تله‌های شناختی، تفکر همه یا هیچ

خطاهای شناختی رایج هستند و زندگی ما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند.

به گزارش روزنامه خبر روزانه مربای مربا او نوشت: «در زندگی روزمره، در روابط بین فردی و اجتماعی، چقدر احتمال دارد که ذهن شما حقایق را حتی در مورد شناخت شما تحریف کند؟ روانشناسی امروزی نشان داده است که ما اشتباهات یا تله های شناختی مختلفی را مرتکب می شویم که اگر از آنها آگاه نباشیم گاهی اوقات می توانند ما را به بیراهه بکشانند و زمانی که آسیب می بینیم متوجه این اشتباهات می شویم. حتی در آن زمان هم ممکن است باور نکنیم که این آسیب نتیجه یک باور غلط است و احتمالاً این ناباوری دام جدیدی می گشاید.

یکی از رایج ترین خطاهای شناختی فکر کردن به همه چیز یا هیچ چیز است. این خطا می تواند در جنبه های مختلف زندگی ظاهر شود. به عنوان مثال، اگر انتظار فرصت هایی برای تفریح ​​و سرگرمی دارید که همه چیز درست است و تا زمانی که همه چیز آماده شود، درگیر سرگرمی هایی نیستید که بر سلامت روان فرد تأثیر مثبتی بگذارد، در واقع منجر به اضطراب و بسیاری از مشکلات دیگر می شود. در حالی که باید برای تعطیلات خود برنامه ریزی کنید و در آن به درستی عمل کنید. وقتی کارکرد و نیاز به تفریح ​​را روشن می کنیم، انتظار فرصت های مناسب یا سفرهای پرهزینه و به اصطلاح لوکس را نداریم، بلکه تنش ایجاد شده در هفته، تفریح ​​هفتگی و منظم را متعادل می کنیم. یکی از مهمترین جنبه های تفریح، ارتباط با طبیعت است که می تواند هورمون های محرکی مانند سروتونین، اندورفین، دوپامین و غیره را آزاد کند. در واقع تفریحات سالم باید بخشی از سبک زندگی ما باشد تا بتوانیم زندگی با سلامت روانی بهتری داشته باشیم.

خطاهای شناختی رایج هستند و زندگی ما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. در این مقاله کوتاه در مورد چگونگی فکر کردن به همه یا هیچ و تاثیر آن بر کمیت و کیفیت سرگرمی های سالم صحبت کردیم. با کشف خطاهای شناختی و آگاهی بیشتر از احساسات و افکار خود، می توانیم شادتر زندگی کنیم.

“فراموش نکنید که باید برای سالم بودن تلاش کنید!”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا