بخش بین‌الملل سینما حقیقت جدی‌تر برگزار شود

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در جلسه شورای سیاسی شانزدهمین جشنواره «سینما هکوریت» گفت: بخش بین المللی جشنواره «سینما هکوریت» باید موثر و با در نظر گرفتن سینمای مستند برگزار شود. منطقه

به گزارش خبر روزانه، به نقل از واحد ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، اولین جلسه رسمی شورای سیاسی شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینما-قکریت» برگزار شد. پنجشنبه. 19 شهریور ماه با حضور محمد خزایی رئیس سازمان در مرکز توسعه.

رئیس سازمان در این نشست گفت: جشنواره سینما-غکریت به عنوان مهم ترین رویداد سینمای مستند ایران می تواند صدای همه سینماگران همه کشورها باشد. با توجه به ماهیت این نوع آثار، می توان تصویر امروز ایران را از طریق مستند به جهانیان عرضه کرد. تصویری رنگارنگ از اقلیم، فرهنگ، اعتقادات مذهبی و آیین های بومی، تصویری که بینندگان کمتر دیده اند و با آن ناآشنا هستند. سینمای مستند ایران در سال‌های اخیر در کنار مردم بوده و از مهم‌ترین رویدادها و نقاط عطف، اسنادی ماندگار از خود به جای گذاشته است.

خزایی تاکید کرد: بخش بین المللی این دوره از جشنواره بسیار حائز اهمیت است. با عادی شدن شرایط می توان جشنواره را به صورت فیزیکی برگزار کرد، امیدوارم بخش بین المللی تاثیرگذارتر و جدی تر باشد. بخش مهمی از برنامه این بخش، تاکید بر سینمای مستند منطقه است. سینمای ایران در همه زیرمجموعه‌هایش از جمله مستند جایگاه ویژه‌ای در آسیا و منطقه دارد و برای ما مهم است که جشنواره سینمای واقعی صدای فیلمسازان درجه یک در عرصه مستند را منعکس کند. شایسته است به سینمای کشورهایی که ریشه های مشترک فرهنگی، مذهبی و مشترک با ما دارند، بپردازیم.

رئیس سازمان در بخشی دیگر از سخنان خود خاطرنشان کرد: تعامل با فیلم های مستند و سینماگران از برنامه ها و اولویت های سازمان سینمایی است. خوشبختانه توسعه این رابطه دو سویه دارد و سینما-غکریت از این غنا و همدلی بهره می برد.

وی ادامه داد: توسعه عدالت فرهنگی و توجه به فیلمسازان استانی از اولویت های سازمان سینمایی است که قطعا تیم برگزارکننده شانزدهمین جشنواره کینو گکریت روی آن تمرکز خواهند کرد. کاری که باید در سازمان و زیر مجموعه های آن انجام دهیم افزایش آگاهی و تمرکز بر اخلاق و امید است. در این زمینه فیلم های مستند می توانند تاثیرگذارتر از داستانی باشند.

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: احیای جشنواره‌های منطقه‌ای فیلم مستند می‌تواند راهی برای نمایش و عرضه آثاری باشد که به دلایلی به جشنواره کینو گکریت راه نیافته‌اند اما در نمایشگاه دیگری قابل مشاهده و قدردانی هستند. “

در بخش دوم جلسه، هر یک از اعضا پیشنهادات و توصیه های خود را در خصوص این دوره، ویژگی ها و اولویت ها ارائه کردند. رضا خوشدل راد و امین قدمی، نمایندگان اصناف در شورا نیز به یکپارچه سازی اصناف فیلم مستند در چارچوب جشنواره سینما-غکریت اشاره و سوالاتی را در این زمینه مطرح کردند.

محمدرضا اصلانی یکی از اعضای هیأت مدیره به اهمیت توجه به امکانات تماشای آنلاین پرداخت و گفت: می توان از این پتانسیل برای نمایش آثار در کشورهای دیگر استفاده کرد. توجه به حوزه تفکر در بحث های جشنواره و کارگاه ها ضروری است، بحث کیفی و فنی مهم است اما باید به تولید فکر توجه ویژه شود. در یک مستند می‌توانیم یک پیشنهاد جدید برای جهان به دست آوریم که در یک فیلم داستانی فرصت نادری است.

مهدی مسعودشاهی به ضرورت پژوهش در حوزه فیلم مستند اشاره کرد و گفت: پژوهش در حوزه فیلم مستند بسیار مهم است و نمی توان آن را نادیده گرفت. از سوی دیگر از جمله اولویت های جشنواره باید توجه به استان، نیروهای جوان و حمایت از تولید و نمایش آثار مرتبط با فرهنگ و اقوام مختلف باشد.

سید سلیم غفوری با تاکید بر اهمیت برگزاری سمینارهای آموزشی در قالب جشنواره سینما-غکریت گفت: کارگاه های آموزشی با موضوعات مختلف از جمله بررسی آسیب های فیلم مستند می تواند زمینه ساز انتقال دانش و تجربه باشد. از سوی دیگر باید به این موضوع بپردازیم که گونه هایی که کمتر در این زمینه کار کرده اند بیشتر دیده شوند. بهتر است به بازنمایی تصویر ایران در آثار بیشتری توجه شود. پوشش رسانه ای و پخش برنامه های تلویزیونی مرتبط با جشنواره «کینو گکریت» زودتر از روزهای جشنواره آغاز شود.

کدیر آشنا علاوه بر تمرکز بر استان ها و هنرمندان استانی در هیات داوران و هیات انتخاب گفت: تعیین دبیر برای سه دوره متوالی جشنواره ما را در رسیدن سریعتر به اهداف کمک می کند.

محسن یزدی از تولید آثار با معنا و مبتنی بر اندیشه صحبت کرد و گفت: سینمای مستند از نظر فنی پیشرفت کرده است اما در تولید معنا و فکر مشکل داریم. هدف تولید ما باید تعریف معنا باشد و بر اساس باورها و بینش ما باشد، نه جشنواره های حس خوب. این یک نگرانی و تقاضای جدی است.

رضا خوشدل راد با اشاره به اهمیت و نقش اصناف سینمای مستند گفت: باید اعضای صنف را جدی بگیریم و زمینه فعالیت و مشارکت عادلانه را برای همه فراهم کنیم و در دوره گذشته تعامل صنف تهیه کنندگان و جشنواره بوده است سینما-غکریت» منجر به کارهای خیر شد. امیدوارم این تفاهم و رفاقت در جشنواره امسال هم محقق شود.

امین قدمی با اشاره به اهمیت ایجاد فضای نقد و بحث در جشنواره «سینمای واقعی» گفت: کمیته های انتخاب و داوری موضوعات مهمی هستند که بسیار مورد توجه قرار می گیرند. چه خوب است که فرصت همراهی جشنواره با هنرمندان درجه یک و حرفه ای فراهم می شود، همدلی جشنواره هنرمندان و اتحادیه های کارگری امری مهم و حیاتی است. افزایش تعداد اعضای کمیته پذیرش، احتمال خطا را کاهش می دهد.

محمد حمیدی مهادم دبیر جشنواره و رئیس مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی در پایان این نشست از اعضای هیئت مدیره و توجه رئیس سازمان به «سینما قکریت» تقدیر کرد. جشنواره، گفت: پس از تجربه موفق پانزدهمین جشنواره، یکی از برنامه های ما این است که به صورت جدی و حرفه ای به فکر نمایش و توزیع مستند باشیم. برگزاری جشنواره و نمایش آثار در آن تنها هدف نهایی ما نیست. از همکاری اعضای شورا تشکر می کنم و امیدوارم در جلسات آتی به بحث و گفتگوی ویژه بپردازیم و از تخصص شما استفاده کنیم.

در پایان این جلسه محمدرضا اصلانی، کدیر آشنا، سید سلیم غفوری، مهدی مسعود شاهی، محسن یزدی، محمد حمیدی مقام، رضا خوشدل راد و امین قدمی از اعضای شورای سیاسی این جشنواره مصوبات خود را از شورای سیاسی این جشنواره دریافت کردند. رئیس سازمان.

ششمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به دبیری محمد حمیدی مقدم از 28 تا 28 آذرماه 1401 در تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا