بعد از سیلاب؛ هشدار به مردم و مسئولان

لطف خدا اگر مدیریت و ساماندهی نکنید باران تبدیل به سیل می شود و بعد سیل به بلایای زیادی تبدیل می شود؟ متأسفانه بی برنامگی برای بارندگی های امسال و تاخیر در اعلام آغاز بارش باران های موسمی امسال باعث وقوع سیل های متعدد در کشور شد که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از مردم، خسارات قابل توجه اموال دولتی و خصوصی شد.خسارات مالی هنگفتی برای کشور و مردم ایجاد شد! این نمایان بودن مشکلات پیش آمده است. اما مشکلات جاری شدن بی رویه سیل به این نقاط محدود نمی شود، به زودی در چند روز آینده تا چند ماه آینده با خشک شدن تدریجی این مناطق در شهرها و روستاها شاهد مشکلات عدیده ای از جمله فرونشست ناگهانی آب خواهیم بود. مناطق شهری و روستایی، جاده ها و غیره

برای ساختمان ها و سازه های شهری و روستایی مشکلاتی ایجاد خواهد شد. فرونشست ساختمان ها و خانه ها، ترک خوردن دیوارها و حتی خالی ماندن ساختمان ها از پدیده های بسیار رایج پس از وقوع چنین سیلاب هایی است.

پس از سیل؛  هشدار به مردم و مسئولان

امیدوارم چنین مواردی به محض مشاهده توسط مالکان از طریق آنها به اطلاع مسئولان استانی برسد تا در قالب تیم های فنی بررسی لازم توسط مسئولان استانی انجام شود. این اقدام توسط فرمانداری ها به صورت رایگان انجام می شود و با توجه به حضور افراد فنی در فرمانداری ها، تایید استحکام ساختمان ها توسط این عوامل بهتر از آتش نشانی است. آتش نشانی ها فقط از نظر قانونی مسئول آتش سوزی هستند و تعیین استحکام ساختمان نباید توسط این عزیزان انجام شود که متأسفانه اغلب توسط افرادی دیده می شود که آموزش ندیده و تجربه ای در آتش سوزی ندارند!

می خواستم به مسئولین محترم و مردم تذکر بدهم که این امر به ظاهر ساده در آینده به یک فاجعه ملی تبدیل نشود، مانند اکثر اقدامات بی پروا در کشور که ممکن است در آینده منجر به فاجعه ملی شود. بتواند بحث غافلگیری را تا حدودی از فرمول ها حذف کند! یه هشدار و پیام به موقع انشالله!؟

پس از سیل؛  هشدار به مردم و مسئولان

پس از سیل؛  هشدار به مردم و مسئولان

* استاد نمونه کشوری در رشته عمران، لرزه نگاری و مدیریت بحران، بنیانگذار نوسازی و مدیریت بحران در ایران و مؤسس انجمن زبدگان شهر در کشور.

دکمه بازگشت به بالا