بیمارستان نوسازی که در زلزله تهران تخریب می‌شود!

ما در این سالها در مورد زلزله هولناک تهران صحبت می کردیم و همه ما سالها نگران آن بودیم و اکنون که در میدان توخید قدم می زنم ، باید بد و اشتباه ، بله ، بد و غلط را به ساختمان بیمارستان جامع امام خمینی (ره) و ساعت ها با خودم مبارزه می کنم تا بالاخره فراموش کنم!
تصویر این بیمارستان منحصر به فرد ، که طراحان و کارفرمای آن و همچنین شهرداری منطقه ، بی شک باید به خاطر این پدیده و خلاقیت بزرگ ، بالاترین مدال کشور را دریافت کنند.

بیمارستانی بازسازی شده که در زمان زلزله تهران تخریب می شود!

بیمارستانی بازسازی شده که در زمان زلزله تهران تخریب می شود!

چند سال پیش ، زمانی که یک سالن و ایستگاه مترو در زیر و در کنار یک ساختمان در حال ساخت بود ، مدیر بیمارستان از من دعوت کرد تا به بخش عفونی و ساختمان مجتمع مراجعه کنم که به دلیل ترک های جدی و عمیق به دلیل مشوق های ساخت مترو من چک می کنم.
در همان زمان ، من گفتم که بهترین کار تخلیه است و در همان زمان از مدیر فنی مجتمع ، که اجازه ساخت این ساختمان ناهمگن ، نمای شیشه ای با این ساختار مردود ، در نزدیک مترو و اصلی را پرسیدم. بزرگراه شهر

من نمی دانم داستان واقعاً چیست؟ چرا چنین مواردی یکی پس از دیگری در کشور اتفاق می افتد؟ آیا مسئولیت در کشور ما اصلا معنی ندارد؟

اول ، نیازی به ساخت ایستگاه مترو در زیر و در کنار ساختمان بخش بیماری های عفونی نبود. هپاتیت) و هزینه های گزاف تعمیرات بیمارستان را متحمل نشوید! من از این تصمیم مترو و بیمارستان شگفت زده شده ام!

ثانیاً ، چه مشاور بی تجربه ، چه کارفرما و چه نهاد قانونی در کشور مجوز احداث چنین ساختمانی را در شهر لرزه خیز تهران ، نزدیک بزرگراه اصلی صادر کرده است. خود بیمارستان در طول زلزله نیاز به درمان دارد ، زیرا برای زمان پس از زلزله روی آن حساب کنید. اگر در ورودی بزرگراه پارک وی واژگون شود و جاده را ببندد چه اتفاقی می افتد؟ آیا معماری این ساختمان با هیچ بنایی در داخل مجموعه ای که پس از جنگ جهانی دوم باقی ماند ، یا حتی محیط و ساختمان میدان توحید مطابقت دارد؟

من بیمارستان را در طول سالهای زلزله خود به خود ارزیابی کردم ، به یاد دارم وقتی به بیمارستان امام خمینی (ره) رسیدم و نقشه ها را در اتاقی مخروبه پیدا کردم (لازم بود اسکن شود و در جای مناسب ذخیره شود!) آنچه من دیدم و از آنجا قابل مشاهده بود نقشه هایی که به همکارانش گفتم. عناصر خوب انجام شده است. این ساختمانها ایمن هستند. حداقل اینجا احساس راحتی می کنم. اکنون ، سالها پس از جنگ جهانی دوم ، ما در حال ساختن ساختمانی هستیم که از هر نظر اشتباه و آسیب پذیر است! چرا؟ من نمی دانم طرز فکر در طراحی قالب چگونه بود؟ نمای شیشه ای ، هندسه بادگیرها و سازه های دوار در هنگام زلزله و ده ها مشکل دیگر ، شاید صدها!

من می دانم که وقتی این یادداشت به دست مقامات و مشاوران این ساختمان برسد ، هزار بحث درباره قوانین به کار گرفته شده در ایمنی این بیمارستان مطرح می شود که حتی در اروپا ، آمریکا ، بیمارستان های مریخ و غیره اعمال نشده است! آنها خواهند گفت ، اما در اینجا من می گویم این کاملاً اشتباه است و من آماده هستم که آن را به صورت نقطه ای در یک بحث عمومی یا تلویزیونی با حضور سازندگان مطرح کنم.

فراموش نکنید که این بیمارستان با هزینه بیماران درمانده و فقیر ساخته شده است ، بنابراین قابل بخشش نیست! من به همه افراد از ابتدا تا انتها ، از کارفرما ، مشاور ، پیمانکار و غیره توصیه می کنم که هر فردی را به عنوان بخشی از برنامه تضمین کرده و با مسئولیت مادام العمر امضا کنند.

این را هم بگویم که متأسفانه بیمارستانهای زیادی در کشور به همین دلیل در حال ساخت است …! نمونه بارز آن بیمارستان تخریب شده سر پل ذهاب در زمان زلزله کرمانشاه بود که توسط وزارت بهداشت به شدت مانور داده شد و جلساتی برای یادگیری نحوه ساخت و طراحی آن برگزار شد.
اصلا کسی هست؟ اصلا کسی به این حرفا گوش میده؟ نیازی به دشمن دیگران نیست! به این بیمارستان و بقیه فکر کنید!

* استاد برجسته در زمینه مهندسی سازه ، مدیریت زلزله و بحران و بنیانگذار پایداری و مدیریت بحران در ایران

دکمه بازگشت به بالا