تئاتر به ما چه می‌گوید؟

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت روز جهانی تئاتر پیامی ارائه کرد.

به گزارش خبر روزانه، محمدعلی خبری رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت روز جهانی تئاتر پیامی ارائه کرد.

در متن این پیام آمده است:

«تئاتر در طول تاریخ خود همواره آینه تمام نمای زندگی بشر بوده و تجربیات بشری را منعکس می کند. در کارهای نمایشی می توانید ایده های کلیدی اصلی زندگی انسان را تجربه کنید.

تئاتر تنها هنری است که با تماشاگر کار می کند و اگر تماشاگر نباشد اجرای تئاتر با شکست مواجه می شود. بنابراین انسان محوری ترین عنصر در تئاتر است و در واقع آنچه در تئاتر نشان داده می شود به مشکل اصلی و مسئله اصلی انسان در هر دوره تاریخی مربوط می شود.

من کی هستم؟ زندگی چیست عشق چیست؟ مرگ چیست؟ آزادی چیست؟ صلح و دوستی چیست؟ چرا من در این دنیا هستم؟ رابطه من با جهان و هستی چیست؟ وظیفه و هدف من در این زندگی چیست؟ و…

تئاتر نشان می دهد که چگونه شخصیت انسان در حال تثبیت است و بیزاری خود را از تمام خصلت های غیرانسانی اصطلاحات، انحرافات، ظلم، بی عدالتی، جنگ، خونریزی، قدرت طلبی و نادرستی در صحنه ای که می سازد بیان می کند.

تئاتر به ما می گوید که انسان همیشه در زمان حال زندگی می کند، خود و کیش شخصیت خود را کشف می کند، خود را می یابد و خود را می شناسد.

انسان امروزی در دوران معاصر در خطر بیگانه شدن است و فرار او از خود در رفتار انسان امروزی کاملاً مشخص است. ارتباط انسانی در هیچ زمانی به اندازه امروز امکان پذیر نبوده است. با وجود همه این فرصت های ارتباطی، روابط انسانی هرگز به سختی امروز نبوده است و افراد آنقدر از هم دور نبوده اند. امروزه زمان و مکان معنای دیگری پیدا کرده است و تقسیمات نسلی به گونه ای رخ می دهد که حتی همجنس گرایان هم دیگر نمی توانند یکدیگر را درک کنند.

انسان امروز برخی از حقایق وجودی خود را می پوشاند تا برخی از ضعف های فعلی خود را بپوشاند. کسی که بر سر دانش، تحقیق، فناوری پیشرفته و دنیای ارتباطات می ایستد، خود را در هستی ذلیل می کند. امروزه زندگی یک فرد دستخوش تغییرات عمیقی شده است، او به طور جدی توسط بیگانگی تهدید می شود. اما این هنر نمایشی است که امروزه می تواند به شکلی خاص و مناسب به یاری انسان بشتابد. او در همه اعصار به یاری انسان آمده است و او آن را وظیفه خود می داند. هیچ رسانه دیگری جز هنر تئاتر رسالت و توانایی این مهارت را برای کمک به انسان مدرن ندارد.

تئاتر بهترین تجربیات بشری را ارائه می دهد، مانند زندگی، مثل اینکه مردم وقتی زندگی می کنند بازی نمی کنند. تئاتر همه پنجره ها را می گشاید، تئاتر زبان مشترک همه نسل ها و همه مردم در زمان و مکان است. تئاتر می تواند همه فضاهای انسانی را نزدیک به هم و زبان مشترک ایجاد کند.

اگر معتقد باشیم که تئاتر این ویژگی ها و ویژگی ها را دارد، در سال 1401 و در قرن جدید شرایطی ایجاد خواهیم کرد که هیچ تئاتری بدون اجرا باقی نماند و همه هنرمندان تئاتر در سراسر ایران اسلامی توانستند انسانی غنی و اصیل خلق کنند. فرهنگ. این نمایشی برای مردم امروز است که باید در فضای مشترک و زبانی نمایش داده شود.

به دنبال مروارید ماده معدنی، ماده معدنی باشید
هوس یک لقمه نان، نان
این یک راز است اگر بدانید که می دانید
هر چیزی که در جستجوی آنی و آنی باشد
محمدعلی خبر »

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا