تمسخر چهره‌های محبوب در رسانه ملی

رفتار اخیر تلویزیون که این روزها دوباره در فضای مجازی داغ شده، کدورت جدیدی را به همراه داشته است. این قسمت از رسوایی مربوط به اظهار نظر مجریان یا کارشناسانی است که در برنامه های مختلف حاضر می شوند و با شخصیت های محبوب جوک های نامناسبی می کنند که باعث آزار طرفداران آنها می شود.

به گزارش روزنامه خبر روزانه شرق وی ادامه داد: در تازه ترین اتفاق یحیی گل محمدی سرمربی پرسپولیس و علی دایی اسطوره فوتبال ایران در مدت زمان بسیار کوتاهی هدف قرار گرفتند. طرح اول مربوط به یکی از برنامه های شبکه پنج است که برای شب یلدا تهیه شده است. در آن برنامه یکی از بینندگان از کلمه «یحیی پلاستیکی» در نام و نام خانوادگی موارد روی حرف «u» برای خبرسازی استفاده کرد. خیلی ها حرف های او را با بی احترامی و قلدری سرمربی پرسپولیس مرتبط کردند و با حمایت از یحیی خواستار احترام به او شدند. لحظه جالبی در این زمینه مربوط به زمانی بود که علاوه بر هواداران و بازیکنان پرسپولیس، بسیاری از هواداران، بازیکنان و پیشکسوتان باشگاه استقلال نیز حمایت علنی خود را از سرمربی پرسپولیس اعلام کردند و برای پخش چنین مواردی به تلویزیون هجوم بردند. بیانیه. با وجود اینکه زمزمه هایی مبنی بر طرح شکایت یحیی گل محمدی از مجری برنامه مذکور شنیده می شد، سرمربی سرخ پوشان تهران اعلام کرد که واکنش مردم به این اتفاق به اندازه کافی واضح بوده و قصد شکایتی ندارد.

پیامدهای این توهین ظاهری همچنان ادامه دارد چرا که دیروز مجری شبکه ایفاق اظهارات جنجالی تری را درباره علی دایی، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران مطرح کرد. او در اظهاراتی عجیب و تمسخر آمیز درباره علی دایی گفت: او را قهرمان نمی دانند. خدا قد بلندی به آنها داد و هر که پرتاب می کرد، توپ به سر می خورد و به دروازه می خورد. این مردم قهرمان ما نیستند! دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی نباید این افراد را ممنوع الخروج کنند تا بروند و کشور کمی پاک شود.»

صرف نظر از توهینی که در این برنامه به علی دایی شده، بی توجهی به گل های ملی علی دایی که با فاصله زیاد مشهورترین چهره فوتبال ایران در جهان است، دور از انصاف است. کارشناس که به تمسخر چنین حرف هایی زده حتما خود را فراموش کرده و روزگاری را که علی دایی با طحال پاره و سر شکسته به تیم ملی ایران افتخار می کرد را فراموش کرده است… جالب اینجاست که با وجود نگاه منفی به چنین رویه ای در فضای مجازی. کاربران جلوگیری از مجریان تلویزیون ظاهراً قصد تکرار چنین اتفاقاتی را ندارند. چیزهایی که باعث شد بسیاری از سیاست سلبریتی‌های تلویزیون انتقاد کنند و آن را “میل” بنامند، اکنون دوباره برای جریان خاصی جذاب است. این تحولات زمانی رخ می دهد که انتظار می رفت با تغییر در رهبری صداوسیما، چنین رویه هایی به طور قابل توجهی تغییر کند، اما برنامه های اخیر خلاف این را نشان داده است.

در گذشته توهین هایی به فوتبالیست ها و تیم ها از تلویزیون پخش می شد اما بیشتر از سر دادن قرمز و آبی سرچشمه می گرفت. این بدان معناست که مجریانی با تمایلات رنگی سعی کردند برای یک رقیب آواز بخوانند که باعث جنجال شد. به عنوان مثال برای روشن شدن این قسمت می توان به ماجرای قهرمانی پرسپولیس یکی دو فصل پیش در لیگ برتر بازگردیم که یکی از مجریان قهرمانی پرسپولیس را زیر سوال برد و آن را به مسعود سلطانی فر وزیر ورزش گفت. زمان، و گفت که پرسپولیس از «بابا مسعود» قهرمان شده است. در آن زمان عبدالرضا امیراحمدی در بخش ورزشی برنامه صبحگاهی شبکه یک سیما به این شایعه که هواداران آن زمان استقلال (وزارت ورزش پرسپولیس را قهرمان کرد) با عنوانی کاربردی دامن زد. در این باره با کنایه گفت: «با سلامی خاص به همه پدران. در تابستان های قدیم، پدران به بازرگانان محل می گفتند که فرزندم کار کند و این پدر آخر ماه به اوستا پول می داد تا به فرزندش بدهد تا بچه فکر کند کار می کند. یا بعضی از والدین برای تشویق فرزندانشان در خط مقدم جایزه می خریدند و در مدارس توزیع می کردند، حالا چه کسی جایزه را برد؟… هشتگ… بابا مسعود… و دست همه والدین و بزرگترها را درد نکنه.»

قبل از او لوگوی باشگاه استقلال توسط یکی دیگر از مجریان تلویزیون مورد تمسخر قرار گرفت و حلقه های موجود در این لوگو ابزاری برای تمسخر استقلالی ها شد. ماجرای این اتفاق مربوط به اتفاقات شبکه سوم است. در واقع این یکی به یکی دیگر از مجریان جوان شبکه سه به نام حسین کلهره مرتبط بود که با لوگوی استقلالی روی آنتن شوخی توهین آمیزی کرد. این رفتار کلگور استقلالی ها را به قدری ناراحت کرد که واکنش تند را در پی داشت و از مدیریت صداوسیما خواستند اجازه ندهند او در برنامه دیگری صحبت کند. واریا غفوری کاپیتان وقت باشگاه استقلال نیز در واکنش به صحبت های عجیب مجری با انتشار مطلبی به انتقاد از تلویزیون پرداخت. داستانی که در آن زمان توسط نوید محمدزاده بازیگر مطرح سینمای ایران بازنشر شد. وریا در بخشی از این ماجرا به صداوسیما حمله کرد و نوشت: صداوسیما سازمانی است که متاسفانه در مدت زمان طولانی مخاطبان زیادی را از دست داده و روز به روز شاهد کاهش مخاطبان آن هستیم. در این سازمان به وضوح شاهد حضور افرادی هستیم که هنوز از نظر هوش و درک به بلوغ نرسیده اند. اگر بتوانند به عنوان مجری برنامه ای در خور مردم ایران اجرا کنند چه؟

اگرچه در این دو مورد مجریان بعدا مجبور به عذرخواهی از بازیکنان و هواداران دو تیم پایتخت شدند، اما به نظر می رسد این رویه اخیرا تغییر کرده است و پس از توهین های یحیی گلمحمدی و علی دایا، هیچ کدام از این برنامه ها نشان نداد. قصد عذرخواهی که شایعه حوادث عمدی در فضای مجازی منتشر شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا