برگزاری نشست تدوین گزارش ملی “یو پی آر” در ستاد حقوق بشر

حقوق بشر | ستاد حقوق بشر

نشست تدوین گزارش ملی “یو پی آر” در ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و با حضور نمایندگان بیش از ۲۰ سازمان مردم‌نهاد برگزار شد.

به گزارش خبر روزانه به نقل از ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، در این نشست نمایندگان سازمان­های مردم نهاد به طرح سوالات، موضوعات و درخواست های خود در حوزه های تخصصی مربوطه پرداختند.

در ساختار شورای حقوق بشر، رویه‌ای دائمی به ­نام سازوکار بررسی دوره‌ای جهانی موسوم به Universal Periodic Review یو. پی. آر وجود دارد که در چارچوب آن وضعیت حقوق بشر تمامی کشورها در دوره‌های مشخص مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ساز و کار مزبور به­ عنوان مهمترین ابزار نظارتی شورای حقوق بشر با هدف نظارت، ارتقاء و حمایت از حقوق بشر در تمامی کشورها و مبتنی بر گفتگو و همکاری بوده و بر مبنای اطلاعات قابل اتکاء و هدفمند و رفتار برابر با تمام دولت‌ها استوار می‌باشد.

بررسی وضعیت حقوق بشر کشورها توسط گروه کاری یو. پی. آر که مرکب از ۴۷ عضو شورای حقوق بشر و ریاست آن به عهده رئیس شورای حقوق بشر است، صورت خواهد گرفت. هر کشور موظف است هر ۴ سال یک­بار، گزارش ملی خود را به شورای حقوق بشر ارائه نماید.

در همین راستا، جمهوری اسلامی ایران تاکنون طی سه دوره، گزارش­‌هایی را در سال­های ۲۰۱۰، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹ ارائه نموده است و در سال جاری میلادی ۲۰۲۴ نیز بار دیگر گزارش خود را ارائه خواهد داد.

سازمان‌های غیردولتی نیز می‌توانند در جلسات گروه کاری یو.پی.آر و نشست­های شورای حقوق بشر مشارکت داشته باشند و به هنگام تصویب نهائی گزارش کشورها می‌توانند نظرات خود را از طریق بیانیه و یا ایراد نطق مطرح نمایند.

در پایان این جلسه مقرر شد، این نشست‌ها در قالب کارگروه­ های آموزشی و همچنین توانمندسازی سازمان‌های غیردولتی تداوم یابد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا