تشخیص سریع کرونا با کمک اشعه ایکس

تیمی از دانشمندان در اسکاتلند راهی برای تشخیص وجود ویروس تاج (کووید-19) در انسان با استفاده از اشعه ایکس پیدا کردند. این روش تشخیص از هوش مصنوعی (AI) برای پیش‌بینی حضور ویروس در انسان استفاده می‌کند.

به گزارش خبر روزانهمحققان دانشگاه غرب اسکاتلند در مطالعه‌ای اخیر از توسعه روشی مبتنی بر هوش مصنوعی خبر دادند که می‌تواند کووید-۱۹ را با دقت در چند دقیقه شناسایی کند. دانشمندان ادعا می کنند که این روش قادر است ویروس تاج را با دقت 98 درصد تشخیص دهد.

این فناوری که توسط کارشناسان دانشگاه غرب اسکاتلند توسعه یافته است، قادر است تنها در چند دقیقه کووید-19 را به طور دقیق تشخیص دهد.

این فناوری جدید قادر است ویروس تاج را بسیار سریعتر از آزمایش PCR که معمولاً حدود 2 ساعت طول می کشد، شناسایی کند.

امید است که در نهایت بتوان از این فناوری برای کاهش استرس در بخش های اورژانس و اورژانس، به ویژه در کشورهایی که آزمایش PCR در دسترس نیست، استفاده کرد.

این تکنیک پیشرفته از فناوری اشعه ایکس استفاده می کند و اسکن های انسانی را با پایگاه داده ای از حدود 3000 تصویر از بیماران مبتلا به کووید-19، افراد سالم و افراد مبتلا به پنومونی ویروسی مقایسه می کند. سپس یک فرآیند هوش مصنوعی به نام “شبکه عصبی چرخش عمیق” (الگوریتمی که معمولا برای تجزیه و تحلیل تصاویر بصری استفاده می شود) برای شناسایی آن استفاده می شود.

پروفسور نعیم رمضان، نویسنده ارشد این مطالعه، گفت: مدت‌هاست که نیاز به یک دستگاه سریع و قابل اعتماد که بتواند کووید-19 را شناسایی کند وجود داشت و اکنون با افزایش تعداد روکش‌های Omicron این نیاز بیشتر و بیشتر احساس می‌شود. چندین کشور در سراسر جهان به دلیل محدودیت ابزارهای تشخیصی قادر به انجام آزمایشات Qovid در مقیاس بزرگ نیستند، اما این روش از فناوری در دسترس برای شناسایی سریع ویروس استفاده می کند.

رمضان افزود: علائم کووید-19 در مراحل اولیه عفونت اشعه ایکس قابل مشاهده نیست، بنابراین توجه به این نکته ضروری است که این فناوری نمی تواند به طور کامل جایگزین آزمایش PCR شود. با این حال، در مواردی که دسترسی به تست‌های PCR دشوار است، می‌توانند نقش مهمی در محدود کردن انتشار ویروس‌ها داشته باشند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا