بین الملل

تاکید رییس امارات بر ضرورت آتش‌بس در غزه در دیدار با بلینکن

رسانه‌های اماراتی از دیدار رییس امارات متحده عربی و وزیر امور خارجه آمریکا در ابوظبی خبر داده و گزارش کردند که ضمن رایزنی طرفین درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای، مسئله جنگ غزه و آتش‌بس نیز به طور ویژه مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش خبر روزانه، «شیخ محمد بن زاید آل نهیان» رییس امارات متحده عربی، امروز، میزبان «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا بود.

خبرگزاری اماراتی وام در این باره گزارش داد که شیخ محمد بن زاید در طول این دیدار که در کاخ قصرالشطی برگزار شد، درباره همکاری، تلاش‌های مشترک میان دو کشور و راه‌های ارتقای روابط در حوزه‌های متعدد برای تامین منافع دوجانبه گفت‌وگو کردند.

در این دیدار، به برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در حیطه منافع دوجانبه و تحولات در منطقه غرب آسیا، به ویژه رخ‌دادهای فلسطین اشغالی و تاثیر جدی بحران نوار غزه بر صلح، ثبات و امنیت در کل منطقه نیز اشاره شد.

رییس امارات بر ضرورت تلاش در راستای آتش‌بس در نوار غزه به منظور حفاظت از جان غیرنظامیان و تامین کانال‌های بدون مانع، پایدار و امن برای تحویل کمک‌های بشردوستانه به ساکنان نوار غزه و جلوگیری از آواره شدن آن‌ها تاکید کرد.

دو طرف همچنین بر اهمیت تلاش برای جلوگیری از گسترش این درگیری و یافتن چشم‌اندازی نو برای ایجاد صلحی جامع و پایدار به عنوان مسیری برای دست یافتن به ثبات منطقه‌ای تاکید کردند.

بلینکن که به منطقه سفر کرده است، تاکنون به ترکیه، اردن و قطر رفته و با مقامات ارشد آن کشورها درباره مساله جنگ غزه رایزنی کرده است.

او که قرار بود با مقامات رژیم صهیونیستی نیز دیدار کند، امروز پس از امارات وارد تل‌آویو شد.

در همین راستا، روزنامه عبری زبان «هاآرتص» به نقل از برخی منابع مطلع نوشت، ارزیابی‌های مسؤولان دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی حاکی از این هستند که وزیر خارجه آمریکا از مقامات کابینه این رژیم خواهد خواست به ساکنان شمال نوار غزه که اکنون در مناطق اسکان موقت آوارگان در مرکز و جنوب نوار غزه هستند، اجازه بازگشت به مناطق‌شان را بدهند.

این روزنامه نوشت، مسؤولان کاخ سفید از وخامت فاجعه انسانی در جنوب نوار غزه «نگران» هستند و تمایل دارند این پیام را به مسؤولان تل‌آویو برسانند که سبک عملیات جنگی در شمال نوار غزه که در حال حاضر برقرار است، «باید تغییر کند».

هاآرتص ادامه داد با وجود ویرانی گسترده‌ای که ارتش اشغالگر در شمال نوار غزه بر جای گذاشته اما مسؤولان آمریکایی در چند هفته گذشته درخواست‌های روشنی از مقامات کابینه اشغالگر داشتند که اجازه دهند ساکنان شمال نوار غزه به خانه‌هایشان بازگردند.

ارزیابی‌های مقامات ارشد امنیتی تل‌آویو حاکی از این است که بلینکن در این مورد درخواست‌های روشن و مستقیمی را مطرح خواهد کرد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا