با خواص «علف طلایی» آشنا شوید

آیا تا به حال در مورد چمن طلایی چیزی شنیده اید؟ بسیاری از مردم این گیاه را به عنوان یک گل وحشی زرد می شناسند، اما گیاه طلایی در واقع یک ترکیب محبوب در گروه مکمل های گیاهی و البته به شکل چای است.

به گزارش خبر روزانه، عص «عصرایران» در ادامه نوشت: نام لاتین این گیاه Solidago به معنای درمان یا کامل است. گیاه طلایی اغلب به عنوان مکمل برای بهبود سلامت ادرار و کاهش التهاب استفاده می شود.

علف طلایی در بیشتر اروپا، آسیا، آمریکای شمالی و جنوبی رشد می کند. گل های زرد این گیاه در اواخر تابستان و اوایل پاییز شکوفا می شوند و بیش از صد گونه مختلف از علف های طلایی وجود دارد. اعتقاد بر این است که بسیاری از این گونه ها خواص بهداشتی مشابهی دارند.

Solidago virgaurea، که گاهی اوقات گیاه طلایی اروپایی نامیده می شود، احتمالاً از نظر فواید سلامتی، مورد مطالعه ترین گونه است. این گیاه در طب سنتی چینی نیز کاربرد فراوانی دارد.

برای بهره مندی از فواید مختلف آن، مردم محلی از قسمت هایی از این گیاه که در بالای زمین رشد می کنند استفاده می کنند. از جمله مهم ترین این قسمت ها می توان به گل و برگ اشاره کرد.

امروزه از گیاه طلایی می توان به عنوان چای یا مکمل دارویی استفاده کرد. انواع مکمل ها را می توان در داروخانه های سراسر کشور و چای را در عطرها خریداری کرد. البته چای این گیاه طعم نسبتاً تلخی دارد و ممکن است همه را دوست نداشته باشد.

محتوای گیاهی

طبق مقاله ای در انتشارات سیج، گیاه طلایی بسیاری از ترکیبات گیاهی مفید از جمله ساپونین ها و آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی مانند کورستین و کایمفرول را فراهم می کند.

ساپونین ها گروهی از ترکیبات گیاهی هستند که با فواید سلامتی مختلفی همراه هستند. آنها ممکن است در مهار رشد باکتری ها و قارچ های مضر مانند کاندیدا آلبیکنس موثر باشند. کاندیدا قارچی است که باعث عفونت های مخمری واژن و همچنین عفونت در سایر قسمت های بدن می شود. در مطالعات آزمایشگاهی و روی حیوانات نیز مشخص شده است که ساپونین ها دارای اثرات ضد سرطانی و ضد التهابی هستند.

از سوی دیگر، آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی کورستین و کایمفرول موجود در علف طلایی به محافظت از سلول های بدن در برابر آسیب های ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد کمک می کند.

قابل ذکر است که فعالیت آنتی اکسیدانی این گیاه حتی بیشتر از چای سبز و ویتامین C است. آنتی اکسیدان های فلاونوئیدها و سایر ترکیبات گیاهی علف طلایی نیز دارای فواید ضد التهابی قوی هستند.

در مورد مزایای علف طلایی، طبق تحقیقات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده:

کاهش التهاب

در طب سنتی از گیاه زرین برای مبارزه با التهاب استفاده می شود که در کاهش درد و تورم اثر مفیدی خواهد داشت.

در مطالعات معتبر روی جوندگان آزمایشگاهی، عصاره گیاه طلایی به شکل مکمل های دارویی تورم بافت های آسیب دیده را تا 60 درصد کاهش داد. همچنین نشان داده شده است که این گیاه می تواند التهاب مرتبط با آرتریت را 12 تا 45 درصد در جوندگان کاهش دهد و حتی در دوزهای بالاتر تأثیر بیشتری داشته باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

از سلامت سیستم ادراری حمایت کنید

آژانس دارویی اروپا (EMA)، مخفف EMA (سازمان دولتی که بر داروها نظارت می کند)، گلدن گرس را به عنوان یک راه حل بالقوه برای افزایش اثربخشی درمان های پزشکی استاندارد برای مشکلات جزئی ادراری معرفی می کند.

این بدان معناست که گیاه طلایی می‌تواند اثربخشی داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها را برای عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) تقویت یا افزایش دهد. اما باید توجه داشت که این گیاه را نباید به تنهایی به عنوان تنها درمان این گونه بیماری ها استفاده کرد. در عین حال ثابت شده است که ترکیب این گیاه با سایر گیاهان دارویی مانند دم اسب باعث افزایش اثربخشی آن می شود.

کنترل وزن

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که گلدن گرس می تواند با تنظیم ژن هایی که سنتز چربی و اندازه سلول های چربی را کنترل می کنند، با چاقی مبارزه کند. به همین دلیل از این گیاه در برخی دمنوش ها برای کاهش وزن استفاده می شود.

موارد احتیاط

گیاه طلایی به طور کلی به خوبی تحمل می شود و عوارض جانبی خاصی ندارد. با این حال، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشت: بیماری های آلرژیک و تداخلات در بیماران مبتلا به بیماری های خاص.

آلرژی

در حالی که بسیاری بر این باورند که چمن طلایی یکی از مقصران اصلی آلرژی های فصلی هوا است، این گیاه چندان مقصر نیست زیرا گرده های سنگین آن به راحتی توسط باد جابه جا نمی شود.

با این حال، این گیاه می تواند برخی از واکنش های آلرژیک، از جمله بثورات پوستی و آسم را تحریک کند. اگر به گیاهان مشابهی مانند گل همیشه بهار آلرژی دارید، گیاه طلایی می تواند در بدن شما واکنش ایجاد کند.

وضعیت پزشکی

از آنجایی که گیاه طلایی می تواند اثر مدر داشته باشد، نباید آن را همراه با دیورتیک ها استفاده کرد، زیرا باعث کم آبی بیش از حد می شود.

بنابراین در شرایط پزشکی که محدودیت مایعات وجود دارد، از جمله برخی موارد نارسایی احتقانی قلب و بیماری کلیوی، مصرف این گیاه توصیه نمی شود.

قبل از مصرف هر گونه داروی شیمیایی یا گیاهی حتما با یک متخصص مشورت کنید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا