برای بازار ارز در زمینه عرضه و مصارف نگرانی وجود ندارد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس گزارش بانک مرکزی دغدغه عرضه ارز و مسائل مربوط به مصرف و بازار آن نداریم و بر اساس رویکردهای ارائه شده قابل مدیریت است. “

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد و کارآفرینی خبرگزاری آنا، محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی در تشریح جلسه روز دوشنبه کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی که با حضور در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: رئیس کل بانک مرکزی در راستای بررسی برنامه دولت برای مدیریت بازار ارز در این جلسه سوالاتی درباره اقدامات بلندمدت و میان مدت بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز مطرح شد. مطرح شدند. از آنجایی که دو عامل تعادل بودجه و عدم تعادل نظام بانکی از مولفه های تورم در اقتصاد کشور هستند، در صورت عدم انجام اصلاحات لازم در میان مدت و بلندمدت با مشکلات ارزی مواجه خواهیم شد.

رئیس جمهور گفت: با اصلاح موارد، نتایج این اختلاف نظرها تأثیر منفی در حوزه کاهش ارزش پول ملی خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه اقدامات کوتاه مدت بانک مرکزی باید به صورت ویژه رصد شود، گفت: گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که منابع ارزی کشور نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، این منابع ناشی از صادرات نفتی و غیرنفتی است. . بخشی از منابعی که قبلاً به انتشار ارز نرم اختصاص داده بودیم در چرخه گردش تعرفه ارزی دولت قرار می گیرد و بازار واقعاً تعادل منطقی تری نسبت به قبل خواهد داشت. همچنین میزان منابع لازم بر اساس سیاست ارزی مطلوب، تقریباً 40 درصد از هزینه های سال گذشته را کاهش داد.

نماینده مردم کرمان و راور یادآور شد: بر اساس گزارش بانک مرکزی نگران عرضه ارز و همچنین مسائل مربوط به مصرف و بازار آن نیستیم. بازار فارکس به دلیل تقاضای کاذب و هیاهو آتش گرفته است و بر اساس رویکردهای ارائه شده قابل مدیریت است.

پورابراهیمی با بیان اینکه بانک مرکزی مسئولیت کامل اجرای سیاست ارزی در کشور را بر عهده دارد، گفت: گزارش ارائه شده نشان می دهد که برخی از حوزه های تصمیم گیری در دولت گاهی باعث ایجاد اختلاف در اجرای تصمیمات سیاست ارزی می شود و اگر این رویکرد ادامه دارد، طبیعتاً اختیارات بانک مرکزی نیازمند تقویت جدی در حوزه مدیریت بازار ارز است.

رئیس بازار نرخ حواله ها.

وی ادامه داد: نبود نرخ توافقی بازار برای حواله ها، فعالیت صادرکنندگان خرد، صادرات محصولات کشاورزی و صنایع دستی را با مشکل مواجه کرد. اکثر گزارش ها و موضوعات مطرح شده از سوی اتاق بازرگانی و کمیسیون صادرات اتاق ایران با تصمیمات بانک مرکزی تقریبا غیرممکن است، اما با راهکارهایی که با مشورت دولت و کارگروه بخش خصوصی داریم. ، ما در حال انجام اصلاحات هستیم.

این نماینده مردم در شورای اسلامی افزود: جمع بندی ما این بود که بتوانیم آنچه را که در حوزه تصمیمات ساختاری دولت است از جمله تصمیم گیری در مورد نرخ ارز و نقش مداخله ارزی حل کنیم. کمیته در بخش غیررسمی بازار و اتخاذ سیاست هایی که می تواند مشکلات ارزی مردم را حل کند، حل مشکل را به بانک مرکزی بسپاریم.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: خوشبختانه بر اساس پیشنهاداتی که به کمیسیون ارائه شد و بانک مرکزی برخی از آنها را اجرا کرد، امکان ایجاد پتانسیل برای استفاده از ابزارهای پوشش ریسک در بازار وجود دارد و مردم می توانند ارزش خود را تعدیل کنند. دارایی در مقابل تغییرات نرخ ارز بدون استفاده از خرید طلا و ارز به کمک ابزارهای تعریف شده.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا