تظاهرات‌های گسترده در سراسر عراق؛ دفاتر جریان انحرافی الصرخی پلمپ شد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین خبر روزانه، «علی موسی اکول کاظم المسعودی» خطیب مسجد «الفتح المبین» شهر «الحمزه الغربی» استان بابل که از مریدان «محمود الصرحی» است، جمعه گذشته برای خطبه های نماز جمعه این مسجد فراخوان داد. تمامی زیارتگاه ها، قبور و قبور پیامبران، امامان و شخصیت های مذهبی ویران شد.

همین موضوع با محکومیت ها و اعتراضات شدید مردمی و سیاسی در عراق همراه شد و علاوه بر تظاهرات و تجمعات در مقابل دفاتر جماعت الصرحی، موجی از اعتراضات در شبکه های اجتماعی به راه افتاد.

این سه شنبه شب اعتراضات گسترده تر شد. در استان الدیوانیه، معترضان یک دفتر و یک مسجد متعلق به فرقه الصرحی را بستند.

صابرین نیوز همچنین گزارش داد که طایفه الجبیر در استان دی کار با حمله به دفتر الصرحی این مکان را تخریب کرده اند.

در همین حال، ساکنان منطقه البیه در بغداد برای بستن دفتر الصرحی به دفتر الصرحی نقل مکان کرده اند. این دفتر در منطقه الشهد بغداد واقع شده است. ساکنان منطقه الشعب و اور نیز آمادگی خود را برای بستن مقر و دفاتر الصرحی در مناطق خود اعلام کرده اند.

معترضان در البیا، دفتر الصرحی، شعارهایی مانند «چرخ الصرحیه» (الصارحیه، هرگز) و «چرخ آل سعود» (السعود هرگز) سر دادند تا این اقدامات مربوط به عربستان سعودی باشد. عربستان از این موضوع ابراز انزجار کردند.

شهروندان بصره همچنین تظاهرات و راهپیمایی های بزرگی را در مقابل دفاتر الصرحی در استان برگزار کردند. معترضان همچنین اصرار داشتند که دفاتر پلمب شوند.

کاظمین همچنین از برگزاری تظاهرات و تظاهرات گسترده ساکنان این شهر مقدس در مقابل دفاتر الصرحی خبر داد. معترضان همچنین وارد دفاتر شده و کتاب های آنها را آتش زدند.

شب گذشته تعدادی از ساکنان استان دی کار در مرکز این استان یعنی شهر الناصریه به دفتر الصرحی در آن شهر حمله کرده و به آن اعتراض کردند.

اما شاید شدیدترین واکنش مقتدی صدر بود. رهبر جناح صدر دیروز به محمود الصرحی هشدار داد که باید نهایتاً ظرف سه روز علی موسی عقل را تبرئه کند، در غیر این صورت شخصاً بر اساس دین، وجدان، قانون و عقل سلیم خواهد بود. عرف جامعه وارد میدان خواهد شد. وی تاکید کرد که نمی توان تبلیغات افکار فاسد در جامعه عراق را نادیده گرفت.

«محمود الصرحی» در سال 2003 و قبل از سرنگونی رژیم صدام، دیکتاتور سرنگون شده عراق، ناگهان ظاهر شد و خود را یکی از مراجع دینی عراق در سطح آیت الله العظمی معرفی کرد. الصرحی علیرغم اینکه وزن علمی نداشت، خود را از شاگردان آیت الله شهید محمد باکر صدر و آیت الله سیستانی معرفی کرد و در سال 2003 (در سن 40 سالگی) با اعلام «اقتدار» در عراق، کار خود را آغاز کرد. او مدعی آیت الله است و آیت اللهی در فقه شیعه، فردی است که به مرحله اجتهاد رسیده باشد، اما هیچ مرجع و آیت اللهی شهادت نداده است که او به این مرحله رسیده است.

لازم به ذکر است که حامیان «محمود الصرحی» از عوامل اصلی حمله به کنسولگری ایران در کربلای معلی در آبان ماه ۱۳۸۸ بودند.

ویدئوهای زیر نیز از اعتراضات در شهرهای مختلف عراق منتشر شده است:

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا