به‌دنبال بازگشت مرجعیت فرهنگ و هنر به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از مهمترین برنامه های فرهنگی مصوب دولت و مجلس در لایحه قانون، تخصیص دو درصد قوه مجریه به هزینه های فرهنگی و همچنین مقررات است. از این شماره جمع آوری شده است.»

به گزارش خبر روزانه، محمدمهدی اسماعیلی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – در سفر یک روزه خود به شهرهای پیشوا، کرچک و ورامین که صبح امروز یکشنبه همزمان با سالروز قیام خونین 15 خرداد با حضور اهالی فرهنگ آغاز شد. و رسانه ها ورامین، گفت: دولت مردمی اولین دولت جمهوری اسلامی است که در ماه اول فعالیت خود سند اجرایی فعالیت های خود را در اختیار همه افراد و نهادها قرار داد که در این راستا دولت مردمی خود را دارد. سند تحول در آن شامل 37 بند است که هفت بند آن به حوزه فرهنگ اختصاص دارد.

وی ادامه داد: حوزه فرهنگ و هنر در دولت مردمی آیت الله رئیسی در قالب چند راهکار اساسی اجرا می شود که وزارت فرهنگ نیز برای این موارد برنامه های روشنی را تدارک دیده است و ما به اجرای آن وفادار خواهیم بود.

اسماعیلی افزود: برنامه های فرهنگی دولت مردمی با نگاهی آسیب شناسانه به وضعیت موجود در حوزه فرهنگ وزارتخانه هایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت ورزش و جوانان و تشکل هایی مانند بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاونت زنان وزارت امور خارجه.» خانواده ریاست جمهوری تشکیل شد و این مطالعه با آگاهی کامل از مسائل مختلف و شناسایی توانمندی ها انجام شد.

وی در ادامه به فعالیت قرارگاه محرومیت زدایی در حوزه فرهنگی اشاره کرد و افزود: مهمترین نقطه نظرات دولت مردمی محرومیت زدایی از حوزه فرهنگ و هنر است. در حال حاضر کلاس های آموزشی در رشته های مختلف فرهنگی و هنری برای 40 هزار دانش آموز در 11 منطقه و 50 رشته در نظر گرفته ایم و به مسئولان تاکید کردیم که استفاده از فرصت ها و تشکل های مردمی برای ایجاد این برنامه ضروری است.

وزیر فرهنگ در دولت مردمی به آغاز به کار کارگروه فرهنگ دولت اشاره کرد و گفت: فرهنگ موضوع مهم و اساسی قدرت مردم است. بر این اساس کارگروه ویژه فرهنگی به ریاست رئیس جمهور برای دستیابی به بالاترین اهداف ممکن در حوزه فرهنگ با پنج وزارتخانه فرهنگ و پنج نفر حقیقی تشکیل شده است.

اسماعیلی در بخشی دیگر از سخنان خود به اختصاص دو درصد از دستگاه های اجرایی به فعالیت های فرهنگی اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین برنامه های فرهنگی مصوب دولت و مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه، تخصیص بودجه است. 2 درصد قوه مجریه.» شرکت های دولتی برای فعالیت های فرهنگی، هنری، رسانه ای و قرآنی هزینه می کنند، پیش نویس آیین نامه تدوین شده و در آینده نزدیک برای تصویب به دولت ارائه می شود.

در ادامه یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: باید اقتدار کار فرهنگی کشور به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگردانده شود تا با این پتانسیل بتوان اقدامات اساسی در حوزه فرهنگ انجام داد. و زیرساخت های هنری به دنبال گسترش عدالت فرهنگی در نقاط مختلف کشور است.

وی در پایان گفت: برای تحقق عدالت فرهنگی نیاز به توافق دقیق در سراسر کشور داریم بنابراین در تمام 33 سفر استانی که تاکنون داشته ام از حضور خود در شهرستان و مناطق کم برخوردار غافل نشده ایم. استان ها

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا