بین الملل

تیر خلاص به نتانیاهو و اصلاحاتش

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین خبر روزانه؛ «برای اولین بار در تاریخ اسرائیل دادگاه عالی بند قانونی آزمون معقولیت مصوب کنست را لغو کرد»، این خبر جنجالی شب گذشته شبکه ۱۲ عبری بود که همه جناح‌های اسرائیلی را شگفت‌زده کرد.

با اعلام این خبر حزب لیکود وابسته به نخست‌وزیر کابینه بنیامین نتانیاهو امروز سه‌شنبه دوم ژانویه طی بیانیه‌ای این تصمیم را «مایه تاسف» خواند و تاکید کرد که «تصمیم دادگاه با اراده مردم برای اتحاد به ویژه در زمان جنگ در تضاد است».

نتانیاهو و اعضای تندروی کابینه

برخلاف ائتلاف حکومتی که شب گذشته شوک سختی را تحمل می‌کرد، احزاب اپوزیسیون حمایت کامل خود را از این خبر اعلام و تصمیم دادگاه عالی را «انقلاب دوم قضایی» توصیف کردند تا درگیری‌ها بین چپ و راست اسرائیل، مثل یک جنگ داخلی بر سر قدرت بالا برود.

دادگاه عالی اسرائیل شب گذشته و در اولین روز از سال میلادی با یک عیدی ناخوشایند، نتانیاهو را غافلگیر و با رای مثبت ۸ قاضی در برابر ۷ تن دیگر، بند آزمون معقولیت را لغو کرد.

آراء قضات دادگاه دیوان عالی اسرائیل

این قانون که جولای سال گذشته به تصویب رسید، خواستار محدودکردن نظارت دیوان عالی بر اقدامات و سیاست‌های کابینه بود و علاوه بر آن، توانایی این دادگاه برای ابطال تصمیم‌ها و انتصاب‌های کابینه را با توجیه «عقلانی بودن» محدود می‌کرد. 

بند مذکور که بخشی از طرح پیشنهادی کابینه نتانیاهو برای انجام اصلاحات قضایی در اسرائیل بود، بعد از حدود ۴۰ هفته اعتراضات سنگین در سرزمین‌های اشغالی به تصویب رسیده بود؛ تحلیلگران اسرائیلی قدرت دادگاه در لغو بخش مهم این طرح را «ضعف کابینه نتانیاهو در نتیجه جنگ» معرفی می‌کنند.

اعتراضات به اصلاحات قضایی نتانیاهو در تل‌آویو

تداومِ بی‌دستاورد جنگ غزه، عدم دست‌یابی به اهداف تل‌آویو، تلفات سنگین نظامی و ناکامی اسرائیل در آزادی اسرای خود، همگی ضعف کابینه را افزایش داده‌اند. براساس نتایج آخرین نظرسنجی شبکه ۱۳ تلویزیون، در صورت برگزاری انتخابات کرسی‌های حزب لیکود به ۱۶ کاهش خواهند یافت؛ در حالی که مخالفان ۷۱ کرسی را از آن خود خواهند کرد.

نتایج نظرسنجی شبکه ۱۳ اسرائیل درباره انتخابات آتی

اعلام این تصمیم در نهمین دهه از آغاز جنگ در غزه توسط دیوان عالی، باعث نگرانی شدید محافل رسانه‌ای تل‌آویو شده و ترس‌ها از فروپاشی داخلی اسرائیل را افزایش داده است؛ خبرنگاران اسرائیلی از شب گذشته تاکنون با یادآوری تلفات نظامی در غزه، برای کاهش درگیری‌ها تلاش می‌کنند.

تلفات نظامی ارتش اسرائیل در عملیات طوفان الاقصی

وزرای ائتلاف نتانیاهو در آخرین تلاش‌ها برای بقا در قدرت، بر این نگرانی‌های جنگی مانور دادند. وزیر امنیت داخلی اسرائیل ایتامار بن گوویر در واکنش گفت که «لغو این قانون برای تلاش‌های جنگی خطرناک و مضر است».

در مقابل رهبر اپوزیسیون یائیر لاپید هم ضمن حمله به نتانیاهو تاکید کرد که «ما کاملاً از تصمیم دادگاه عالی در لغو قانون معقولیت حمایت می‌کنیم؛ کسی که فاجعه را برای ما به ارمغان آورد در سال ۲۰۲۴ باقی نخواهد ماند».

شکست ارتش اسرائیل در حمله زمینی به غزه

برخی سیاستمداران اسرائیلی هم که زنگ خطر فروپاشی از درون را شنیده‌اند، راهکار سرپا ماندن تل‌آویوِ زخمی را در «تمکین نتانیاهو» می‌دانند. عضو کابینه جنگ اسرائیل بنی گانتز خاطرنشان می‌کند باید به تصمیم دیوان عالی کشور احترام بگذاریم و از بحران‌ها عبرت بگیریم؛ در نهایت «ما سرنوشت مشترکی داریم».

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا