تقدم پیشگیری بر درمان فقط حرف و سخن نیست

نماینده ستاد سلامت دکتر امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی – کاندید چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت با بیان اینکه تقدیم پیشگیری بر درمان فقط حرف و سخن نیست، گفت: با توجه به اینکه نسبت به مشکلات آگاه هستیم باید بدانیم که چه کسی را برای مدیریت امور انتخاب می‌کنیم؛ ما باید افرادی را انتخاب کنیم که نسبت به اجرای برنامه‌ها متعهد باشند.

به گزارش خبر روزانه، دکتر صداقت در نشست بررسی «اولویت‌های نظام سلامت در برنامه‌های نامزدهای ریاست‌جمهوری» که با حضور نمایندگان حوزه سلامت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امروز یکشنبه در محل سازمان نظام پزشکی برگزارشد، اظهار کرد: چالش‌های نظام سلامت مشخص است. هنگامی که از حوزه سلامت سخن می‌گوییم باید بدانیم ۷۵ درصد مسائل حوزه سلامت در اختیار وزارت بهداشت نیست.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت بر مبنای اسناد بالادستی مسئولیت رسیدگی به مسائل حوزه نظام سلامت را بر عهده دارد، افزود: تمام نامزدهای ریاست جمهوری بر این باور هستند که نظام بیمه، نیروی انسانی، تقویت نظام شبکه بهداشتی شهری و روستایی و تعرفه‌های پزشکی با مشکل و چالش مواجه هستند.

نماینده ستاد سلامت قاضی زاده هاشمی در این برنامه گفت: با توجه به اینکه نسبت به مشکلات آگاه هستیم باید بدانیم که چه کسی را برای مدیریت امور انتخاب کنیم. ما باید افرادی را انتخاب کنیم که نسبت به اجرای برنامه‌ها متعهد باشند و در ارتباط با افزایش سهم نظام بهداشت از تولید ناخالص داخلی متعهد باشند. فردی را باید انتخاب کنیم که نسبت به نیروی انسانی متعهد باشد و نیروی انسانی حوزه نظام سلامت را بزرگترین سرمایه این بخش بداند.

وی با بیان اینکه برخی آب آشامیدنی را به برجام نافرجام ارتباط می‌دهند، خاطرنشان کرد: این عده سیاه‌نمایی می‌کنند و پرداخت از جیب مردم در حوزه نظام سلامت را ۷۰ درصد بیان می‌کنند؛ در حالی که پرداختی از جیب مردم حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است. هنگامی که از مسائل مانند ارجحیت پیشگیری بر درمان سخن می‌گوییم باید بدانیم که آب آشامیدنی بر سلامت مردم اثرگذار است و اگر سالم نباشد، سلامت مردم را تهدید می‌کند.

صداقت ادامه داد: کسانی که می‌خواهید در انتخابات هشتم تیرماه شرکت کنید، می‌توانید فردی را انتخاب کنید که فقط پشت میز می‌نشیند و آب آشامیدنی را به برجام پیوند می‌زند یا فردی را انتخاب کنید که برای حل مشکل آب آشامیدنی مردم روز جمعه به استان سیستان و بلوچستان سفر می‌کند. پیشگیری مقدم بر درمان فقط حرف و سخن نیست؛ منظور از تقدم پیشگیری بر درمان، این است که به عنوان مثال بدانیم مسائل روانی می‌تواند بر سلامت مردم اثرگذار باشد و در این زمینه اقدام کنیم.

وی درباره تکریم نیروی انسانی گفت: نیروی انسانی را به طرح اجباری می‌فرستیم و تعرفه‌های پزشکی‌ را فارغ از این که هدفمند باشند، افزایش می‌دهیم. چرا تعرفه متخصصان بیهوشی را به میزان ۸۰ درصد افزایش می‌دهیم؟ چرا تعرفه متخصصان چشم و قلب که دارای امضای طلایی هستند را کمتر از ۸۰ درصد افزایش نمی‌دهیم؟ این موارد به لبخند بایدن و ترامپ وابسته نیست. تمام این موارد داخلی است و مربوط به میزان تعهد ریاست‌جمهوری می‌شود. نکته مهم و اساسی این است که کرامت انسانی از آسمان نازل نمی‌شود. نیروی انسانی نظام پزشکی، وفاداری خود به اسلام و انقلاب اسلامی را ثابت کرده‌اند و در دوران جنگ تحمیلی و دوران کرونا جانفشانی کردند.

صداقت با بیان اینکه برخی به دنبال تشکیل دولت آقای روحانی هستند، افزود: مسائلی مانند تعرفه گذاری خدمات پرستاری روی زمین مانده و این موضوع سبب مهاجرت نیروی انسانی بویژه به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌شود.

ادامه دارد

دکمه بازگشت به بالا