عمومی

تایید صلاحیت ۱۰۲۶ نفر از خراسان رضوی برای انتخابات مجلس – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، امیر فریدنیا اظهار کرد: از یکهزار و ۷۴۴ نفری که در استان خراسان رضوی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده‌اند، یک هزار و ۲۶ نفر در مرحله شورای نگهبان تأیید صلاحیت شدند که بر این اساس حدود ۵۹ درصد از داوطلبان استان مورد تأیید صلاحیت قرار گرفتند.

وی با اشاره به آمار تفکیک داوطلبان تأیید صلاحیت شده انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان خراسان رضوی ادامه داد: تاکنون به تفکیک از تربت حیدریه، مه ولات و زاوه ۳۷ نفر، تربت جام، تایباد و باخرز و صالح آباد ۳۰ نفر، چناران، طرقبه شاندیز و گلبهار ۴۹ نفر، خواف و رشتخوار ۴۵ نفر، درگز ۲۶ نفر، سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب، داورزن و ششتمد ۷۶ نفر، فریمان، سرخس، بخش‌های احمد آباد و رضویه ۴۷ نفر، قوچان و فاروج ۳۳ نفر، کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ ۴۶ نفر، گناباد و بجستان ۳۹ نفر، مشهد و کلات ۵۳۳ نفر، نیشابور، فیروزه، زبرخان و میان جلگه هم ۶۵؛ تأیید صلاحیت شده‌اند.

سخنگوی ستاد انتخابات خراسان رضوی اظهار کرد: تاکنون چیزی که در سامانه ثبت شده است حدود ۴۸ نفر هم انصراف داشته‌ایم. همچنین باید گفت از ۱۸ نفری که در هیأت مرکزی نظارت تأیید صلاحیت شده بودند، در این مرحله توسط شورای نگهبان عدم احراز یا عدم تأیید شدند و مهلت سه روزه دارند که برابر اطلاعیه شورای نگهبان در سامانه مربوطه اعتراض خود را ثبت کنند تا رسیدگی صورت گیرد.

فریدنیا خاطرنشان کرد: امکان تغییر حوزه هم توسط داوطلبان تأیید صلاحیت شده از امروز تا ۲۵ بهمن‌ماه در سامانه داوطلب وجود دارد که بر این اساس داوطلبان می‌توانند فرایند تغییر حوزه را در سامانه ثبت کنند.

سخنگوی ستاد انتخابات خراسان رضوی در خصوص تعرفه‌های اخذ رأی بیان کرد: امروز تعرفه‌های اخذ رأی انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری به همراه اقلام انتخاباتی را دریافت کردیم که هم‌اکنون در مخزن استانداری نگهداری می‌شوند.

وی ادامه داد: بیش از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار برگه تعرفه اخذ رأی برای استان دریافت شده که برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری این تعرفه‌ها ادغام شده‌اند.

وی اضافه کرد: هر برگه تعرفه شامل سه بخش است؛ یک بخش مربوط به اطلاعات رأی دهنده و دو بخش بعدی هم مربوط به مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی که با رنگ‌های مجزا جدا شده‌اند. این تعرفه‌ها تا اول اسفند بین حوزه‌های انتخابیه برابر آمار واجدین شرایط توزیع خواهد شد. البته حدود ۱۰ درصد مازاد پیش بینی شده است که در اختیار حوزه‌های فوق قرار خواهد گرفت.

فریدنیا با اشاره به نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: ۱۰ نفر تاکنون تأیید صلاحیت شده هستند که از این تعداد ۲ نفر تغییر حوزه انتخابیه داده‌اند و در استان خراسان رضوی تاکنون ۸ نفر کاندیدای تأیید صلاحیت شده مانده‌اند.

سخنگوی ستاد انتخابات خراسان رضوی یادآور شد: زمان انصراف داوطلبان مجلس شورای اسلامی حداکثر ۷۲ ساعت قبل از آغاز رأی گیری است.

وی اضافه کرد: بحث تغییر حوزه داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز حداکثر تا ۲۲ بهمن ماه است و تبلیغات خبرگان رهبری هم ۲۵ بهمن ماه آغاز می‌شود و تا ۹ اسفندماه ادامه خواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا