوده است.

حالا بعد از گذشت 4 سال، سعیدی فر که برند پوشاک تیم ملی را در اختیار دارد، پیش از این گفته بود که سیاهگوش قبل از جام جهانی طی توافقی بین وزارت بهداشت، فدراسیون فوتبال و طراحان از پیراهن تیم ملی حذف شد. اما روی لباس یک نماد پوست سیاهگوش طراحی شده بود.

اما استفاده از پوست یوزپلنگ روی لباس انتقاد برخی از فعالان محیط زیست را در پی داشته است. بر اساس آنچه آنها می گویند، “طراحی پوست یادآور شکار و تاکسیدرمی است، نه حیات و حفاظت از گونه های در حال انقراض.”

علاوه بر این، نکته مهم دیگر این است که فیفا در جام جهانی 2022 توجه زیادی به حفظ محیط زیست دارد و برنامه پایداری فیفا برای جام جهانی قطر، حفاظت از محیط زیست را به عنوان یکی از ارزش های پنج گانه خود معرفی کرده است.

از حذف تصویر یوزپلنگ ایرانی که بگذریم، به روایت های فراوانی از کشف لباس تیم ملی می رسیم که به دلیل ناهماهنگی، هر بار حاشیه جدیدی ایجاد می کند.

ابتدا قرار بود مراسم رونمایی از لباس تیم ملی یکشنبه 24 آبان برگزار شود که به 26 آبان ماه موکول شد.

با این حال یک روز قبل از مراسم افتتاحیه، تصویری مبنی بر لباس هواداران تیم ملی در فضای مجازی منتشر شد که فدراسیون فوتبال با انتشار تصویری از لباس تیم ملی در جام جهانی واکنش نشان داد. .

در بیانیه اتحادیه فوتبال انگلیس آمده است: در پی انتشار تصویری از پیراهن هواداران طراحی شده توسط کارگروه مد و لباس به نام «پیروز»، اتحادیه فوتبال انگلیس اعلام کرد که این پیراهن هیچ ارتباطی با اتحادیه فوتبال و تیم ملی ندارد و پیش از این اعلام شده بود، لباس رسمی تیم ملی در جام جهانی فردا (سه شنبه 26 آبان) با حضور مسئولان ورزشی و مسئولان کشوری رونمایی می شود.

البته دقایقی بعد فدراسیون عکس پیراهن تیم ملی را از متن پیام حذف کرد.

همچنین گفته می شود انتشار تصویر پیراهن تیم ملی قبل از افتتاحیه توسط فدراسیون فوتبال در شرایطی صورت می گیرد که چند هفته پیش یکی از سایت های معتبر خارجی تصویر لباس تیم جهانی فیفا را منتشر کرد. جام جهانی فوتبال در قطر و پیش از این در مراسم تجهیز هواداران تیم ملی فوتبال در قطر جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ با نام فیروزه در دبیرخانه شورای عمومی فرهنگی برگزار شد.

تمام این اتفاقات و اتفاقات در خارج از ایران رخ داده است، طی برنامه ریزی هایی که انجام می شود، طراحی تی شرت برای چنین رویدادهایی دو تا سه سال قبل از رویداد به برندهای بزرگ ورزشی واگذار شده است. همچنین طراحان این گونه محصولات در زمینه طراحی لباس ورزشی نیز آموزش دیده اند تا بتوانند محصولی مناسب برای این منظور تهیه کنند. این محصولات باید نماینده کشور تیم مناسب و بازیکنان مشهور باشد و برای هواداران جذاب باشد. در نهایت جنبه تجاری لباس های فوتبال وجود دارد که البته به دلیل نداشتن کپی رایت در بین عرب های کشورمان چندان مورد استقبال قرار نمی گیرد.

به هر حال به نظر می رسد این همه سردرگمی درباره فرم تیم ملی ایران در ادوار مختلف جام جهانی همیشه به دو دلیل برمی گردد: بی برنامگی یا تضاد منافع فردی پروژه با امکانات مالی.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا