بلعیده شدن کاروانسرای قاجاری! – خبر روزانه

بخش‌هایی از کاروانسرای قاجاریه «کوزه‌گران» در جریان ساخت مرکز شهر کرمان فروریخت. زمین لرزه های آغازین سال گذشته در جریان ساخت این مجتمع تجاری نیز منجر به تخریب ستون دیگری از این بنای تاریخی شد.

عمید ابراهیمی از فعالان میراث فرهنگی کرمان درباره تخریب اخیر این کاروانسرای تاریخی به خبر روزانه گفت: این تخریب در زمان ساخت مرکز شهر در قلب بافت تاریخی کرمان رخ داد. پیش از این قسمت های دیگری از این کاروانسرا تخریب شده بود.

وی افزود: یکی از ستون های کاروانسرای کوزهگران در فروردین ماه سال 1400 تخریب شد، اکنون دیگر قسمت های این کاروانسرا ریزش کرده است. این کاروانسرا تاریخی قبل از ساخت مرکز شهر چنین آسیبی نداشت. اکنون با توجه به ادامه ساخت و ساز این تاسیسات تجاری که در مجاورت کاروانسرای کازهگران قرار دارد، وضعیت این بنای تاریخی چندان مساعد نیست و نیاز به نجات و حفاظت فوری دارد.

این فعال میراث فرهنگی همچنین گلایه کرد که با وجود گلایه های قبلی از ارتفاع و مساحت مرکز شهر در بافت تاریخی و مجموعه گنجعلی خان، روند ساخت این مجتمع تجاری در دل بافت تاریخی بی وقفه ادامه دارد. و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنعت، دستی نتوانست از گسترش تخریب در بافت تاریخی کرمان جلوگیری کند، گفت: پروژه مرکز شهر کرمان که از سال 1392 در حال ساخت است، خسارت قابل توجهی به بناهای تاریخی مجاور وارد کرد. به دلیل لرزش در حین ساخت ساخت این پروژه تجاری علاوه بر زیر سوال بردن حریم و حریم آثار تاریخی ثبت شده، آسیب زیادی به مجموعه تاریخی ارگ و سایر بناهای تاریخی کرمان وارد کرد.

بلعیدن کاروانسرای قاجار!
کاروانسرای سفالگران کرمان و ویرانی های ناشی از ساخت مرکز شهر در فروردین 1400.

بلعیدن کاروانسرای قاجار!
ویرانی جدید در کاروانسرای کوزگران کرمان، اول شهریور 1401.

ابراهیمی در عین حال یادآور شد: اداره کل میراث فرهنگی کرمان دو سه سال پیش از پروژه مرکز شهر به دلیل ارتفاع غیرقانونی در بافت تاریخی شکایت کرد و این پروژه حدود یک سال متوقف شد اما پس از تصمیم دادگاه به نفع این پروژه صادر شد، آنها کار را از سر گرفتند.

وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات انجام شده سرمایه گذار اصلی این پروژه خارجی است و تاکنون شرایط خوبی برای زمین، آب و برق و همچنین مالیات دریافت کرده و اجازه ساخت و ساز در بافت تاریخی کرمان را دریافت کرده است. که اکنون تعداد کمی از آن باقی مانده است.، که همچنین باید در منطقه ای پرجمعیت ساخته شود، که اتفاقاً برای محافظت از آثار تاریخی متمرکز در آن، نیاز به کاهش بار ترافیکی دارد.

این فعال میراث فرهنگی همچنین گفت: ارگ کرمان که در سطح ملی به ثبت رسیده است در ضلع جنوب غربی این پروژه و به طور مستقیم در مجاورت آن قرار دارد، بنابراین در سال 1395 به دلیل لرزش کاوش این پروژه که حدود در عمق 15 تا 20 متری قسمتی از آن تخریب شد و حتی به اموال مردم آسیب وارد شد.

وی افزود: این پروژه در محدوده بازار تاریخی کرمان، تیمچه عطارا و کوزهگران، حاج مهدی، چهار سوق و هندو و از همه مهمتر مجتمع گنجعلی خان در حال ساخت است، ضمن اینکه کاروانسرای گنجعلی خان حدود 500 متر است. متر از این پروژه تجاری واقع شده است، پرونده ثبت جهانی آن تهیه شده و در آینده نزدیک توسط یونسکو بررسی خواهد شد.

اخبار با موضوع:


“بازگشت به مرکز شهر کرمان، روبروی گنجعلی خان”


روی بافت تاریخی برج کرمان می کارند!

ابراهیمی در ادامه گفت: با وجود تخریب تعداد قابل توجهی از این بناها در حین ساخت این پروژه و کاوش های عمیق آن، این سوال پیش می آید که چرا نمایندگان میراث فرهنگی اقدامات جدی تری انجام نمی دهند و پاسخی نمی دهند. مجموعه تاریخی در چی خطر تخریب دارد؟

بلعیدن کاروانسرای قاجار!
احداث معابر در مرکز بافت تاریخی کرمان

در فروردین ماه سال 1400 جمعی از فعالان میراث فرهنگی با راه اندازی کمپین توقف این پروژه تجاری در بافت تاریخی کرمان به محمدبکر قالیباف – رئیس شورای اسلامی شهر، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی آژه ای – رئیس شورای اسلامی شهر مراجعه کردند. قوه قضائیه – و عزت الزرگامی – وزیر میراث فرهنگی. ، گردشگری و صنایع دستی – یادآور شد و پرسید: ساختار تاریخی کرمان در دهه های اخیر به طور جدی تخریب شده است. تنها بخشی از بافت تاریخی این شهر که باقی مانده، مجموعه ای از بازارها و مجموعه های تاریخی موجود در بازار است. متأسفانه این تک بناها که از بافت تاریخی کرمان باقی مانده اند در سال های اخیر به تصرف ساختمان های طاقدار عظیم (مراکز شهرها) درآمده اند.

یکی از این پروژه‌ها مجموعه ساروج پارس است که وسعت بسیار زیادی دارد و در محوطه معدن خشت هشت ملها در محدوده کاروانسرا و مجموعه‌های تاریخی بازار – که ملی هم هستند – در حال ساخت است. ثبت شده است.

لازم به ذکر است که تمامی کاروانسراها، مجالس بازار و مجموعه های تاریخی در کنار هم شایسته قرار گرفتن در فهرست آثار جهانی هستند و فایل با عنوان «ساختار تاریخی و فرهنگی شهر کرمان» در فهرست موقت میراث جهانی در 2018 . .

مطابق با بسیاری از قوانین میراث فرهنگی در خصوص حفظ حریم آثار و به ویژه بر اساس قانون حمایت از احیاء و احیای بافت های تاریخی مصوب 1397/04/12 شورای اسلامی که به صراحت به این تخلفات اشاره شده است. پروژه همچنان در حال انجام است. . سریع پیش میره

سال گذشته اداره میراث فرهنگی استان کرمان از تخلف این پروژه شکایت کرد و متأسفانه در بهمن ماه سال 1397 دادگاه کرمان به شهر سنتر و ادامه پروژه رای مثبت داد و پس از آن تاریخ، روند پروژه طی شد. شتاب گرفت.

بلعیدن کاروانسرای قاجار!
تخریب کاروانسرای کوزهگران در حین ساخت مرکز شهر کرمان

حفاری و جابجایی ادوات سنگین که باعث ایجاد ارتعاشات زیادی می شود، در هفته های اخیر آسیب جدی به بازار، مجموعه اطراف، کاروانسراها و تیمچه ها وارد کرده و بخشی از کاروانسرای سفالگران را نیز تخریب کرده است (این پروژه قبلاً خسارت جدی به بار آورده است. به مجموعه بازار و میدان ارگ و همه این تخریب ها خلاف قوانین موجود است.

ساخت این بناهای عظیم و مخل در مجاورت بازار تاریخی نیز مشکلات ترافیکی را به همراه خواهد داشت و پارکینگ موجود در این ساختمان ها نه تنها مشکلات ترافیکی منطقه را کاهش می دهد، بلکه این مشکلات را افزایش می دهد.

این پروژه در مجموع جدا از آسیب های فیزیکی و منظری، آسیب های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی جبران ناپذیری را به مجموعه های تاریخی و بازار شهر کرمان وارد می کند. مانند گذشته، بسیاری از بناهای تاریخی با ارزش تخریب شدند و توسعه ساختمان های تجاری متراکم در خیابان ها منجر به زوال بخش هایی از بازار شد.

باید چنین بناهای عظیمی را در جای درست بسازیم و شهر با نقشه های مدبرانه و مکان یابی مناسب توسعه یابد و بازار تاریخی با کارکردهای حیات بخش و حفاظتی دوباره رونق بگیرد و حتی باعث تخریب و سقوط از رونق نشود. لذا از جنابعالی تقاضا داریم با تخلفات پروژه مذکور برخورد نموده و بر اساس قوانین موجود در اسرع وقت با پروژه برخورد نموده و از تخریب بیشتر میراث فرهنگی و گردشگری کرمان جلوگیری نمایید.

بلعیدن کاروانسرای قاجار!
ویرانی کاروانسرای کازگوران در 1 سپتامبر 1401 ثبت شد.

فریدون اسفیری – مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان – بعداً درباره تخریب بافت و بناهای تاریخی این شهر در جریان ساخت پروژه سیتی سنتر اظهار داشت: مجوز ساخت این بنا در گذشته صادر شده است. سال هاست و تعداد طبقات این مجموعه نیز بر اساس مجوز مشخص است، اما طبق اعلام اداره میراث فرهنگی، ارتفاع مرکز شهر بیش از حد مجاز بوده و به همین دلیل پرونده را در دادگاه ها ادامه دادیم و مدارک خود را ارائه کردیم. در جلسات مختلف، اما قطعاً این وظیفه قوه قضائیه است که بر اساس شواهد و قرائن رأی دهد و در نهایت شاید با توجه به مجوزهای صادر شده در گذشته، تصمیم به محکومیت سازمان میراث و به نفع مرکز شهر.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان همچنین گفت: زمانی که مجوز ساخت این مجموعه صادر شد ارتفاع بنا مشخص نشد و تنها اعلام شد که این مجموعه در سه طبقه قابل ساخت است و عدم وجود مشخصات ارتفاع باعث ایجاد ابهاماتی شد که در نهایت در دادگاه قابل قبول نبود. ، اما مشکل اصلی این است که در ابتدا باید مشخص می شد که برای هر طبقه چه ارتفاعی مشخص شده است.

این فعال سیاسی همچنین گفت: پرونده را برای پیگیری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تهران ارجاع داده است.

بلعیدن کاروانسرای قاجار!

بلعیدن کاروانسرای قاجار!

بلعیدن کاروانسرای قاجار!
این تصاویر از تخریب جدید کاروانسرای کوزهگران توسط امید ابراهیمی، فعال میراث فرهنگی گرفته شده است.
در 10 شهریور 1401 به ثبت رسیده و توسط خبر روزانه ارائه شده است

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا