ترکمنستان «مختومقلی» را به نام خود به تاراج بُرد/ گنبدکاووس به‌عنوان شهر خلاق معرفی شود

خبر روزانه/ گالستون نماینده مردم شرق گلستان در شورای اسلامی با بیان اینکه گنجینه های عظیم و ارزشمند حنبدکاووس به فراموشی سپرده شده است، گفت: متأسفانه مختومقلی به نام وی در ترکمنستان مصادره می شود و مختومقلی متعلق به حنبدکاو است.

امشب (جمعه 7 مرداد) در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دانشگاه حنبدکاووس برگزار شد، گفت: حنبدکاووس مهد تمدن و فرهنگ است و به عبارتی این شهر، شهر جهانی ایران زمین و آسیای مرکزی کوچک است که در قلب استان گلستان واقع شده است.

وی با بیان اینکه اقوام مختلف با اتحاد و همبستگی مثال زدنی در گنبدکاووس زندگی می کنند افزود: شخصیت ها و مشاهیر بزرگی چون ماهتوقلی فراگی، ابوسیدابول خیرها، نیشابوری و… متعلق به این منطقه هستند.

نماینده مردم شرق گلستان در شورای اسلامی با بیان اینکه حنبدکاووس دارای ثروت بسیار خوبی است، تصریح کرد: متأسفانه مختومقلی به نام خود به ترکمنستان منتقل شد و مختومقلی در حنبدکاووس به دنیا آمد و در اینجا به خاک سپرده شد، اما متاسفانه این بی خاطری است.”

شادمهر خواستار ثبت جهانی محتمقلی فراگی شاعر نامدار ترکمن شد و گفت: متاسفانه آنچنان که باید به این شاعر پرآوازه ترکمن توجه نکرده ایم و در ترکمنستان نیز بیشتر مورد توجه قرار گرفته است بنابراین نیاز به توجه بیشتری دارد. توجه مقامات و درج در ثبت جهانی.

وی با بیان اینکه گنجینه های عظیم و ارزشمند قنبدکاووس به فراموشی سپرده شده است، گفت: گنجینه ها و آثار علمی جوجان قبل از قابوس بن وشمگیر که به عنوان میراث ماندگار جهان شناخته می شود، امروز به فراموشی سپرده شده است.

نماینده مردم شرق گلستان در شورای اسلامی با اشاره به اینکه گنبدکاووس در غبار محرومیت و مظلومیت قدم می زند، خاطرنشان کرد: امروز این افتخار است که مراسم بزرگداشت روز خبرنگار در این شهرستان با حضور وزیر رهبری اما این شهرستان محرومیت هایی دارد و در شرق گلستان از آل آبادکتول تا حنبدکاووس سالنی برای برگزاری همایش و کنگره وجود ندارد.

شادمهر با بیان اینکه در شهر هانبدکاووس مجموعه فرهنگی و هنری مناسبی وجود ندارد، تاکید کرد: هانبدکاووس به پاس خدمات ارزنده ای که در طول تاریخ انقلاب انجام داده، سالن همایش مناسبی ندارد و به نظر می رسد باید توجه بیشتری شود. این شهر.

وی ابراز امیدواری کرد؛ گنبدکاووس را باید شهری خلاق با این همه پتانسیل و پتانسیل علمی و فرهنگی معرفی کرد و گفت: مهتمقلی و ترکمن بسیار ارادتمند به اهل بیت (ع) هستند و از آن دسته از عاشقان اهل بیت (ع) هستند. بار. تولد آنها..

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا