تنوع پوشش اسلامی را بپذیریم/حجاب امری تعبدی، زیبا و دوست‌داشتنی است

اصولاً اگر حدود حجابی که در قرآن مطرح شده رعایت شود، حجاب کامل است و حجاب ندارد. این نظر من است! اسلام یک کلمه از آداب و رسوم و یکسان سازی اجباری سلیقه ها نگفته است! حالا چرا باید دایره حجاب را تنگ کنیم تا افراد کمی در آن جا بیفتند؟

ایسناپلاس – لیلا شکیبمر: تنوع پوشش اسلامی همواره یکی از چالش های نسل جدید فعالان عرصه حجاب و عفاف و پوشش اسلامی بوده است. طراحی لباس و پوششی که ضمن رعایت عفاف و حجاب، نسل جدید و تنوع طلبان امروزی را به خود جذب کند و در انتخاب لباس مناسب و زیبا برای حضور در اجتماع، خواسته های آنان را در نظر بگیرد. موضوعی که گاه به محل بحث و جدل تبدیل شده است. چند سال پیش، زمانی که چادرهای طرح دار در بازار پوشاک اسلامی ظاهر شد، در ابتدا با مقاومت شدید برخی به خصوص گروه های سنتی و قدیمی مواجه شد. اما خیلی زود چادرهای طرح دار به دلیل سهولت استفاده و راحتی جای خود را به روی زنان به خصوص در نسل جدید باز کرد و در بین آنها محبوب شد و حتی داشتن این پوشش با وقار را برای زنان دلپذیرتر کرد. چرخ های عمومی

تنوع در طراحی پوشش اسلامی همواره یکی از فضائل طبقه محجبه در جامعه ایرانی بوده است. گروهی که می خواستند لباس های زیبا و متنوع بپوشند و حجابی زیباتر و با طراوت را به دختران نوجوان خود نشان دهند، اما به دلیل محدودیت انتخاب موجود در بازار با مشکلات جدی مواجه شدند و حتی در بسیاری از موارد نسل جدید پوشش متواضعانه را رد کردند. و مدل های متنوع تر و زیباتری را انتخاب کرد. و براق تر بود، اما با پوشش ضعیف تر.

امروزه بحث حجاب و تربیت نسل محجبه یکی از دغدغه های جامعه مسلمان ایرانی است. اما متاسفانه این روزها به جای یادآوری حجاب و عفاف، این کلیدواژه بیشتر به واژه هایی مانند رهبری و اعتراض چسبیده است. به دیدار منصور مصطفی زاده، فعال فرهنگی، نویسنده و کارشناس کودک و نوجوان رفتیم. فردی که سال ها روزنامه نگاری کرده و از تنوع پوشش، تنوع رنگ و تنوع حجاب نوشته است.

به نظر شما چرا در گذشته تنوع پوشش اسلامی در بین زنان با حجاب کمتر بود یا چرا برخی نسبت به آن محتاط بودند؟

به نظر من این به ترس از قضاوت شدن توسط دیگران برمی گردد که یک ترس کاملا نابجا نیست! من خودم دقیقا پانزده سال پیش شروع به پوشیدن چادر رنگی کردم، یادم هست آن موقع چادر ملی تازه وارد بازار شده بود و اتفاقاً در کشور هم ثبت شده بود. خیلی ها استقبال کردند چون واقعا راحت تر از چادرهای معمولی بود. اما باز هم برخی از افراد محافظ عجیبی در سر داشتند. موتور خودم وقتی دانشجوی دانشکده هنرهای زیبا بودم روشن شد. خوب، بدون تصاویر غیرعادی نبود. ریش های بلند و کوتاه، دامن های بلند، شلوارهایی با ساق های بسیار گشاد و خلاصه قیافه های عجیب و غریب زیاد بود که هیچ کدام در این فضا جلب توجه نمی کرد. چون بیشتر تنوع ظاهری در دانشکده تشخیص داده می شد. من هم با خودم فکر کردم چرا حجاب دلم را ندارم؟ چیزی که هم حدود شرع را برآورده می کند و هم در پوشش ارزش های شخصی دارد.

بیایید تنوع پوشش اسلامی/حجاب را در خانواده خود بپذیریم - امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی

شما از ارزش های شخصی چه می فهمید؟

نگاه کن من در خانواده ای بزرگ شدم که حجاب جزء ارزش ها بود و لباس های مفرح و رنگارنگ می پوشیدم. از بچگی به یاد دارم که پدر و مادرم همیشه دوست داشتند در کودکی لباس های رنگارنگ بپوشم. سلیقه من همیشه پوشیدن رنگ بوده است. به خصوص صورتی که هنوز هم رنگ مورد علاقه من است. اتفاقا اولین چادر رنگی که پوشیدم با گل های صورتی بود. از بچگی فقط در عزا مشکی می پوشیدم و بقیه اوقات همه مرا با رنگ های صورتی و بنفش و … می دیدند.

گفتید ترس از قضاوت شدن و دریافت عکس العمل منفی مهم ترین دلیل کنار گذاشتن شنل و روسری مشکی دو نفره بوده است. تجربه شما از این قضاوت ها چیست؟

اگر بخواهید واکنش های متفاوتی گرفتم! از اول تا الان مورد تمسخر و تشویق و انتقاد قرار گرفتم. در روزهای اول خیلی به بازخورد فکر می‌کردم، اگرچه برخی از آن‌ها هنوز مرا از نظر ذهنی به چالش می‌کشد. اما نه مثل پانزده سال پیش.

تمسخر اولین و رایج ترین واکنش بود، وقتی برای اولین بار چادر رنگی را سر کار کردم، یکی از همکارانم مرا دید و گفت: آن بچه روی سرت چه می کند؟ یا در ابتدا که عمامه ای به رنگ ملی پوشیده بودم، یکی در خیابان گفت: شما هم به تیم ملی دعوت شده اید؟ من زیاد به مسخره شدن اهمیت نمی دادم و مهم نبود! من به این حرف ها بیشتر می خندیدم، الان برایم عادی شده که یکی می گوید چه جور رختخواب یا پتوی مسافرتی روی سرت هست یا چرا در پارچه پیچیده ای و از این قبیل حرف ها.

بیایید تنوع پوشش اسلامی/حجاب را در خانواده خود بپذیریم - امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی

درباره بررسی ها و واکنش ها بیشتر به ما بگویید.

به نظر من در مورد حجاب غیر هنجاری دو دسته نقد وجود دارد. یا به اعتقاد شما به حجاب شک می کنند و سعی می کنند اعتقاد شما را زیر سوال ببرند یا می خواهند حجاب مطلوبی داشته باشند و می خواهند دلیل موجهی برای آن از من بشنوند. البته این رو هم باید بگم که چادر غیر مشکی غیرعادی نیست! ما فقط چند سالی است که از آن دور بوده ایم و در قدیم این نوع نورپردازی تقریباً در همه جا وجود داشت. در دسته اول، داشتن هر نوع پوششی غیر از استاندارد، مانند چادر مشکی ساده، نوعی بدعت در حجاب استاندارد اسلامی محسوب می شود. آیا آنها حتی مرا سرزنش می کنند که به دنبال راحتی هستم. در ابتدا خیلی ها می گفتند که این مقدمه رد حجاب است، اما پیش بینی آنها غلط از آب درآمد. پاسخ من به این دسته اول همیشه همان است که گفتم! تنها پوشیدن یک چادر مشکی ساده بدعت است! ما در جوامع دیگر و یا در ایران خودمان که قدمت آن بسیار بیشتر از چادر مشکی ساده است، پوشش های زیادی می بینیم. مانند لباس زنان مسافر یا پوشیدن ابه زنان لبنانی که اتفاقاً همین دومی است، یعنی. هر دو.

بسیاری از افراد بر این باورند که پوشش خارج از هنجار به معنای چیزی که در نظر جامعه عادی نیست، نوعی جلب توجه است و این برخلاف فلسفه حجاب است. نطر شما چی هست

اصولاً اگر حدود حجابی که در قرآن مطرح شده رعایت شود، حجاب کامل است و حجاب ندارد. این نظر من است! اسلام یک کلمه از آداب و رسوم و یکسان سازی اجباری سلیقه ها نگفته است! حالا چرا باید دایره حجاب را تنگ کنیم تا افراد کمی در آن جا بیفتند؟ اجازه دادن به هرکسی که طرح، رنگ و مدل را با توجه به ارزش ها و سلیقه خود انتخاب کند، به نظر من زنان بیشتری را به داشتن حجاب اسلامی ترغیب می کند و افراد کمتری را از داشتن حجاب منصرف می کند.

شما فقط به واکنش منفی اشاره کردید. حتما بازخوردهای مثبت زیادی دریافت کرده اید. اینطور نیست؟

خیلی بارها به من گفته اند که ای کاش این نوع چادرها بیشتر بود تا ما هم از آنها استفاده کنیم. کسانی که این را می گویند تنوع و زیبایی در پوشش اسلامی می خواهند، اما نمی خواهند بهای عبور از این مرحله را در جامعه بپردازند. یا همان طور که گفتم هنوز معتقد نیستند که در انتخاب حجاب اسلامی تنوع وجود دارد. حجاب طبق سلیقه دیگران لازم نیست. یعنی با همان ظاهر و حملات اولیه مشکل دارند. اما فکر می کنم شرایط شکل گیری این تنوع به میزان قابل توجهی بهتر شده است. مثلاً در پیاده روی امسال اربعین، همان چادرهای طرح دار رنگارنگ، عبای اسلامی و… خیلی به نظرم می آمد و بقیه هم خیلی عادی به نظر می رسید.

بیایید تنوع پوشش اسلامی/حجاب را در خانواده خود بپذیریم - امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی

خانم مصطفی زاده به نظر شما چه کمکی به تنوع پوشش اسلامی زنان در جامعه ما می کند؟

من معتقدم اولین جایی که باید این تنوع را در آغوش بگیرد و جای دهد، رادیو و تلویزیون است. در برنامه های سازمان ما به ندرت زنانی را با لباس عشایری، مسنی یا لباس های دیگر می بینیم که در کشور ما زیاد است و در تریبون های رسمی نمایش داده نمی شود. چادر مشکی نباید به حجاب استاندارد جامعه ما تبدیل شود و در این میان باید تنوع و انتخاب زنان محجبه را نادیده گرفت. بعد از آن، به نظر من استفاده از انواع پوشش ها با توجه به محدودیت های اسلامی برای زنان در پوششی که در اقشار مختلف جامعه دوست دارند، مهم است. بگذار چشم ها به این تنوع عادت کنند. این روزها تولیدکنندگان حجاب زیادی را می بینم که لباس های مختلفی مانند چادر من را تولید و عرضه می کنند. خب این یعنی تقاضا برای این پوشش ها زیاد شده و این خیلی خوشحالم می کند. برندهای حجاب اسلامی که فراتر از حجاب های مشکی ساده هستند نیز در نمایشگاه های حجاب با استقبال خوبی مواجه می شوند. اگر رسانه های رسمی از آنها حمایت کنند، موضوع تنوع پوشش اسلامی در جامعه ما به حد مطلوبی می رسد. در خانواده من همه چادرها رنگارنگ، مفرح و طرح دار هستند و دخترانم آنها را چادر می دانند. همچنین حجاب در ذهن آنها عبادت است که زیبا و بامزه است. حداقل من اینطوری حجاب را می فهمم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا