توافق برجامی پوتین و بایدن چه بود؟

سایت رئیس جمهور روسیه درباره مذاکرات سه شنبه شب پوتین و بایدن نوشت: طرفین در مورد وضعیت برنامه اقدام مشترک جامع در مورد برنامه هسته ای ایران گفتگو کردند.

رئیس جمهور روسیه در این گفتگو بر اهمیت اجرای کامل برجام در چارچوب توافق اولیه تاکید کرد.

روسای جمهور آمریکا و روسیه ابراز امیدواری کردند که گفت وگوها در این خصوص که از اواخر نوامبر در وین از سر گرفته شد، به شکلی سازنده برگزار شود و امکان اتخاذ تصمیمات قابل قبول برای همه شرکت کنندگان فراهم شود.

گفتگوی بین بایدن و پوتین ساده بود

کرملین مذاکرات پوتین و بایدن را “صریح” توصیف کرد و نوشت که بایدن در دیدار با پوتین بر ماهیت “تهدید کننده” حرکت نیروهای روسیه در نزدیکی مرز اوکراین تاکید کرد.

ولادیمیر پوتین در پاسخ تاکید کرد که این مسئولیت را نمی توان به روسیه نسبت داد، زیرا این ناتو است که تلاش های خطرناکی برای فتح خاک اوکراین و افزایش پتانسیل نظامی خود در مرزهای ما انجام می دهد. بنابراین، روسیه به طور جدی علاقه مند به دریافت تضمین های معتبر و قانونی است که گسترش ناتو به شرق و استقرار سیستم های تسلیحاتی تهاجمی در کشورهای همسایه را منتفی می کند.
در این گفتگوها مشکلات مربوط به بحران داخلی اوکراین و عدم پیشرفت در اجرای توافقنامه مینسک 2015 که مبنای بلامنازع حل و فصل مسالمت آمیز است، مورد بحث قرار گرفت. رئیس‌جمهور روسیه بر روی نمونه‌های مشخص، خط مخرب کیف را برای برچیدن کامل توافق‌نامه‌ها و معاهدات مینسک در «فرمت نورمن» ترسیم کرد و نسبت به اقدامات تحریک‌آمیز کیف علیه دونباس ابراز نگرانی جدی کرد.

پوتین همچنین در جریان این مذاکرات پیشنهاد کرد که ایالات متحده همه محدودیت‌ها را بر عملکرد نمایندگی‌های دیپلماتیک بردارد و سایر جنبه‌های روابط را عادی کند.

به گزارش کرملین، این مذاکرات همچنین بر اجرای نتایج اجلاس سران روسیه و آمریکا که در ژوئن 2021 (ژوئن سال جاری) در ژنو برگزار شد، متمرکز بود. موضوعات روابط دوجانبه و سایر مشکلات ناشی از روسیه و ایالات متحده بر اهمیت اجرای منسجم توافقات حاصل شده در بالاترین سطح و حفظ “روح ژنو” متمرکز بود.

روسای جمهور موافقت کردند که به نمایندگان خود دستور دهند تا در مورد این موضوعات حساس رایزنی های اساسی داشته باشند.

311311

دکمه بازگشت به بالا