تالاب کانی برازان مهاباد میهمان ۱۰ هزار قطعه پرنده مهاجر شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، فاروق صحنور گفت: تامین 2.5 میلیون مترمکعب آب تالاب بین المللی کانی برازان از مخزن سد مهاباد و کم آبی کامل آن شرایطی را برای دستیابی به گونه های مختلف و ارزشمند جانوری ایجاد می کند. در این تالاب فراهم شد.

وی گفت: این پرندگان مهاجر شامل انواع پرندگان آبزی و ساحلی از جمله دارکوب، قو، غاز خاکستری، آنچوی، پوزه پهن، چنگر، کاشیم، سرخنای، گونه های مختلف اردک سبز و حنای است.

رئیس اداره محیط زیست مهابادا گفت: زمان توقف این پرندگان مهاجر در تالاب کانی برازان متفاوت است و برخی گونه ها تنها چند روز توقف می کنند و برخی دیگر زمان بیشتری را برای استراحت و تغذیه در این تالاب می گذرانند.

صحنور گفت: این تالاب به دلیل تنوع غذایی و شرایط مناسب به یکی از مهم ترین پناهگاه ها و زیستگاه های پرندگان شمال غرب کشور تبدیل شده است که سالانه تعداد زیادی پرندگان مهاجر از جمله پرندگان کمیاب به آنجا وارد می شوند. به عنوان خروس کولی دم سفید، اردک سفید “اردک های مرمری نیز در فهرست پرندگان در معرض خطر قرار دارند.

بر اساس تحقیقات اخیر 75 گونه پرنده آبزی و ساحلی متعلق به 11 خانواده در این تالاب شناسایی شده است که در صورت اضافه شدن گونه های خشکی به بیش از 180 گونه خواهد رسید و اهمیت تالاب ها را بیش از پیش نمایان می کند.

تالاب معدنی بین المللی مهاباد با وسعت بیش از 910 هکتار یکی از مهم ترین تالاب های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و ارزشمندترین زیستگاه پرندگان مهاجر و محلی پرندگان آبزی و ساحلی شمال غرب است.

دکمه بازگشت به بالا