ورزشی

بزرگ‌ترین مشکل ایران از نگاه یک استرالیایی

تیم ملی فوتبال ایران در حالی خود را آماده حضور در مسابقات جام ملت‌های آسیا 2023 می‌کند که در گروه C با امارات، هنگ‌کنگ و فلسطین همگروه است و فردا شب (یکشنبه) در اولین بازی خود در این رقابت‌ها به مصاف فلسطین خواهد رفت. پل ویلیامز خبرنگار سرشناس استرالیایی که با پادکست «دِ ایژین گِیم» همکاری می‌کند و مقاله‌هایی از او در خصوص فوتبال آسیا در رسانه‌های معتبری همچون گاردین، فاکس اسپورت، الجزیزه و فور فور تو منتشر شده، ایران را در سطح دوم مدعیان اصلی قهرمانی در جام ملت‌های آسیا می‌بیند.

پل ویلیامیز یادداشتی نوشته که در زیر می‌خوانید:

«هیچ شکی وجود ندارد که ایران همچنان یکی از بااستعدادترین تیم‌های آسیاست، اگرچه فکر می‌کنم ژاپن و کره جنوبی به‌عنوان تیم‌هایی که بهترین ترکیب‌ها را دارند به‌خوبی خود را از دیگر تیم‌ها جدا کرده‌اند. با این حال هر تیمی که مثلث سردار آزمون، مهدی طارمی و علیرضا جهانبخش را داشته باشد، باید به عنوان مدعی قهرمانی جدی گرفته شود.

نگرانی‌هایی در مورد برخی از پست‌ها در تیم ملی ایران از جمله خط دفاعی وجود دارد و امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی هنوز واقعاً ثابت نکرده که می‌تواند بهترین نتیجه را از این تیم بگیرد. اگر قرار است ایران به عمق دفاع رقبا بزند، برای این کار به آزمون و طارمی نیاز دارد، در غیر این‌صورت، به دردسر خواهد افتاد.

ایران توانایی رقابت برای کسب عنوان قهرمانی را دارد، اما گمان می‌کنم آنها در مرحله حذفی دوباره با کره جنوبی روبه‌رو شوند. گروه ایران به راحتی قابل کنترل است، اما از آن نقطه به بعد، آزمون‌ها سخت‌تر می‌شود، به خصوص اگر آنها مجبور باشند در مرحله یک‌چهارم نهایی با کره جنوبی روبه‌رو شوند. این دو کشور تاریخچه خوبی از رویارویی با یکدیگر دارند، به ویژه در مرحله انتخابی جام جهانی.

به اعتقاد من، ژاپن و کره جنوبی تیم‌های برجسته این دوره جام ملت‌های آسیا هستند، اما باید این را هم گفت که این دو تیم در اکثر جام‌های آسیایی به ندرت در فینال به هم می‌رسند. جام ملت‌های آسیا همیشه شکست‌های غیرمنتظره‌ای را هم به همراه دارد. استرالیا و ایران در بین مدعیان هستند، اگرچه من متقاعد نشده‌ام که این قوی‌ترین تیم استرالیا باشد، بنابراین مانند ایران ممکن است کمی در راه قهرمانی کم بیاورد. از دید من ژاپن و کره بخت‌های اول قهرمانی در جام ملت‌های 2023 هستند».

ایران در سال‌های 1998، 1972 و 1976 و برای سه دوره متوالی فاتح جام ملت‌های آسیا شده است.

258 258

تیم خبری علوم ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با تمرکز بر راهنمایی‌های تمرینی و بهبود عملکرد ورزشی. با به اشتراک گذاری تکنیک‌ها و استراتژی‌های موثر در ورزش، هدفمندی خود را در بهبود عملکرد ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراهی با من را بپذیرید و به جزئیات هیجان‌انگیز دنیای ورزش بپردازید.
دکمه بازگشت به بالا