بیانیه کمیته داوران جایزه پژوهش برتر نظام ارتباطات و اطلاع‌رسانی دولت در جشنواره پژوهش فرهنگی

کمیته داوران جایزه پژوهش برتر در زمینه نظام ارتباطات و اطلاع رسانی دولت در شانزدهمین جشنواره بین المللی پژوهش فرهنگی بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبر روزانه، متن این بیانیه به شرح ذیل است:

حمد و سپاس خداوند متعال را که در مسیر ارج نهادن به تلاش های پژوهشگران نظام حکمرانی فرهنگی و رسانه ای ایران اسلامی دور هم جمع شده ایم. نظر به اهمیت و نیز اهتمام دولت مردمی سیزدهم در جهت آسیب شناسی و ارتقای نظام ارتباطات تبیینی و اطلاع رسانی دولت، و ترسیم الگوی مناسب و نیز ارائه راهکارهای عملیاتی و کاربردی از سوی پژوهشگران و صاحب نظران کشور، برای نخستین بار جایزه پژوهش برتر در زمینه نظام ارتباطی و اطلاع رسانی دولت به مجموعه جوایز جشنواره بین المللی پژوهش فرهنگی افزوده شد و این خود گویای تحول در روند و نگرش به جایگاه اطلاع رسانی و ارتباطات دولت با مردم و جامعه در این برهه زمانی است که نهادهای متولی دولتی و نیز دغدغه مندان پژوهشی را با خود همراه خواهد کرد.

از همین رو، هیئت داورانِ جایزه بخش نظام ارتباطی و اطلاع رسانی قوه مجریه، از میان آثار واصله به شانزدهمین جشنواره بین المللی پژوهش فرهنگی ، 29 اثر شایسته داوری که در بازه زمانی شهریورماه 1398 تا شهریورماه 1402 در قالب های کتاب، رساله دکتری، پایان نامه کارشناسی ارشد، گزارش سیاستی و مقاله به نگارش درآمده را مورد بررسی قرار دادند اما هیچ کدام از آثار رسیده  متناسب با نظام مسائل ساختاری، سیاستی، فرایندی و اجرایی حوزه اطلاع رسانی و ارتباطات تبیینی دولت نبود و حائز کسب حداقل امتیاز به عنوان اثر برگزیده این بخش نگردید.

البته طراحی چنین جایزه هایی زمینه ساز موثری برای گستره کمی و کیفی آثار برجسته برای جشنواره های بعدی خواهد بود و به دغدغه پژوهشی جدی از سوی پژوهشگران در این حوزه منجر خواهد شد، لذا امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته و تشکیل دبیرخانه مشترک ارتقای نظام ارتباطی و اطلاع رسانی دولت توسط پژوهشکده ارتباطات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت، گام های مهمی در بدنه دانشگاهی و پژوهشی حوزه های ارتباطات، رسانه،  روابط عمومی ، تبلیغات در سالهای پیش رو برداشته شود.

در پایان همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله)  توصیه به کارآمدسازی فعالیت های رسانه ای دولت داشته اند، این امر منوط به حضور گسترده پژوهشگران و نظرات کارشناسان این حوزه است،  ضمن فراخوان آثار فاخر و ارزشمند این عرصه برای سال پیش رو، آرزومندیم که چنین جوایزی میدان را برای ورود پژوهشگران به این حیطه بگشاید و گامی موثر در مسیر اطلاع رسانی و نظام ارتباطی دولت باشد.

دکتر سید رضا نقیب السادات، دکتر عباس اسدی، دکتر قاسم زائری، احسان صالحی، دکتر حمید ضیایی پرور، دکتر حسین بصیریان جهرمی، سید جواد جعفری زوج، دکتر میثم مهدیار و دکتر مجتبی صمدی

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا