بایدها و نبایدهای روایت زندگی آدم‌ها

علی عسگر شیرزادی ، با اعتقاد به اینکه هر چیزی توانایی ثبت در تاریخ را دارد ، از تفاوت روایت زندگی مردم در قالب بیوگرافی و داستان و رمان می گوید.

این داستان نویس در مصاحبه با خبر روزانه ، در مورد پتانسیل موجود در ایجاد داستان و رمان درباره زندگی مردم و لزوم روی آوردن به ژانر بیوگرافی در ادبیات صحبت کرد: یک نثر نویسنده تمام عیار که به زندگی ، زندگی و زندگی خود اهمیت می دهد ، کمی از آن منظر محدود است ، با کمی گسترش دیدگاه او ، او متوجه خواهد شد که در حالت معمول خود به عنوان یک داستان سر ، او مانند یک رهگذر در کنار سایر رهگذران به نظر می رسد ، بنابراین نباید دامنه خود را خیلی محدود کند.

وی گفت: “همه چیز می تواند به تاریخ بپیوندد ، اما این به توانایی نویسنده ، اشتیاق و گرایش شدید او و بازتولید خلاقانه و هنری او از واقعیت بستگی دارد.” به یک معنا می توان گفت که این زندگی است که امکانات بسیار متنوعی دارد و اساساً یک نویسنده لزوماً ذره بین را روی بعضی چیزها نمی گذارد ، بلکه نیمه را ناخودآگاه یا ناخودآگاه انتخاب می کند. اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که این انتخاب تقریباً بی پایان است و مانند نویسندگان بزرگ جهان ، نباید محدود به زندگی اعضای محدود جامعه آماری آن باشد.

شیرزادی در ادامه تأکید کرد: یک نویسنده باید به واقعیت واقعی توجه کند تا به یک واقعیت تمام عیار تاریخ بدل شود. این امر در آثار نویسندگان مشهور جهان مشهود است. با این حال ، آنچه از ویژگی های نویسنده به عنوان یک گلچین و کیهان شناسی است ، بسته به سلیقه نویسنده مانع از محدود کردن رویکرد زندگی افراد یا افراد مشهور نمی شود.

نویسنده همچنین اشاره کرد که در زندگی نامه تفاوت هایی با رمان و داستان وجود دارد. وی گفت: “یک زندگینامه نویس می تواند کار روزنامه نگاری را با محاسبات انجام دهد و توصیف یک شخصیت برجسته را ارائه دهد ، اما این متفاوت از داستان است. منشا of رمان آزادی است و زندگی زندگی است.” انسان محدود نیست.

در ادامه علی عسگر شیرزادی توضیح داد: اگر کسی بخواهد زندگی یک فرد مشهور را در قالب داستان یا رمان بنویسد ، در رمان خود نمونه ای از این شخصیت را ارائه می دهد ؛ دلیلش این است که انگیزه نویسنده به سمت روایت معطوف می شود و در اینجا جنبه خلاق نثر نویس آشکار می شود. زمان هایی وجود داشت که نویسندگان تمام عیار رمان هایی را براساس زندگی برخی شخصیت ها می نوشتند که برایشان مهم بود ، اما اساس رمان های آنها بر اساس زندگی آن شخصیت ها بود. به عنوان مثال ، ایروینگ استون رمانی درباره زندگی لئوناردو داوینچی ، به نام “رنج و مسمومیت” و رمان دیگری از وینسنت ون گوگ ، “شور زندگی” دارد. در تکنیک کار این نویسنده ، جنبه روایی غالب است ، اما این بدان معنا نیست که او به اسناد زندگی این شخصیت توجه کمی داشته است ، اما به آن توجه کامل داشته است.

وی افزود: “ماریو وارگاس یوسا” نویسنده پرو نیز دارای رمانی به نام “جنگ آخرالزمان” است که بر اساس یک شخصیت معروف برزیلی ، عارف ، مذهبی و مسیحی ساخته شده است که به نوعی در برزیل قیام به پا کرد. این رمان بسیار جذاب ، پر شخصیت و قوی ، قوی ، اصول زندگی ، تلاش و مبارزه یک شخصیت است.

شیرزادی در پایان گفت: بیوگرافی به معنای متعارف یک روش و ژانر مشخص و مشخص است که در غرب بسیار دقیق و جدی روی آن کار شده است. در این زمینه برخی کارها در ایران انجام شده است به عنوان مثال من مانند ستارخان کتاب بخوانید. جالب است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا