جامعه نسبت به مخاطرات افزایش جمعیت سالمندان در هرم سنی اقناع شود

رئیسی در سومین جلسه ستاد ملی جمعیت:

رئیس جمهور «جمعیت» را یکی از نکات مهم و محوری دانست که باید در برنامه هفتم توسعه کشور به آن توجه شود و اظهار داشت: جمعیت یکی از مولفه های مهم قدرت است و لذا همه دستگاه ها و سازمان های کشور موظفند سیاست ها و برنامه های خود را در روند افزایش جمعیت تهیه و اجرا کنند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، سید ابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه در سومین جلسه «ستاد ملی جمعیت» که با حضور استانداران از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، «جمعیت» را یکی از مهمترین و محورهای مورد توجه در برنامه هفتم توسعه کشور و نهادها و سازمان ها. این امر کشور را موظف می کرد تا سیاست ها و برنامه های خود را در روند افزایش جمعیت آماده کند و بر اجرای آنها نظارت جدی داشته باشد.

رئیس جمهور توسعه فرهنگ ازدواج و کاهش طلاق و کمک به حل معضل ناباروری را که باید در اولویت توجه و فعالیت همه دستگاه ها قرار گیرد را از عوامل موثر در افزایش جمعیت خواند.

رئیسی با اشاره به اینکه جمعیت یکی از مولفه های مهم اقتدار کشور است، گفت: با توجه به بی توجهی های گذشته نسبت به معضل سالمندی و لزوم جوان سازی جمعیت، اقدام جهادی نهادهای ذیربط ضروری به نظر می رسد. حل مشکلات مربوط به افزایش سالمندی همچنین یکی از موضوعات مهمی که باید در دستور کار قرار گیرد توجه به فرهنگ سازی و متقاعد ساختن آحاد جامعه نسبت به خطر افزایش سالمندان در هرم سنی جمعیت کشور است.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت واگذاری مسئولیت توزیع اعتبارات بودجه ای اختصاص یافته برای جوانسازی جمعیت از ستاد جمهوری برای جمعیت به سازمان برنامه و بودجه، خاطرنشان کرد: ستاد جمهوری اسلامی ایران باید بر ارزیابی سیاست مصوب و اجرای آن تمرکز کند تا مشخص شود. با توجه به اجرای سیاست های تشویقی، آیا اجرای ساده برنامه های تشویقی می تواند مشکلات موجود در حوزه سالمندی را حل کند؟

در ابتدای این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت هرم سنی جمعیت کشور به تفکیک استان های مختلف ارائه و بر لزوم توجه جدی تر به موضوع جمعیت در برنامه هفتم توسعه کشور تاکید شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا