اقتصادی

برنامه‌ریزی برای تولید ۵.۵ میلیون بشکه نفت در روز

وزیر نفت ضمن اشاره به برنامه وزارت‌خانه برای تولید ۵.۵ میلیون بشکه نفت در روز با توجه به پیش‌بینی رشد ۸ درصدی سالانه در برنامه هفتم توسعه، سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در فازهای پارس جنوبی در طول هشت سال را مد نظر قرار و گفت:
این سرمایه‌گذاری برای اجرای طرح‌های فشارافزایی میدان گازی مشترک پارس جنوبی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی ضروری است.

به گزارش خبر روزانه، جواد اوجی صبح امروز در همایش ملی «رشد تولید و مهار تورم با الگو و نقشه راه حکمرانی دانش‌بنیان شدن صنایع بزرگ با بهره‌گیری از فرصت‌های تولید محصول با برند تجاری ملی در کشور به‌ منظور رقابت در سطح منطقه» در مرکز برگزاری همایش‌های تخصصی شرکت ملی نفت ایران (باشگاه کوشک)، گفت: برگزاری رویدادی با عنوان دانش‌بنیان کردن صنایع بزرگ به میزبانی صنعت نفت آن هم در سال رشد تولید و مهار تورم باعث افتخار است، صنعت نفت پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا حدودی به‌دست کارشناسان خارجی اداره می‌شد و نقش ایرانی‌ها اندک بود و برنامه‌های تولید و حتی این کالای راهبردی در دست خارجی‌ها بود، اما به  پس از  انقلاب روند مطلوبی در توسعه میدان‌ها، ساخت مجتمع‌های پالایشی و پتروشیمی و در عین حال جمع‌آوری گازهای همراه شکل گرفته است و خوشبختانه اکنون در همه بخش‌ها خودکفا هستیم و از روزآمدترین و پیچیده‌ترین سازه‌های ساخت داخل استفاده می‌کنیم.  

وی با تأکید بر اینکه دشمنان در شرایط تحریم‌ هم نتوانستند مانع توسعه صنعت نفت ایران شوند، افزود: نزدیک به ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس طی سال‌های اخیر و صدور خدمات فنی مهندسی به دیگر کشورها از جمله مهم‌ترین دستاوردهای این صنعت بوده است؛ البته روند توسعه در همه دولت‌ها اتفاق افتاده است، اما خوشبختانه در دولت سیزدهم شتاب گرفت.

وزیر نفت اظهار کرد: در شهریورماه ۱۴۰۰ همزمان با استقرار دولت سیزدهم و همزمان تشدید تحریم‌ها، چالش‌های بزرگی در صادرات نفت داشتیم که برطرف شد و در عین حال تکمیل ۱۳۳ پروژه کلیدی نیمه‌کاره به ارزش ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای رشد تولید در دستور کار قرار گرفت.

اوجی در تشریح دستاوردهای صنعت نفت طی دولت سیزدهم گفت: افزایش ۶۰ درصدی تولید نفت پس از آغاز به‌کار دولت سیزدهم، دستیابی به تولید روزانه بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز طبیعی و بیش از ۷۶۰ هزار بشکه میعانات گازی، دستیابی به ظرفیت تولید سالانه ۹۵ میلیون تن انواع محصول پتروشیمی، افزایش ظرفیت پالایشی روزانه ۲۳۰ هزار بشکه‌ای نفت با راه‌اندازی فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه آبادان، افزایش ظرفیت تولید و فرآورش گاز با راه‌اندازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی و به‌دنبال آن افزایش روزانه ۵۰ میلیون مترمکعبی ظرفیت فرآورش گاز کشور همگی از جمله دستاوردهای صنعت نفت در دولت بوده است.

وی همچنین از اجرای ۵۰ پروژه جدید در صنعت نفت با هدف افزایش تولید و ایجاد ارزش افزوده در بخش‌های بالادست و پایین‌دست خبر داد و تأکید کرد: با اجرای پروژه‌های نو پالایشی نزدیک به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه ظرفیت تازه پالایشی در کشور ایجاد می‌شود؛ همچنین اجرای پروژه‌های کیفی‌سازی را به‌طور جد در پالایشگاه‌های کشور آغاز کرده‌ایم که از این میان دو طرح از جمله طرح کیفی‌سازی نفت گاز پالایشگاه اصفهان به بهره‌برداری رسیده و همه این طرح‌ها با توان دانش‌بنیان‌های و متخصصان داخلی اجرا شده است.

وزیر نفت گفت: در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی که آخرین نقطه دریایی ما در نقطه صفر مرزی بود، صفر تا صد پروژه به همت متخصصان ایرانی و در دولت سیزدهم اجرا شد که پنج حلقه چاه آن هم به بهره برداری رسیده و نزدیک به روزانه ۱۲ تا ۱۵ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت گاز کشور افزوده شده است و با تکمیل چاه‌ها، روزانه تا ۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت گاز کشور افزوده می‌شود در حالی که این طرح سال‌های متمادی در شرکت‌های مختلف داخلی و خارجی دست به دست می‌شد.

جمع‌آوری روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب گاز همراه تا پایان دولت

اوجی همچنین درباره اقدام‌های انجام شده در زمینه جمع‌آوری گازهای مشعل اظهار کرد: تا امروز حدود روزانه ۱۱ میلیون مترمکعب گاز همراه، تا پایان امسال روزانه حدود ۱۷ میلیون مترمکعب گاز همراه و تا پایان دولت مردمی نزدیک به روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب گاز همراه مشعل جمع‌آوری خواهد شد.

وی افزود: بنابر گزارش‌های مرکز آمار و بانک مرکزی،  رشد اقتصادی گروه نفت و گاز در سه ماه دوم امسال حدود ۲۵ درصد بوده که امیدواریم این رشد در مجموع سال ۱۴۰۲ کمتر از ۲۰ درصد نباشد.

وزیر نفت ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی رشد ۸ درصدی سالانه در برنامه هفتم توسعه، نقشه راه تولید روزانه نفت حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برنامه‌ریزی شده، که دستیابی به این ظرفیت بزرگ تولید در صنعت نفت و این سطح از فناوری، نیازمند استفاده از ظرفیت پیمانکاران بزرگ ایرانی است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم اتفاق‌های خوبی در زمینه استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها رقم خورده است، گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی از ۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان طرف قرارداد با صنعت نفت در ابتدای دولت سیزدهم اکنون به ۶۵۰ شرکت رسیده‌ایم، پارسال بیش از ۷۵۳ قرارداد به ارز  ۳۹۲ میلیون دلار و ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان با شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت نفت امضا شده است.

اوجی همچنین از برنامه‌ریزی دولت برای ارائه ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های ۱۰۳ شرکت دانش‌بنیان خبر داد و گفت: در نقشه راه صنعت نفت، افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز، رسیدن به تولید روزانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب گاز، دستیابی به ظرفیت تولید سالانه ۱۴۰ میلیون تن انواع محصول پتروشیمی، جمع‌آوری گازهای همراه، توسعه میدان‌های نفت و گاز، بومی‌سازی کاتالیست‌های پالایشی و پتروشیمی، بومی‌سازی تجهیزات پیگرانی هوشمند خطوط لوله، ساخت دکل‌هایی برای پروژه‌های نفتی در آب‌های کم عمق، احیای چاه‌ها و ازدیاد برداشت دیده شده که تحقق همه این اهداف نیازمند استفاده از توان تخصصی شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی همچنین از لزوم سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری برای اجرای پروژه‌های فشارافزایی پارس جنوبی ظرف هشت سال به‌عنوان یکی از پروژه‌های مهم صنعت نفت خبر داد و تأکید کرد: اجرای طرح‌های فشارافزایی از برنامه‌های کلیدی و ملی و از مهم‌ترین پروژه‌های صنعت نفت کشور است که به‌زودی کلید خواهد خورد.  

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا